Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pēdējais brīdis mainīt vecos cauruļvadus dzīvokļu mājās!

unsplash.com

unsplash.com

Cik ilgs ir tipveida dzīvokļu māju ūdensvadu un kanalizācijas cauruļu mūžs?

Latvijas galvaspilsētā, kā arī vēlāk citās pilsētās, laika posmā no 1950.gada līdz pat 1990.gadiem tika būvētas tipveida daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Tipveida dzīvojamo ēku vidējais kalpošanas ilgums ir definēts Ministru kabineta noteikumu Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām” 1.pielikumā, kur ceturtās grupas mājām (316., 318., 119. sērijas ēkas) kalpošanas ilgums noteikts 70 gadi, bet piektās grupas mājām (103., 104., 464., 467., 602. sērijas ēkas) – 60 gadi.

Tipveida dzīvojamās mājās aukstā un karstā ūdens ūdensvadam atkarībā no to veida kalpošanas ilgums noteikts 15-30 gadi, kanalizācijas caurulēm – 45–70 gadi, centrālapkures stāvvadiem – 40 gadi, ārējiem ūdensvadiem – 35-50 gadi.

Šobrīd daudzdzīvokļu dzīvojamu māju komunikāciju cauruļvadi ir bēdīgā stāvoklī: citā objektā situācija ir labāka, citā – pavisam slikta, bet caurmērā caurules ir sarūsējušas un aizaugušas. Aizauguma dēļ slikti silda dvieļu žāvētājs, ilgi jātecina ūdens, līdz tas kļūst karsts, nepietiek spiediena, lai normāli strādātu ūdens maisītājs, un nav stabilas temperatūras karstajam ūdenim lietojot dušu.

Kādi ir riski, laikus nenomainot ūdensvadu un caurules?

Sarūsējušas ūdensvada un kanalizācijas caurules ir visbiežākais iemesls to plīšanai. Lokāliem remontdarbiem tērēt mājas uzkrājumus nav vērts, jo pavisam drīz tā paša caurule plīsīs kaut kur blakus. Vērtīgāk būtu uzreiz nomainīt visu stāvvada posmu no pagraba līdz bēniņiem, lai turpmāk neatgrieztos pie jautājuma par cauruļu nomaiņu, kā arī efektīvi ieguldīt uzkrātus līdzekļus īpašuma vērtības palielināšanai.

Veci, nestrādājoši ventiļi, kas paredzēti atsevišķu posmu un sekciju atslēgšanai, avārijas gadījumā neļauj atslēgt daļu no mājas kopējās ūdensapgādes. Aizaugušas kanalizācijas caurules veicina aizdambējumu izveidošanos, kuru likvidācijai iedzīvotāji ir spiesti regulāri tērēt līdzekļus. Veco čuguna kanalizācijas cauruļu savienojumu atslāņošanās ir iemesls to tecēšanai, kas nozīmē ne tikai izdevumus paša īpašnieka dzīvokļa remontam, bet arī kompensācijas maksājumus par zaudējumu nodarīšanu kaimiņiem.

Ne tikai iespējamā avārija ir vienīgā nelaime, kas dārgi maksā. Jāņem vērā regulārie maksājumi, ar kuriem jāsedz cauruļu lāpīšana, ūdens zudumi (palielinās ikmēneša korekcijas apjoms), kā arī siltumenerģijas zudumi (piemēram, ūdens uzsildīšana), jo vecās caurules parasti nav izolētas vai ir izolētas tikai daļēji, tādēļ nākas maksāt arī par pagraba vai stāvvada šahtas apsildi.

Stāvošs (vai lēni plūstošs) ūdens, nelīdzena un korodējusi cauruļu iekšējā virsma veicina bioplēves rašanos, kur pie noteiktas temperatūras, robežās no +200C līdz +450C un organisko vielu (piemēram, bioloģiskā aplikuma, nosēdumi u.c.) klātbūtnes vairojās Leģionellas baktērijas (Legionella pneumophila). Leģionellas baktērijas izraisa leģionelozi, kas ir pneimonija.

Nomainot vecās tērauda caurules uz caurulēm no mūsdienīgiem materiāliem, iedzīvotāji samazinās bioplēves rašanas iespēju, kas veicina leģionāru slimības izraisītājas ieviešanos ūdensvadā, kā pienākas sāks sildīt dvieļu žāvētāji vannas istabā, ūdens maisītājos stabilizēsies spiediens un būs vajadzīgā karstā ūdens temperatūra. Iedzīvotāji aizmirsīs par regulārajām ūdensvada un kanalizācijas avārijām, izbaudīs stabilu ūdens spiedienu un temperatūru, kā arī ietaupīs uz siltumenerģijas patēriņa pateicoties kvalitatīvai cauruļvadu izolācijai.

Kā veikt cauruļu maiņu? Un pie kā vērsties?

Ja dzīvokļa īpašnieks nolēmis remontēt savu dzīvokli un neatgriezties pie šī darba atkal, tad ieteicams mainīt caurules ne tikai savā stāvā, bet arī pārsegumos “uz augšu” un “uz leju”. Cauruļu nomaiņa tikai viena dzīvokļa robežās izmaksās dārgāk nekā remonts visiem kaimiņiem kopā viena stāvvada ietvaros. Jāatgādina, ka šādi remontdarbi jāsaskaņo ar mājas apsaimniekotāju, pretējā gadījumā var izrādīties, ka apsaimniekotājs ir ieplānojis visas mājas cauruļvadu nomaiņu, izmantojot cita materiāla un kvalitātes caurules. Kā zināms, dažādu materiālu izmantošana koplietošanas ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmās nav ieteicama.

Ja esat nolēmuši veikt ūdens apgādes un kanalizācijas guļvadu vai stāvvadu nomaiņu droši griežaties pie speciālistiem, šajā nozarē, ar aicinājumu apsekot Jūsu ēkas inženiertīklus. Speciālists atbrauks novērtēt mājas cauruļvadus, sniegs ieteikumus par nomaiņas nepieciešamību un veicamo darbību secību, sastādīs izdevumu tāmi, ko iesniegs mājas pārstāvim, lai mājas īpašnieki kopsapulcē vai aptaujas veidā ar vairākumu nobalso par nepieciešamo darbu veikšanu. Kad šis lēmums būs pieņemts, mājas pārstāvim ir jāvēršas pie sava apsaimniekotāja ar lūgumu noslēgt līgumu ar mūsu uzņēmumu par komunikāciju nomaiņu.


unsplash.com

unsplash.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas