Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nātru virca – dārza augu brīnumlīdzeklis

Pieredzējuši dārznieki pilnīgi noteikti zina, kas ir nātru virca, un nešaubāmies, ka to arī izmanto savu dārza augu kopšanai. Ja Tu vēl neesi izmēģinājis šo augu brīnumlīdzekli savā dārzā, tad pilnīgi noteikti dodies lasīt nātres, lai novērtētu to spēju uzlabot augu veselību!

Kādēļ gatavot nātru vircu?

Nātru virca ir bioloģiskais augu mēslojums, kas lieliski stiprina augu imunitāti. Tie kļūst veselīgāki, retāk slimo, mazāk nīkuļo, dod lielāku ražu. Nātru vircas mēslojums satur daudz slāpekli, kas ļoti nepieciešams augu pilnvērtīgai augšanai.

Kā pagatavot nātru vircu?

Nātru vircu pagatavo no svaigām lielajām nātrēm vai kopā ar citām nezālēm un ūdens – vislabāk – lietus ūdens. Vislabāk nātres ievākt līdz to ziedēšanas stadijai. 1 kg augus smalki sasmalcina, tiem uzlej 10l ūdens.

Visērtāk šo uzlējumu sagatavot kādā lielā mucā vai spainī, bet jārēķinās, ka vircas gatavošanās procesa laikā pāri malām var smelties vircas putas. Tādēļ vismaz 20 cm līdz mucas augšpusei jāatstāj brīvs. Lai nesavairotos dažādi mošķi, kamēr fermentējas nātru uzlējums, var pārsegt ar gaisu caurlaidīgu audumu vai arī sietu. Pēc tam trauku jānovieto siltā vietā, kuru apspīd saule, jānotur vismaz 10 – 14 dienas, vismaz reizi samaisot maisījumu.

Rēķinies – fermentācijas procesā aromāts nebūs patīkams, tādēļ trauku ar vircu labāk neturēt zem mājas logiem. Nepatīkamā smaka esot vismaz daļēji novēršama, ja šķīdumam piepilina baldriāna tinktūru. Neaizmirsti izmantot arī gumijas cimdus laikā, kad darbojies ar mēslojumu! Tas ne tikai pasargās Tavu ādu no iespējamiem kairinājumiem, bet arī no smakas, kas var būt grūti nomazgājama.

Virca būs gatava, kad vairs neveidosies putas. Tas nozīmē, ka fermentācijas process būs beidzies.

Nedaudz savādāku veidu, kā pagatavot mēslojumu dārzam, kurā var izmantot dažādus augus, kopā ar saknēm un zemi, noskaties pievienotajā video!

Kā lietot nātru vircu?

Svarīgi atcerēties to, ka nātru vircas fermentējums nav lietojams tīrā veidā! Tā ir jāšķaida! Pretējā gadījumā apdedzināsi savus augus un tie nobeigsies. Mēslot ar nātru vircu var 3 reizes aktīvās augšanas laikā. Ar nātru vircu nebaro augus tad, kad sākas augu ziedēšana.

Atšķaidot nātru vircu ar ūdeni 1:10, reizi mēnesī līdz pat augustam mēslot var rozes. Šī pati koncentrācija piemērojama arī tomātiem, kāpostiem, pētersīļiem, gurķiem, sevišķi tiem augiem, kas aug siltumnīcās.

Nātru vircas un ūdens koncentrācija 1:50 noder kā līdzeklis laputu miglošanai. Laputis krietni samazināsies vai iznīks pavisam. Arī tīkllērces šādā veidā var ierobežot. Miglo reizi 7 – 10 dienās. Miglošanu veic 2 – 3 reizes.

Mēslošana ar nātru vircu nav piemērota tādiem augiem kā sīpoliem, zirņiem un pupiņām.

Ko darīt ar nātru vircas biezumiem

Nātru vircā ir diezgan daudz biezumi, tādēļ pirms šķaidīšanas ar ūdeni, to ieteicams izkāst. Izkāstos biezumus var izmantot kompostā vai izžāvēt, pēc tam saberzt un lietot kā mēslojumu arī telpaugiem. Izkāsto zāli var ierakt arī zem stādāmiem augiem. Tas būs gan kā papildus barošanas līdzeklis, gan patiks vērtīgajām sliekām.

Lasi arī:

  • Nātres uzturā - kā uzņemt un kā palīdz veselībai?
  • Ko drīkst un ko nedrīkst mest kompostā?
  • Sintētiskie minerālmēsli dārza augiem – kas par tiem jāzina
  • Vai tomāti un gurķi ir paēduši? Noderīgi padomi dārza mēslošanā iesācējiem

Dārza mēslošana, laistīšana, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas