Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Muguras sāpes un to ārstēšanas metodes

Muguras sāpes, Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash

Muguras sāpes, Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash

Muguras sāpes mūsdienās ir viena no visizplatītākajām veselības problēmām – tas ir trešais biežākais iemesls, kāpēc cilvēki griežas pēc mediķu palīdzības.

Tiek lēsts, ka ar muguras sāpēm savas dzīves laikā saskārušies 75 – 90 procentu cilvēku, aptuveni katrs ceturtais no tām cieš vismaz reizi gadā. Muguras sāpes ir visbiežākais darba nespējas iemesls jauniem cilvēkiem līdz 45 gadu vecumam.

Kas izraisa muguras sāpes?

Jautājums par to, kāpēc sāp mugura mediķu skatījumā ir ļoti daudzšķautņaina problēma. Daļa no šo sāpju iemesliem ir labi izprasti, taču ir arī muguras sāpju cēloņi, par kuriem pat mūslaiku attīstītā medicīna var tikai nojaust.

Daļēji augstajā muguras sāpju izplatībā tiek vainots mūsdienu cilvēku mazkustīgais dzīves veids. Ikviens būs pamanījis, ka ienākot arvien jaunām tehnoloģijām, cilvēku dzīve ir kļuvusi arvien sēdošāka un fiziski vieglāka – veļu mazgā un žāvē mašīnas, sazināties ar jebkuru pasaules malu var neizkāpjot no gultas, lai iepirktos, bieži pietiek ar datoru, arvien vairāk cilvēku pārvietojas personiskajā auto mašīnā. Taču daba ir radījusi cilvēka ķermeni, lai tas biežāk būtu kustībā.

Bieži valda uzskats, ka no muguras sāpēm cieš tikai cilvēki, kas strādā fiziski smagu darbu. Taču, lai arī cik tas nebūtu dīvaini, ilgstoša sēdēšana mugurkaula veselībai ir vismaz tikpat kaitīga, kā nepareiza smagumu celšana.

Muguras sāpes var būt saistītas arī ar psihosociāliem faktoriem - stress, sarežģījumi darbā, personīgajā dzīvē.

Kā ārstēt muguras sāpes?

Ikvienam, pat ja ar viņa muguru šobrīd viss ir kārtībā, būtu jāapzinās profilaktisko pasākumu nozīme. Ja jums ir sēdošs darbs, atcerieties reizi stundā kaut nedaudz izkustēties. Vismaz stundu dienā veltiet pastaigām, regulāri izpildiet fizioterapeitu ieteiktos vingrinājumus – un, ļoti iespējams, būsit to laimīgo vidū, kam ar muguras sāpēm nemaz nenāksies saskarties.

Taču arī priekš tiem, kurus muguras sāpes tomēr nomoka, mediķu rīcībā mūsdienās ir plašs palīdzības metožu arsenāls.

Medicīnas centra D.A.P. Sāpju klīnikā līdztekus konservatīvajai terapijai jeb ārstēšanai ar medikamentiem un ārstnieciskajiem vingrinājumiem, kuru parasti izmanto kā pirmo, jau daudzus gadus ar labiem panākumiem pielieto arī minimāli invazīvās hronisku sāpju ārstēšanas metodes - pretiekaisuma medikamentu injekcijas jeb blokādes un radiofrekvences procedūras.

Blokādes muguras sāpju ārstēšanā

Blokādes muguras sāpju ārstēšanā praksē lieto samērā bieži. Faktiski tās ir viena no visbiežāk veiktajām pretsāpju procedūrām pacientiem ar muguras problēmām. Blokāžu galvenais uzdevums ir noņemt iekaisumu un sāpes no starpskriemeļu locītavām, mugurkaula izejošajām saknītēm un citiem audiem ap mugurkaulu, ievadot iekaisuma skartajā zonā, ļoti tuvu sāpju cēlonim, medikamentus. Faktiski blokādes ir ātrā palīdzība stipru muguras sāpju gadījumā.

Kopumā ir vismaz pieci dažādu blokāžu veidi. Viena no visbiežāk lietotajām ir epidurālā blokāde, ko pasaulē pazīst jau no 19. gadsimta, bet aktīvi lieto sāpju medicīnā apmēram pēdējos 40 gadus.

Radiofrekvences procedūras

Radiofrekvences procedūru laikā rentgena kontrolē, pilnīgas sterilitātes apstākļos, zem ādas, tuvu bojātajam nervam, tiek ievadīta īpaša adata ar elektrodu, kura otrs gals pieslēgts radiofrekvenču ģeneratoram. Tiek ģenerēts statisks vai mainīgs elektriskais lauks, kā rezultātā mainās apkārtējo audu temperatūra, ietekmējot bojāto nervu.

Radiofrekvences procedūras iedala divās grupās: destrukcija (ablācija) un stimulācija.

Radiofrekvenču ablācija ir ārstēšanas metode, kuras laikā, izmantojot radiofrekvenču enerģijas vilni, tiek pārtraukta nerva funkcija. Pēc ablācijas nervs nevar pārraidīt sāpju impulsu un sāpes izzūd. Ar speciālas tehnikas un aparatūras palīdzību speciālists atrod nervus, kas atbild par locītavu sāpēm, un veic to ablāciju (iznīcināšanu).

Savukārt radiofrekvences stimulācijas gadījumā nervs netiek iznīcināts, bet tā darbība tiek stimulēta.

To, kuras metodes būtu piemērotākās konkrētam pacientam, noteiks speciālists pēc rūpīgas diagnostikas veikšanas.

D.A.P. Sāpju klīnika ir Latvijā pirmā medicīnas iestāde, kas kopš 2004.gada specializējusies tieši akūtu un hronisku sāpju sindroma diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē.

Ja jūs piemeklējušas sāpes, negaidiet un nemokieties, pierakstieties uz konsultāciju un dodieties turp!


Muguras sāpes, Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash

Muguras sāpes, Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas