Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pārmērīga menstruālā asiņošana — iemesls nopietnam satraukumam

Photo by Matteo Grassi on Unsplash

Photo by Matteo Grassi on Unsplash

Katra sieviete, kuras menstruālais cikls ir stabils un regulārs, pati vislabāk zina, cik stipras menstruācijas viņai ir raksturīgas. Vienai mēnešreizes ir ļoti smagas un sāpīgas, citai — daudz vieglāk pārdzīvojamas. Tādēļ grūti nospraust stingru robežu starp normālu un pārmērīgu asiņošanu: katrai sievietei sevi ik mēnesi ir jāvēro pašai un jāvēršas pie ginekologa, tiklīdz šķiet, ka menstruācijas ir netipiski stipras vai citādi atšķiras no ierastā cikla.

Ginekoloģe Vija Plūme norāda uz pazīmēm, kas liecina, ka kaut kas nav kārtībā un būtu jāvēršas pie ginekologa, negaidot regulāro ikgadējo vizīti:

  • mēnešreizes norit ne tajā menstruālā cikla dienā, kad tām vajadzētu būt
  • mēnešreizes notiek biežāk nekā tas ir normāli (vidēji cikla garums ir 28 dienas)
  • mēnešreizes noris ilgāk nekā vajadzētu (ilgāk par 7 dienām)
  • mēnešreižu apjoms ir lielāks nekā parasti jeb pārsniedz 80 ml dienā vairākas dienas no vietas

Dr. Vija Plūme vērš uzmanību uz vairākiem iemesliem, kas var radīt menstruāciju traucējumus un pārmērīgu dzimumceļu asiņošanu. Patoloģiska dzemdes asiņošana menstruāciju laikā un ārpus tām var signalizēt par sekojošām problēmām:

  • endometrioze jeb stāvoklis, kad endometrijam jeb dzemdes iekšējam slānim līdzīgie audi attīstās ne tikai dzemdes dobumā, bet arī ārpus tā – (ja endometriozes audi izveidojas dzemdes muskuļu slānī, to sauc arī par adenomiozi)
  • dzimumceļu infekcijas
  • dzemdes polipi
  • dzemdes mioma jeb labdabīgs muskuļaudu audzējs
  • citas dzemdes dobuma patoloģijas
  • olnīcu cistas — (gan labdabīgas, gan ļaundabīgas olnīcu cistas)
  • citas ginekoloģiskas saslimšanas, kuru ārstēšanu nekādā gadījumā nevajadzētu atlikt uz vēlāku.

Ja asiņošana ir spēcīga, ilgstoša vai bieža, var rasties anēmija, jeb mazasinība, kas rada nogurumu, bezspēku, nespēju koncentrēties. Sievietes nereti uzskata, ka kļuvušas “slinkas” vai “vecas”, bet īstenībā – noasiņojušas!

Protams, sastopoties ar asiņošanu, piemēram, menstruālā cikla vidū, nevajadzētu krist panikā, jo tikpat labi tā var norādīt arī uz cita veida saslimšanām — hormonu disbalansu, paaugstinātu asinsspiedienu (par ko pati sieviete var pat nenojaust), vai saaukstēšanās radītu iekaisumu. Jebkurā gadījumā — ir vērtīgi un droši doties pie ginekologa un noskaidrot asiņošanas iemeslu. Arī tad, ja Tev ir raksturīga spēcīga menstruālā asiņošana, pievērs uzmanību, ja uz līdzšinējā cikla fona kādas mēnešreizes šķiet smagākas. Lai gan nevienas mēnešreizes nav patīkamas, vērsies pie ārsta jebkurā gadījumā, kad vien ir aizdomas par to, ka šoreiz patiešām kaut kas nav labi!


Photo by Matteo Grassi on Unsplash

Photo by Matteo Grassi on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas