Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai zobārsts var palīdzēt tikt galā ar jutīgiem zobiem?

Jutīgi zobi (Image by Engin Akyurt from Pixabay)

Jutīgi zobi (Image by Engin Akyurt from Pixabay)

Ar zobu jutīgumu biežāk saskarsieties, dzerot vai ēdot kaut ko aukstu vai karstu, dažiem cilvēkiem jutīgumu izraisa saldi vai skābi ēdieni. Īpaši problēma mēdz aktualizēties vasarā – ogu un saldējuma laikā! Un, diemžēl, pēc saujas apēstu ķiršu diskomforta sajūta mutē saglabājas pat vairākas stundas. Jā – protams, ka, lai mazinātu zobu jutīgumu, varam atteikties no daudziem ēdieniem, mazgājot skalot zobus ar siltu ūdeni un izvairīties no kairinātājiem, un izvēlēties zobu pastas jutīgiem zobiem. Taču jāņem vērā, ka patiesībā zobu jutīgums var būt arī agrīna brīdinājuma zīme par nopietnākām zobu problēmām.

Kas izraisa zobu jutīgumu?

Zobiem ir emaljas slānis, kas zem tā aizsargā mīkstāko - dentīnu. Ja tiek skarts vai ietekmēts dentīna slānis, zobs var kļūt jutīgs. Tas parasti notiek tur, kur satiekas zobs un smaganas, un emaljas slānis ir daudz plānāks.

Šie ir daži jutīguma cēloņi:

Pārāk cieta suka – zobu birstēšana ar cietu birstīti izraisa emaljas nolietošanos un saskrāpē zobu, it īpaši vietās, kur zobi sastopas ar smaganām, dentīns var kļūt jutīgs. Vislabāk zobu mazgāšanai izvēlēties mīkstu (Soft) birstīti.

Zobu erozija: tas ir zobu emaljas zudums, ko izraisa skābju uzbrukumi no skābiem ēdieniem un dzērieniem. Ja emalja nolietojas, tiek pakļauts zem tā esošais dentīns, kas var izraisīt jutīgumu. Smaganas dabiski var atdalīties (sarauties atpakaļ), zobu saknes tiks pakļautas un var būt jutīgākas. Sakņu virsmām nav emaljas slāņa, lai tās aizsargātu.

Smaganas var dabiski atkāpties un zobu saknes tiks pakļautas un var būt jutīgākas. Sakņu virsmām nav emaljas slāņa, lai tās aizsargātu.

Smaganu slimības: aplikuma vai zobakmens uzkrāšanās var izraisīt smaganu atkāpšanos no zoba un pat iznīcināt zoba kaulaino atbalstu. Ap zobu smaganās var veidoties kabatas, padarot šo zonu grūti tīrāmu un problēmu saasinot.

Zobu griešana: tas ir ieradums, kas var izraisīt zobu emaljas nolietošanos, padarot zobus jutīgus. Daudzi cilvēki griež zobus arī neapzināti - piemēram, miegā.

Saplaisājis zobs vai pildījums: saplaisājis zobs ir sabojājies un tas būs jutīgs.

Zobu balināšana: dažiem pacientiem balināšanas laikā vai pēc tam neilgu laiku ir jutība. Pirms ārstēšanas konsultējieties ar savu zobārstu .

Kā mājas apstākļos samazināt zobu jutīgumu?

  • Zobus skalo ar siltu ūdeni;
  • Izvairies no aukstiem un karstiem ēdieniem vai dzērieniem vai to kombinēšanas (saldējums un karsta kafija, piemēram) ;
  • Izvēlies zobu pastu ar fluorīdu;
  • Lieto mīkstu birstīti, izvēloties tādu, kam virsū uz iepakojuma norādīts “Soft”;
  • Nelieto zobu suku tūlīt pēc ēšanas - daži ēdieni un dzērieni var mīkstināt zobu emalju, tāpēc labāk iedzert glāzi ūdens un zobus mazgāt pēc neilga laiciņa;
  • Esi piesardzīgs, ēdot vai dzerot skābus ēdienus un dzērienus, piemēram, gāzētos dzērienus, citrusaugļus un vīnu - tas viss laika gaitā var noņemt nelielu daudzumu zobu emaljas;
  • Dzerot skābus šķidrumus, izmanto salmiņu, lai ierobežotu kontaktu ar zobiem;
  • Pēc skābas vielas ēšanas vai dzeršanas dzer ūdeni, lai līdzsvarotu skābes līmeni mutē.

Kādas procedūras var piedāvāt zobārsts zobu jutīguma samazināšanai?

Zobu pārbaudes laikā stomatologs noteikti noskaidros Tavus simptomus un apskatīs tavus zobus, lai konstatētu, kas izraisa zobu jutīgumu un atrastu labāko ārstēšanas veidu.

Jutīgiem zobiem var uzklāt, piemēram, fluora želejas vai lakas. Darot to regulāri, var izveidot nelielu aizsardzību.

Reizēm atklātās sakņu virsmas var apstrādāt, uzklājot savienojošos sveķus uz jutīgajām sakņu virsmām.

Pastāv arī iespēja, ka būs nepieciešams piepildīt zobu saknes vai labot zoba kaklu – vietu, kur satiekas zobs un smagana.

Jārēķinās, ka cīņa ar zobu jutīgumu nebūs vienas dienas jautājums, tādēļ vispirms vērsies pie speciālista, kurš palīdzēs ar šo likstu tikt galā.

Jutīgi zobi (Image by Engin Akyurt from Pixabay)

Jutīgi zobi (Image by Engin Akyurt from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas