Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zobu kronīši bērniem – kad un kādēļ tie vajadzīgi?

Metāla zobu kronīši bērniem ir speciāli, iepriekš izgatavoti nerūsējošā tērauda kroņi, kuri tiek pielāgoti zobam un piecementēti ar biosaderīgu cementu. Tie tiek ražoti gan piena, gan pastāvīgajiem zobiem. Kronīši atjauno zoba anatomisko formu (bedrītes, rieviņas) un funkciju. To lielākā priekšrocība ir tā, ka zobs tiek pārsegts no pilnīgi visām pusēm tādējādi neļaujot izveidoties jaunam kariesa bojājumam.

Lai gan pasaulē bērnu zobārstniecības profesionāļu vidū piena zobu atjaunošana ar metāla kronīšiem ir ikdiena, Latvijā šādi kronīši pieejami tikai dažās zobārstniecībās.

Par zobu kronīšiem bērniem konsultē un uz vecāku biežāk uzdotajiem jautājumiem atbild zobārstniecības klīnikas “Zobu feja” speciālisti.

Kad piena zobam būtu nepieciešams kronītis

  • Pēc nerva ārstēšanas
  • Ja ir plašs kariesa bojājums
  • Ja kariess zoba kakliņa rajonā ir tuvu pie smaganas (jo tad nevar nodrošināt plombēšanai nepieciešamo sausumu), vai zem smaganas
  • Ja ir ģenētiski zoba attīstības defekti (molāru incizīva hiperminaralizācija)
  • Augsta kariesa riska pacientiem – daudz kariozu bojājumu un ļoti bieža cukuru saturošu produktu lietošana)
  • ja zobam jau ir vairākas plombes un atkārtoti jauni kariozi bojājumi

Lai gan visbiežāk zobu kronīši bērniem tiek pielietoti piena zobiem, ir situācijas, kad tie ir nepieciešami arī pastāvīgo sānu zobu atjaunošanā:

  • Smaga molāru-incisīvu hipomineralizācijas gaitas (ģenētiska zobu attīstības anomālija)
  • Ja ir plašs kariozs bojājums, kad zobu vairs nevar atjaunot ar plombi, bet pacients vēl ir par jaunu pastāvīgai protezēšanai (līdz 18 gadu vecumam)

Kāpēc piena zobam būtu jāliek kronis? Zobs taču kritīs ārā!

Jā, piena zobi izkrīt ārā, bet tas nenotiek tik ātri cik varētu šķist. Pirmie piena dzerokļi krīt ārā 9-11 gadu vecumā, bet otrie piena dzerokļi – 10-12 gadu vecumā. Ja bērnam jau 3 gadu vecumā zobiņš ir smagi bojāts, tad mums jāparūpējas par to, lai šis zobiņš mutē tiek saglabāts līdz tā dabiskajam izkrišanas laikam. Pētījumi ir pierādījuši, ka metāla kronīšiem ir labāks risinājums šai situācijai. Plombes var izkrist, ap plombi var izveidoties jauns kariess, nerva iekaisums, zoba audu lūzums un citi sarežģījumi.

Nedrīkst aizmirst, ka dažreiz zem piena zoba nav izveidojies pastāvīgais zobs, un tas nozīmē, ka ar šo piena zobu bērnam būs jādzīvo līdz pat pieaugušo vecumam.

Vai bez kronīša nevar iztikt?

Ir situācijas, kad zobu vairs nevar atjaunot ar plombi. Tādā gadījumā vienīgais variants ir kronīši. Arī pēc zoba nerva ārstēšanas metāla kronītis ir pirmā izvēle, jo starp plombi un zobu vienmēr ir mikroskopiska spraudziņa, caur kuru var notikt atkārtota mikrobu nokļūšana zoba kanālos.

Kad šķilsies īstais zobs, vai būs kronis jāņem nost?

Nē! Kad pienāk laiks piena zoba krist ārā, tas sāks kustēties kopā ar visu kronīti.

Vai uz kroņa uzlikšanu nepieciešama atsevišķa vizīte?

Nē! Zoba ārstēšana un kronīša uzlikšana notiek vienā vizītē!

Vai pieejami tikai metāla kroņi?

Mūsu klīnikā ir iespējams izgatavot arī keramikas kroņus. Tie ir zoba audu krāsā, estētiski, individuāli izgatavoti. Tomēr jārēķinās, ka keramisko kroņu izmaksas ir apmēram trīs reizes augstākas nekā gatavajiem metāla kronīšiem, un to uzlikšanai būs nepieciešamas divas zobārsta vizītes.

Vai kroņa uzlikšana ir sāpīga?

Nē! Kroņus uzliekot ir jūtama spiediena sajūta. Mazie bērni jebkuru diskomforta sajūtu interpretē kā sāpes. Bet tā kā zobam tiek veikta anestēzija, mēs garantējam, ka šis process nav sāpīgs.

Rekomendācijas vecākiem:

  • Apmēram stundu pēc kronīša uzlikšanas nevajadzētu ēst!
  • Pie kronīša bērnam ir jāpierod – citiem tas prasa dažas stundas, citiem 1 dienu, bet vēl citiem - vairākas dienas. Šajā pierašanas laikā svarīgi ir bērnam stāstīt, ka jaunās sajūtas ir pilnīgi normālas.
  • Dažas dienas ap smaganu var būt diskomforts un iekaisums. Taču šāds pats process var būt arī pēc parastas plombēšanas.
  • Ir situācijas (zoba anatomiskā forma, maz atlikušo zoba audu, bieža lipīgu želejveidīgo konfekšu ēšana u.c.), kad kronītis var nokrist nost. Šādā situācijā kronīti saglabājiet un veiciet pierakstu pie zobārsta, kur šo pašu kronīti uzcementē atpakaļ!


Bērnu zobārstniecība, Photo by . MM Dental . from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas