Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sāpes plecā ir jāārstē

Ilgstošas sāpes plecā būtiski bojā dzīves kvalitāti un apdraud pleca locītavas veselību nākotnē, tāpēc ir jāmeklē pieredzējuša ārsta palīdzība, lai novērstu sāpju iemeslu, - skaidro Medicīnas centra ARS traumatologs–ortopēds Dr. Jānis Dobelnieks.

Plecs ir sarežģīts biomehānisms. Pleca locītavas kustību apjomu nodrošina daudzas anatomiskas struktūras. Tiklīdz šajā mehānismā kaut kas nobrūk, un tas var notikt pat šķietami nenozīmīgas traumas dēļ, plecs sāk streikot.

Nepielāgojies sāpēm, jo plecs kļūst aizvien stīvāks, laika gaitā var attīstīties plaši pleca locītavas bojājumi, kas var beigties pat ar pleca locītavas protezēšanu un invaliditāti. Ar pretsāpju medikamentiem var mazināt iekaisumu un sāpes, bet anatomisku struktūru bojājumu novērst nevar.

Ja piepeši sāk sāpēt plecs, ieteicams samazināt slodzi un ļaut plecam atpūsties. Ja sāpes nepāriet 2 nedēļu laikā, ieteicams doties tūdaļ pie traumatologa- ortopēda, lai veiktu detalizētu pleca locītavas izmeklēšanu un uzsāktu profesionālu ārstēšanu.

Kāpēc sāp plecs? Bieži vien sāpju iemesls ir meklējams nevis pleca locītavā, bet gan mugurkaula kakla daļā, kur starpskriemeļu diski, nospiež nervu saknītes. Sāpes iet pa visu roku līdz pat pirkstu galiem. Ja ir tirpšanas sajūta, un sāpes nav atkarīgas no slodzes, bet ir arī miera stāvoklī, vēlams griezties pie neirologa. Ja sāpes plecā iziet no pašas locītavas, ko rada anatomisko struktūru bojājums/ iekaisums, tās nekad neiet zemāk par vidējo augšdelma trešdaļu. Viens no biežākajiem iemesliem ir bicepsa garās galviņas cīpslas daļējs bojājums - ieplīsums, kas biežāk mēdz būt fiziski aktīviem cilvēkiem. Ir sāpes, veicot noteiktas kustības, pat nepieliekot spēku. Otrs - ir rotatoru manžetes bojājums, kas izpaužas kā sāpes ne tikai noslogojot roku, bet arī naktī. Nekustinot roku, sāpes mazinās, bet, atjaunojot kustības, plecs atkal sāp. Trešais - deformācija starp atslēgas kaulu un lāpstiņu to savienojuma vietā, ja kaula izaugumi – osteofīti spiež uz muskuļiem, radot iekaisumu apkārtējos audos un sāpes. Nestabilitātes sajūtas plecā parasti ir dažādu traumu sekas, var būt sajūta, ka plecs it kā izlec no vietas, radot sāpes. To sauc par Bankarta bojājumu, kas bieži kombinējas ar bicepsa cīpslas bojājumu. Lai saglabātu dzīves kvalitāti, ir jāveic operācija. Pēc pusgada var būt par vēlu, jo veidojas neatgriezeniskas izmaiņas, ko nevar novērst pat ar operāciju.

Pleca locītavas izmeklēšana. Kaulu bojājumu noteikšanai izmanto rentgenogrāfiju. Mīksto audu bojājumu noteikšanai galvenā ir ultrasonogrāfija (USG), - tā ir vienīgā metode, kas ļauj izmeklēt pleca locītavu kustībā. Ja USG ir konstatēts bojājums, nepieciešams veikt magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumu, lai izvērtētu dziļi novietoto skrimšļu un saišu bojājumus, palīdzētu precīzi izplānot operācijas gaitu un apjomu, kvalitatīvāk veikt ārstēšanu. Jo ātrāk diagnosticē problēmu, jo mazāks komplikāciju risks nākotnē.

Atroskopiska operācija. Caur maziem 4 –5 mm platiem griezieniem ādā pleca locītavā ievada miniatūru kameru un smalkus instrumentus, ar kuru palīdzību vienā reizē var izvērtēt un novērst visus locītavas bojājumus, atjaunot bojātās saites un muskuļu cīpslas, notīrīt sabiezējušo audu un sāļu nogulsnējumus. Šī metode ir maz traumatiska, griezienu vietas ātri sadzīst. Operāciju veic ambulatori ARS Dienas stacionārā, pacients nākamā rītā var doties mājās.

Rehabilitācija. Roka jānēsā elkoņsomā 4– 6 nedēļas. Pēc tam fizioterapeita uzraudzībā jāsāk ārstnieciskā vingrošana. Rehabilitācija ilgst 3 mēnešus. Lai pilnībā atgūtu formu ir nepieciešami 5– 6 mēneši.

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga, Latvija

Tālrunis: 67 201 007

www.ars-med.lv

Medicīnas centrs ARS

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas