Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Permakultūra – ideāla slinkam dārzniekam

Permakultūra, You can use the following text:  Image by WhisperingJane_ASMR from Pixabay

Permakultūra, You can use the following text: Image by WhisperingJane_ASMR from Pixabay

Vēlies radīt drošu un ekoloģisku vidi, ietaupīt resursus un savu laiku? Permakultūra radīta Tev! Būtība, tā ir sava veida “ekoloģisko” cilvēku kustība, kas praktizē visai slinku ierasto dārza darbu praksi un cenšas dzīvot maksimāli dabai draudzīgi. Permakultūra ir dzīvesveids, filozofija, vieda dzīvošana un saimniekošana. Tā ir balstīta uz to, ka ar dabu ir jāsadzīvo nevis pret to jācīnās, izmantojot ķīmiju, izniekojot dabas resursus un arī laiku.

Slinka dārznieka ideālā saimniecība

Uzsākot permakultūru, galvenokārt, tiek domāts par vidi un tās resursiem, būtiski samazinot izsmeļamo resursu pielietojumu. Maksimāli, bez liekas iejaukšanās mērķis iegūt ražu. Piemēram, nearot zemi, iegūst lielisku ražu, audzējot augus salmos, kas ietaupa arī ūdens patēriņu, jo nav tik bieži jālaista, ietaupa laiku, jo nav jāravē un izsmeļamo degvielu, kas patērēta aršanas laikā. Permakultūrā dārzniekam ir tikai nedaudz jāieguldās sākotnējos projektu sagatavošanas procesos, bet pēc tam jāļauj dabai visu darīt. Dārzs tiek veidots tā, lai tas nav jāravē, minimāli jālaista un maksimāli tur var “slinkot”, nebojājot vidi un netērējot lieku enerģiju, arī savu – dārznieka, saimnieka. Daudzus dārza darbus var uzticēt arī mājdzīvniekiem. Zosis var apkarot nevēlamos kaitēkļus - gliemežus, kazas un zirdziņi darbojas kā mauriņa pļāvēji, to apēdot.

Viens no galveniem darbiem, ko veic permakultūras dārznieks, ir mulčēšana, kas ir tieši tas, kas nodrošina augu attīstībai veiksmīgu vidi.

https://www.instagram.com/p/CMQFWt8rAiV/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

https://www.instagram.com/p/CMQ0j5nAfIm/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading"

Permakultūras dobes - tās veido tā, lai augi saņemtu siltumu un barības vielas no dobēs trūdošiem izejmateriāliem - dabīgiem atkritumiem.

https://www.instagram.com/p/CMQiuvfg1dr/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Permakultūras pamatprincipi

20.gs 70. gados Deivids Holmgrens, permakultūras aizsācējs izstrādāja 12 permakultūras principus, lai veiksmīgi uzsāktu dzīvot šādu, dabai draudzīgu dzīvesveidu.

1. Novērot un mijiedarboties

Vienmēr veic novērojumus pirms uzsāc jaunu ieceri – novēro vidi, kurā to plāno veikt, pieejamos dabas resursus, dažādas nianses un apstākļus.

2. Tvert un uzkrāt enerģiju

Mums visur apkārt ir enerģija un tā ir jāizmanto – saule, ūdens un vējš ir galvenie enerģijas resursi permakultūrā.

3. Iegūt ražu

Uzsākot jebkuru jaunu permakultūras projektu, jāparedz uz priekšu, kā iegūt un novākt ražu.

4. Izmantot pašregulāciju un pieņemt atsauksmes

Visiem, kas iesaistās permakulltūrā ir tiesības izteikt savu viedokli. Ir jāpieņem atsauksmes.

5. Izmantot un novērtēt atjaunojamos resursus

Pamatdoma ir maksimāli izmantot dabas resursus, maksimāli samazināt izsmeļamos resursus. Jāinteresējas un jānovērtē jaunas aktualitātes un projektus. Piemēram, daudzi permakultūras projekti krietni samazina ūdens patēriņu – nav jālaista augi.

6. Nevairot atkritumus

Permakultūrā viens no svarīgākajiem mērķiem ir samazināt resursu patēriņu un dabas piesārņojumu. Būtībā tas ir kā dārznieku zero waste dzīvesveids – maksimāli izmantot jau nokalpojušās lietas jaunos projektos.

7. Plānot no modeļa koncepcijas līdz detaļām

Jāplāno laicīgi savi projekti un darbības, ievērojot detaļas un veidojot novērojumus.

8. Integrēt, nevis dalīt

Doma ir aicināt, veicināt visu projektā iesaistīto pušu sadarbību.

9. Izmantot nelielus, bet pakāpeniskus risinājumus

Sāc ar mazumiņu, attīsti to un vairo.

10. Izmantot un novērtēt daudzveidību

Permakultūrā nav viens vienīgs pareizs viedoklis vai risinājums. Ir pieņemami dažādi viedokļi, dažādi veidi, kā saimniekot. Daudzveidība ne tikai attīsta visus iesaistītos, bet arī veicina sistēmas stabilu darbošanos.

11. Izmantot un novērtēt robežjoslas jeb malas

Sistēmu robežjoslām raksturīga daudzveidība un dinamiskums – šeit vērojami visinteresantākie procesi.

12. Radoši reaģēt uz pārmaiņām.

Pat ja kaut kas neizdodas, ir jāmācās no pārmaiņām. Projektus nevajag atlikt, bet izdomāt jaunus veidus, kā tos veiksmīgi attīstīt. Visos procesos jācenšas atrast, ievērot iespējas, kuras var izmantot savādāk vai papildus.

Noskaties video, lai saprastu, kas ir īsti ir permakultūra, kā un cik efektīvi to izdodas piekopt tiem, kas uzsākuši šādu saimniecisko dzīvesveidu.

Lasi arī:

Permakultūra, You can use the following text:  Image by WhisperingJane_ASMR from Pixabay

Permakultūra, You can use the following text: Image by WhisperingJane_ASMR from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas