Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ūdeņraža apkures katli: risinājums, kā samazināt piesārņojumu pasaulē

Eiropai rūpējoties par risinājumiem līdz 2050. gadam padarīt tās kontinentu brīvu no oglekļa emisijām un slāpekļa dioksīdu, aktuāli kļūst citi risinājumi arī ūdens uzsildīšanā. Joprojām iedzīvotāju vidū populārs ir boileris, taču pārsvarā tas uzsildāms ar gāzi. Ar 2023. gadu tirgū parādīsies jauns risinājums – ūdeņraža apkures katls, kurš ir arī krietni draudzīgāks videi.

Ceļš uz zaļāku pasauli

Eiropa pieņēmusi normatīvus, ar kuru tā līdz 2050. gadam mērķē kļūt par pirmo kontinentu, kas ir brīvs no oglekļa emisijām vidē. Tās pirmais mērķis līdz 2030. gadam ir samazināt gāzes emisiju izplatību līdz 55%, bet līdz noteiktajam mērķa gadam tā vēlas pilnībā atbrīvoties no jebkāda šāda veida piesārņojuma.

Apkures piederumu piegādātāju nozare ir viena no galvenajām oglekļa emisiju izplatītājām, kas saražo aptuveni 40 % no visām emisijām, kuras vēlāk nonāk dabā. Gāzes sildāmie boileri ir samērā nozīmīgs faktors šī procenta sasniegšanā, jo tajos ir oglekļa dioksīds, bet siltums tiek ražots no oglekļa fosilijas – degvielas degšanas kombinācijas. Gāze veido arī citus piesārņojuma avotus, kā, piemēram, oglekļa oksīdu un slāpekļa oksīdus, kas ir jāņem vērā. Tādā veidā rezultātā rodas tā saucamie skābie lieti, kas ir īpaši bīstami cilvēku veselībām un pilsētu infrastruktūrām.

Pēdējos gados augstais slāpekļa oksīda līmenis Eiropā ir satraucošs. Tā līmenis ir paaugstinājies tādās Rietumeiropas valstīs kā Nīderlandē, Vācijā, Beļģijā, Lielbritānijas dienvidos un Itālijas ziemeļos. Nīderlandes valdība jau sākusi pielietot stingrus mērus, kas gan ietekmējušas dažādas uzņēmējdarbības industrijas. Tās lēmumi likuši protestēt lauksaimniekiem, bet 18 tūkstoši jaunu celtņu projekti uz laiku tikuši apturēti.

Inovatīvs apkures katls – ūdeņraža uzsildes tipa

Ja tiek runāts par apkures katliem, tad varam būt pateicīgi, ka šajā segmentā 2023. gadā parādīsies jauns risinājums, kurš ļaus samazināt oglekļa emisiju, dioksīda un slāpekļa dioksīda izplatīšanos dabā – ūdeņraža apkures katli. Šo šobrīd var uzskatīt par labāko alternatīvu ar gāzi kurināmajiem apkures katliem un tie būs pieejami arī Latvijā. SIA ‘’Jana’’ kļūs par šo augstvērtīgo apkures katlu izplatītāju Latvijas robežās.

Ar gāzi sildāmajos apkures katlos temperatūra pārsvarā sasniedz 1200 grādus pēc Celsija, taču, jo lielāka ir temperatūra, jo vairāk tā izplatīs slāpekļa dioksīdu. Citādāk ir ar ūdeņraža apsildāmajiem apkures katliem, kuru maksimālā temperatūra ir 1000 grādi pēc Celsija, kas nozīmē mazāku gaisa piesārņojumu. Pie tam, sildīšanas process šajos apkures katlos atšķiras no tiem, kuri ir ar gāzi sildāmi.

Vēl viena šo gāzes apkures katlu priekšrocība ir spēja vēl vairāk samazināt nākotnē slāpekļa dioksīda rašanos vidē. Pagaidām Eiropas Komisija noteikusi tā griestus 56 mg/kWH gāzes apkures katliem, kas ir labākā šī brīža klasifikācija. Taču ar ūdeņraža apkures katliem augstākminēto skaitli var samazināt vēl vairāk, kas vēlreiz nozīmē vien to, ka šie apkures katliem dabai ir krietni draudzīgāki. Iespējams, ka šie katli var saražot siltumu pat bez slāpekļa dioksīda izplatīšanos vidē, taču tas var ietekmēt arī produkta efektivitāti, tāpēc pašlaik produkts izplata vien 15 mg/kWH slāpekļa dioksīda, kas ir par gandrīz četrām reizēm mazāk nekā gāzes apkures katliem. Pie tam, nākotnē nāks tādi ūdeņraža apkures katli, kuri spēs būt vienlaikus efektīvi pie minimāla slāpekļa dioksīda izplatīšanas dabā.

Bez tehniskajām priekšrocībām ir arī citas. Ūdeņraža apkures katli var tikt piegādāti tām mājām, kurām ir gāzes apkure un tas pats spiediens, 20 milibāri, var tikt noturēts arī pie ūdeņraža apkures katla. Pie tam, ja vēlies gāzes apkures katlu nomainīt pret ūdeņraža, arī tā nebūs problēma. Laika gaitā ūdeņraža apkures katli kļūs par nākotni šajā tirgus produktu segmentā, jo joprojām daudzos mājokļos tieši ar boileru palīdzību tiek uzsildīts ūdens.

Pieredzes stāsts

BDR Thermea Group, kas ir šo apkures katlu ražotājs, uzsver, ka šī produkta radīšana bijusi izaicinājums, taču atmaksājies. ‘’Kad mēs sakām, ka ūdeņraža apkures katli var samazināt slāpekļa dioksīdu līdz 15 mg/kWH, tad runājam no pieredzes, jo esam jau veiksmīgi produktus testējuši demonstrācijās. Pagaidām mūsu projekti ir mazi, taču laika gaitā mēs piedalīsimies liela mēroga enerģijas transformācijā. Šī transformācija nevar notikt tikai ar mums tirgū, bet ir jānotiek kopīgai darbībai. Esam pārliecināti, ka nākotnē tieši ūdeņraža apkures katli kļūs par nozīmīgāko enerģijas iegūšanas veidu.’’

Ja tevi jau ir ieintesējuši ūdeņraža apkures katli, tad dodies uz www.jana.lv un meklē savu nākamo apkures katlu! Uzņēmuma konsultanti palīdzēs tev atrast īsto produktu, bet nepieciešamības gadījumā viņi tev varēs piedāvāt arī montāžu, ko šajā gadījumā vērts uzticēt profesionāļiem. Tāpat uzņēmuma mājaslapā pieejams e-veikals, kurā iespējams atrast piedāvājumā esošās preces.

Ja ir jautājumi vai neskaidrības, zvani +371 67336595, +371 20003554 vai raksti. Uzņēmuma birojs atrodas Kalnciema ielā 119 Rīgā un to iespējams apmeklēt darba dienās no plkst. 10:00 līdz 17:00.


Baxi ūdeņraža apkures katli, Foto: www.Jana.lv

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas