Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Šauras vai platas riepas? Kā riepu izvēle ietekmēs braukšanu?

Platas riepas, Photo by Chinmay Jade on Unsplash

Platas riepas, Photo by Chinmay Jade on Unsplash

Vasara ir periods, kad daudzi atļaujas izvēlēties vizuāli skaistākas riepas un diskus savām automašīnām. Tādēļ nereti vasarā autoīpašnieki izvēlas platākas, zemākas un “stilīgākas” riepas, kamēr ziemā tomēr izvēle par labu sliecas uz šaurākām. Tas, kādas riepas mēs izvēlamies, ietekmē ne tikai auto izskatu, bet būtisku ietekmi atstāj arī uz braukšanas komfortu un citām lietām.

Kā riepu izmērs ietekmēs braukšanu?

Izvēloties riepas savam auto, noteikti ir jāņem vērā ražotāja ieteikumi, kas parasti norādīti auto lietošanas instrukcijā un dokumentācijā. Neraugoties uz to, tomēr pastāv uzskats, ka platākas riepas izskatās labāk, bet šauras ir lētākas. Uzreiz jāteic, ka pareizais riepu platums nebūs tikai izskata un cenas jautājums – tas būtiski ietekmēs arī automašīnas vadāmību un saķeri, trokšņa līmeni, braukšanas komfortu.

Platākas riepas var palielināt degvielas patēriņu. Šauru riepu nomaiņa pret platākām parasti palielinās rites pretestību un līdz ar to arī nedaudz palielināsies degvielas patēriņš.

Gaisa tilpums riepā būtiski ietekmē braukšanas komfortu. Ja tiek izvēlētas riepas ar ļoti lielu loka diametru (lieliem diskiem un mazu riepas profilu), jārēķinās, ka gaisa tilpums riepā būs mazāks un līdz ar to arī braukšana būs “cietāka” un spēcīgāk izjutīsi katru ceļa grambu.

Uz sausa ceļa platākas riepas nodrošinās labāku saķeri nekā sausās, taču būs lielāks akvaplanēšanas risks, ja uz ceļa ir ūdens peļķes.

Ziemā šaurākas riepas ir piemērotākas, jo tās nodrošina lielāku virsmas spiedienu pret ceļu un automašīna ir vieglāk vadāma sniegā.

Savukārt platākas riepas būs ar labāku saķeri, ja brauktuves virsma ir cieta.

Lielāki diski – mazāks riepas profils

Ja ir vēlme izvēlēties lielāka diametra diskus, tad riepas profila izmērs ir jāsamazina, lai ārējais diametrs paliktu atbilstošajās robežās un riepām būtu pietiekami daudz vietas, kur pagriezties. Ja tas netiek ievērots, var sanākt, ka griežot stūri, riepas atduras arkās, katrā pagriezienā dzirdēsi nepatīkamu strīķēšanās skaņu, kas rodas riepai beržoties pret arku.

Kāpēc šaurākas riepas nereti ir lētākas? Tā kā populārākie izmēri pamatā ir šauri ar augstu riepas profilu, tie tiek ražoti krietni vairāk nekā riepas ar zemu profilu un tā ir daļa iemesla, kas ietekmē arī zema profila riepu cenas. Protams, ir arī citi faktori – ražotājs, materiāls u.c.

Mūsu platuma grādos parasti katram auto īpašniekam ir divi disku komplekti – viens vasarai un viens ziemas riepām. Nereti vasaras riepām tiek izvēlēti nedaudz lielāki un dārgāki diski. Tas, kas jāzina, pirms iegādājies diskus, ir riepu izmērs – noteikti noskaidro sava riepu komplekta izmērus, pretējā gadījumā jauniegādātie diski var nederēt.

Izlasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...