Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāņem vērā, pārvadājot dzīvniekus uz ārzemēm

pixabay.com

pixabay.com

Ejot caur robežkontroli, kas jādara ar dzīvniekiem, kuri ceļo līdzi? Vai Muris robežpunktā arī ir jādeklarē? Kādas muitas procedūras attiecas uz maniem trim spanieliem – izstāžu čempioniem? Ja man līdzi ir 6 mājas seski, vai tā jau ir krava? Kā pārdot savu papagaili pircējam Igaunijā?


Situācijas, kurās var nākties izceļot no valsts ar dzīvniekiem, ir visdažādākās, un noteikumi, pēc kādiem pārvadājami dzīvnieki, arī ir samērā dažādi. Vienotas prasības dzīvnieku pārvadāšanai ir vienīgi suņiem, kaķiem un mājas seskiem, pārējie gadījumi ir jāskata atsevišķi.


Ceļošana ar dzīvniekiem Eiropas Savienībā

Pirmkārt, jebkuram dzīvniekam, kas ceļo Eiropas Savienības robežās, ir jābūt vakcinētam un čipētam, kā arī apgādātam ar ES pasi, kurā norādīts dzīvnieka īpašnieks. Ceļošanas laikā dzīvniekam jābūt pie īpašnieka vai tā pilnvarotas personas. ES parauga mājdzīvnieka pasi var dabūt pie jebkura veterinārārsta. Vedot kaķi, suni vai citu dzīvnieku uz trešajām valstīm jeb ārpus Eiropas Savienības, papildus šīm prasībām nepieciešams arī veterinārais sertifikāts.

Dzīvnieku skaits, kas tiek vests uz ārzemēm nekomerciālos nolūkos (nav paredzēts pārdošanai), nedrīkst pārsniegt piecus, izņemot gadījumus, kad dzīvnieki tiek vesti uz izstādēm, sporta pasākumiem, sacensībām u.ml. Tam jābūt dokumentāli pierādāmam. ES robežās var pārvadāt dzīvniekus, kas ir vakcinēti, tātad — sasnieguši vismaz 3 mēnešu vecumu.


Ceļošana ar dzīvniekiem ārpus Eiropas Savienības

No trešajām valstīm Eiropas Savienībā, tātad arī Latvijā, atļauts ievest tikai tos dzīvniekus, kas sasnieguši vismaz 6 mēnešu vecumu. Arī uz dzīvnieku ievešanu no trešajām valstīm attiecas 5 dzīvnieku skaita limits. Jebkurš dzīvnieks tiek pakļauts muitas kontrolei, kas tiek veikta noteiktos dzīvnieku ievešanas punktos, kur tiek pārbaudīta to identitāte un dokumenti.

Gadījumā, ja dzīvnieki bagāžā ir vairāk nekā pieci vai tie ir jaunāki par 6 mēnešiem, tad tos atbilstoši veterinārās robežkontroles procedūrai pārbauda veterinārārsts atbilstošā robežkontroles punktā. Tādi Latvijā ir tikai divi: Teherova un Pāternieki. Tas, protams, attiecas uz gadījumiem, kad dzīvnieks ceļo pa sauszemes ceļu uz vai no Latvijas kaimiņos esošajām trešajām valstīm. Citos gadījumos ir jāiepazīstas ar mērķa valsts prasībām attiecībā uz dzīvnieku ievešanu.


CITES īpatņu ievešana Latvijā

CITES konvencija jeb konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām neattiecas uz visiem pasaules dzīvniekiem un augiem, tikai uz apdraudētajām. Ceļojot uz Latviju vai citu ES dalībvalsti no trešās valsts, ieteicams neriskēt ar eksotisku suvenīru iegādi, ja tiešām neesi pārliecināts, ka tie nav ražoti no aizsargājamo sugu pārstāvjiem. Neriskē kļūt par kontrabandistu nejaušības pēc! Labāk iegādājies suvenīrus legālās suvenīru tirdzniecības vietās, kur nepieciešamajiem suvenīriem tiks pievienoti arī nepieciešamie dokumenti, kas apliecinās suvenīru izcelsmi un legalitāti. No trešajām valstīm ievestie CITES priekšmeti ir obligāti jādeklarē muitā.


Lolojumputnu pārvadāšana

Uz putniem attiecas līdzīgas prasības, kā uz citiem dzīvniekiem. Savvaļas un lolojumputni (visi, kas nav mājputni) tiek pakļauti Pārtikas un veterinārā dienesta robežkontrolei tajos pašos robežpunktos, kur citi dzīvnieki.


Tirgojamo dzīvnieku imports un eksports

Kā jau minējām, vienotas prasības ceļošanai ar dzīvniekiem attiecas tikai uz kaķiem, suņiem un seskiem, ko pārvadā nekomerciālos nolūkos. Ja vēlies uzsākt vai paplašināt biznesu, kas saistīts ar mājlopu vai lolojumdzīvnieku importu vai eksportu, katrai dzīvnieku grupai ir savi ierobežojumi un nosacījumi. Prasības attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu komerciālos nolūkos atšķiras arī atkarībā no tā, vai tas notiek ES robežās vai uz un no trešajām valstīm.

Konsultācijai par dzīvnieku importa, eksporta un tranzīta procedūrām vislabāk vērsties pie pieredzējušiem un profesionāliem muitas brokeriem, kas vislabāk varēs ieteikt un noformēt nepieciešamo importa un eksporta dokumentāciju. SIA “Forwarder” nodarbojas ar visa veidu kravu deklarēšanu, muitošanas pakalpojumiem un transporta pārvadājumiem un profesionāli risina jebkurus pārvadāšanas un muitošanas izaicinājumu.

pixabay.com

pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas