Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Varēs saņemt valsts apmaksātu terapiju pie psihologa vai psihoterapeita

Psihologs, foto - Mark Williams, Unsplash

Psihologs, foto - Mark Williams, Unsplash

Šogad, no gada vidus būs iespējams saņemt valsts apmaksātu terapiju pie psihologa vai psihoterapeita, jo Veselības ministrija ieviesīs virkni jaunus psihiskās veselības aprūpes pasākumus.

Arvien vairāk cilvēku izjūt satraukumu Covid-19 pandēmijas dēļ, kas rezultējas ne tikai ar psihoemocionāliem pārdzīvojumiem un traucējumiem, bet var novest pie dažādu atkarīgo vielu lietošanas, sākot no, it kā, nevainīgas smēķēšanas, līdz pat nopietnam alkoholismam un citu narkotisko vielu atkarībām. jo tieši tādā veidā daudzi izvēlas mazināt savu satraukumu, iedomājoties, ka apreibinošās vielas palīdz pārvarēt stresu. Kā zināms, arī pašnāvības risks pastāv emocionāla satraukuma brīžos.

19. janvārī valdība apstiprinājusi finansējumu Veselības ministrijas redzējumam par psihiskās veselības aprūpes veicināšanas iniciatīvām. Tas pieņemts, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija. Papildus jau esošiem pakalpojumiem, kuru kapacitātes stiprināta, plānoti arī jauni pakalpojumi. Pasākumi paredzēti gan iedzīvotājiem, gan kompleksas psihoemocionālā atbalsta iniciatīvas slimnīcu mediķiem un personālam, gan papildu motivāciju ģimenes ārstu un psihiatru savstarpējās sadarbības veicināšanai, kā arī regulāru sabiedrības psihoemocionālā stāvokļa monitoringu.

Ņemot vērā jaunu pakalpojumu izveidi, daļa no tiem būs pieejama no gada vidus, daļa – jau ātrāk – pavasarī. Veselības ministrs Daniels Pavļuts uzsver trīs aktuālākos pakalpojumus, ko šogad segs piešķirtais finansējums:

  • no šī gada vidus ģimenes ārsti savam pacientam varēs nozīmēt valsts apmaksātas līdz pat 10 konsultācijas pie psihologa vai psihoterapeita;
  • ar pavasari tiks celta sabiedrībā balstītu pusaudžu psihiskās veselības pakalpojumu kapacitāte Rīgā un Liepājā, un no jauna attīstīta Ventspilī, Daugavpilī un Valmierā;
  • visās Latvijas slimnīcās tiks veidoti uz darbinieku psihoemocionālo stāvokli vērsti atbalsta pasākumi.

Daniels Pavļuts informē, ka “Šogad piešķirtais finansējuma apjoms ir vairāk nekā 7 miljoni eiro. 5,3 miljoni novirzīsim dažādu pakalpojumu pieejamībai iedzīvotājiem, bet otra lielākā pozīcija – 1,6 miljoni eiro nonāks slimnīcās, lai tās sāktu veidot pašu mediķu psihoemocionālā stāvokļa atbalsta sistēmu. Grūti ir visiem, bet šobrīd frontes pirmajās līnijās cilvēki vienkārši izdeg. Vienlaikus atgādinu, ka jau šobrīd ar krīzes centra “Skalbes” atbalstu mediķi var saņemt bezmaksas attālinātu palīdzību.”

Valdībai esot jāņem vērā - pandēmijas negatīvās sekas uz cilvēku psihisko veselību būs vērojamas vēl ilgus gadus, uzsver D. Pavļuts.

Kā informē Veselības ministrija, liela daļa pakalpojumu ir jāveido no jauna, pie kā tiks uzsākts nekavējošs darbs. Jārēķinās gan, ka tas prasīs laiku un daļa no tiem tiks ieviesta līdz aptuveni 2021. gada vidum. Iedzīvotāji, ģimenes ārsti un medicīnas personāls tiks plaši informēti par pakalpojumu pieejamību, arī caur asociācijām un medijiem tiks izziņots sadarbības aicinājums psihologiem un psihoterapeitiem, kas vēlēsies ar valsti sadarboties jaunajās programmās, kad būs izstrādāta sadarbības nosacījumu kārtība.

Vairāk informāciju par pasākumu plānu var uzzināt Veselības ministrijas mājas lapā.

Lasi arī:

Psihologs, foto - Mark Williams, Unsplash

Psihologs, foto - Mark Williams, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas