Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Šausmas guļot. Vai lietuvēns jeb miega paralīze ir bīstama?

Gulēšana, foto - Yuris Alhumaydy, Unsplash

Gulēšana, foto - Yuris Alhumaydy, Unsplash

Vai Tev ir kādreiz bijusi sajūta, ka esi atmodies, bet nespēj pakustēties? Tajā brīdī Tu it kā visu saproti, bet Tavs ķermenis ir kā paralizēts. Šausmīgas bailes no nesaprotamā, grūtības elpot un nespēja tam īsti pretoties, sajūta, ka tuvojas kāds pārdabisks ļaunums, sirds sitas kā negudra, vīzijas vai vēl ļaunāk - sajūta, ka Tevi žņaudz vai nospiež krūškurvi – Tu esi iekritis miega paralīzē jeb lietuvēna lamatās.

Kas ir miega paralīze?

Miega paralīzes tēma interesē ļoti daudzus ekstrasensus, mistiķus un ezotēriķus, jo miega paralīzes laikā cilvēkiem, kas ar to saskārušies, rādījušās dažādas spilgtas un neparastas parādības un mistiskas būtnes jeb vienā vārdā sakot – halucinācijas, kuras attiecīgajā brīdī šķiet pavisam reālas. Šiem šausminošiem murgiem ir arī medicīnisks skaidrojums.

Miegam ir vairāki cikli, kas sastāv no dažādām fāzēm, seklākām un dziļākām, bet ir arī REM fāze, kuru dēvē par paradoksālo miegu. Tā ir fāze, kurā cilvēks iemieg līdz galam un sāk redzēt sapņus. Miega paralīze pārsvarā rodas šajos starpposmos – iemiegot REM fāzē un mostoties no tās. Par miega paralīzi, skaidrojot vienkāršā valodā, sauc tos miega posmus, kad ķermenis jau fiziski ir aizmidzis, bet prāts kaut kādu iemeslu dēļ vēl vai jau ir daļēji nomodā.

Miega paralīze var ilgt no dažām sekundēm līdz pat stundai, bet ļoti reti – visas nakts garumā. Visbiežāk, cilvēkiem, kas ar to saskaras, tā rodas, guļot uz muguras, taču aplams ir uzskats, ka tā ir vienīgā gulēšanas poza, kurā persona var ieslīgt miega paralīzē.

Vai miega paralīze ir bīstama?

Miega paralīze primāri ir slogs nervu sistēmai, tā var radīt stresu, emocionālos traucējumus, retākos gadījumos tā liecina par nopietnām psiholoģiskām saslimšanām. Smagos gadījumos miega paralīze var liecināt par tādu slimību kā narkolepsiju.

Kas izraisa miega paralīzi?

Pārsvarā miega paralīze piemeklē pusaudžus un gados vecākus cilvēkus. Tā var būt arī iedzimta. Daži no iemesliem miega paralīzei ir liela slodze ikdienā, mainīgs miega grafiks un nepietiekams miega daudzums, stress, psihoaktīvo vielu lietošana.

Latviešu lietuvēns

Miega paralīze cilvēkus skārusi visos gadsimtos. Agrākos laikos tos dēvēja par viediem sapņiem vai tieši otrādāk – sātaniskiem murgiem. Arī latvieši, protams, ir saskārušies ar šo fenomenu un tai pat dots savs vārds – lietuvēns.

Kā vēsta latviešu mitoloģija, lietuvēns ir mirušas ļaunas sievietes vai nogalināta maza bērna, slīkoņa, vai nosisto gars, kas nav radis mieru un ierodas naktīs pie guļošiem cilvēkiem un lopiem, žņaudz tos vai “jāj” jeb nospiež, sēžot uz krūškurvja. Šie gari mokot gulētājus tik ilgi, cik tiem bija jādzīvo šai zemē, ja nebūtu vēl miris. Arī lopus tie jājot, tad svīstot zirgi un nelabi naktīs maurojot govis. Pret lietuvēnu cīnījās, zīmējot lietuvēnu krustus un karot kūtī izkapti ar asmeni uz augšu, kā arī ar sērmūkšļu rīkstēm.

Vai tiešām tikai nenozīmīgas halucinācijas?

Lai gan miega paralīze ir radusi medicīnisku skaidrojumu, un pēc zinātniskā viedokļa viss redzētais ir tikai sapnis un halucinācijas, neizskaidrojams palicis fakts, ka vairāki, kas pārdzīvojuši miega paralīzi, redzējuši vīzijas, bieži miega paralīzē guļošos apciemo miroņi, kuri paziņo nākotnes notikumus, bet pēc laika šīs personas piedzīvojušas šajā miega fāzē paredzētā pārtapšanu realitātē. Šo zinātnieki nespēj izskaidrot, līdz ar to nerakstīta cīņa starp zinātni un ezotēriku joprojām notiek, ja runa iet par miega paralīzi.

Lasi arī:

Tumša istaba – labāks miegs! Labāks miegs - stiprāka veselība!

Vai ir iespējams attīstīt gaišreģa spējas?

3 jautājumi, kurus sev uzdot pirms matrača iegādes

Fitoterapija pret bezmiegu


Gulēšana, foto - Yuris Alhumaydy, Unsplash

Gulēšana, foto - Yuris Alhumaydy, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas