Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Akcija: Šonedēļ pārbaudīt dzimumzīmes var lētāk

Pārbaudīt dzimumzīmes (Image by Nika Akin from Pixabay)

Pārbaudīt dzimumzīmes (Image by Nika Akin from Pixabay)

Lai iedzīvotājiem sniegtu lielākas iespējas pārbaudīt dzimumzīmes un uzsvērtu diagnostikas nozīmi cīņā ar ādas vēzi, “Veselības centrs 4” atbalsta Latvijas Eiromelanomas kustību un piedalās tās rīkotajā kampaņā, kas norisināsies no 10. līdz 14. maijam. Tās laikā ikviens tiek aicināts pārbaudīt ādas veidojumus, lai būtu drošs, ka nepastāv ādas vēža slimību riski vai arī tos atklātu laikus.

Kāpēc dzimumzīmju pārbaude ir nepieciešama?

Dermatologi atgādina - ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, Covid-19 pandēmijas laikā, kad dažādu ierobežojumu dēļ tiek nokavēta agrīna ādas audzēju diagnostika, laikus nepārbaudot ādas veidojumus.

Pārbaudīt dzimumzīmes šonedēļ var lētāk

“Veselības centrs 4” filiāļu un grupas uzņēmumu dermatologi Latvijas Eiromelanomas akcijā šogad piedalās jau 13. reizi un veic ādas veidojumu diagnostiku jeb skrīninga optisko dermatoskopiju bez maksas atsevišķām iedzīvotāju grupām – pensionāriem, maznodrošinātām personām un 1. grupas invalīdiem.

Visiem iedzīvotājiem dzimumzīmju pārbaudes šajā nedēļā pieejamas par samazinātu cenu – 15 (piecpadsmit) eiro. Katrs skrīninga izmeklējuma pacients saņem ārsta rekomendācijas par tālāko ārstēšanas gaitu – nepieciešamajām konsultācijām, papildu pārbaudēm vai ieteicamajām procedūrām.

Ādas veidojumu diagnostiku iespējams veikt vairākās “Veselības centrs 4” klīnikās: “Dermatoloģijas klīnika”; Estētiskās medicīnas klīnika ”4. Dimensija”'; “Anti-Aging Institute”; “Capital Clinic Riga”; “Juglas klīnika”; Medicīnas centrs TK “Spice”, “Mārupe”; “Diagnostikas centrs”; “Valdlauči”; Daudzprofilu medicīnas centrs “Veselības centrs 4” K. Barona ielā 117. Lai pieteiktos uz izmeklējumiem, iepriekš jāpierakstās, zvanot uz izvēlēto klīniku. Informējam, ka vietu skaits ir ierobežots.

Kādi ir visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji Latvijā?

Ādas ļaundabīgie audzēji, ieskaitot ādas melanomu, ir visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji Latvijā. Melanoma ir nopietna ļaundabīga ādas slimība, un tā attīstās no šūnām - melanocītiem. Riskam saslimt ar melanomu visvairāk pakļauti gaišas ādas cilvēki, ja bijuši bieži saules apdegumi, īpaši bērnībā, cilvēki ar lielu skaitu dzimumzīmju, samērā liela izmēra dzimumzīmēm ar neregulārām robežām, nelīdzenu virsmu, kā arī tie, kuru radiniekiem ir konstatēta šī slimība. Liels melanomas risks ir arī tiem, kuri slimojuši ar citu ādas audzēju- bazaliomu vai plakanšūnu vēzi. Tāpat risks saslimt ar melanomu ir tiem, kuri pārmērīgi sauļojas vai apmeklē solāriju.

Par pārmērīgas sauļošanās risku veselības aprūpes speciālisti brīdina nepārtraukti. Diemžēl ik gadu melanomas un citu ļaundabīgu ādas audzēju diagnožu skaits pieaug, visbiežāk slimo cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, bet arvien vairāk saslimst gados jauni cilvēki. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija liecina, ka 2019. gadā no ādas vēža miris 121 cilvēks (63 – no ļaundabīgas melanomas, 58 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem), gadu iepriekš, 2018. gadā, no ādas vēža mira 124 cilvēki (76 – no ļaundabīgas melanomas, 48 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem). Ik gadu ar melanomas diagnozi pirmo reizi sastopas ap 200 cilvēku.

“Vairumā gadījumu kā viens no melanomas ierosinātājiemesliem ir ilgstošs saules vai cits UV satrojums, bet ģenētiski pārmantotā nozīme ar katru gadu pieaug. Vienmēr jāatceras, ka melanoma var attīstīties jebkurā ādas vietā, ne tikai saulei pakļautā. Jāņem vērā, ka ir ātri augošās melanomas, kas jau 3-4 mēnešu laikā ir sasniegušas bīstami lielus izmērus, un ir lēni augošās melanomas, kas ādas virsmā attīstās gadiem ilgi, līdz tiek atklātas. Galvenā metode melanomas agrīnajā diagnostikā ir ādas vizuālā apskate kombinācijā ar dermatoskopiju. Dermatoskopija ir neinvazīva ādas izmeklēšanas metode, kad ar speciālu aparātu, izmantojot polarizēto un nepolarizēto gaismu, ir iespējams apskatīt veidojuma struktūru desmitkārtīgā, pat simtkārtīgā palielinājumā. Augstāka efektivitāte melanomas diagnostikā, izmantojot dermatoskopiju, ir pieredzējušam speciālistam, salīdzinot ar nepieredzējušu speciālistu”, stāsta saka “Veselības centrs 4” dermatoloģe, “Dermatoloģijas klīnika” metodiskā vadītāja Linda Kapteine-Veita, uzsverot, ka vēl joprojām agrīna melanomas diagnostika būtiski palielina pacientu dzīvildzi.

“Veselības centrs 4” melanomas modrības mēneša laikā sadarbojas ar melanomas pacientu atbalsta biedrību “Soli priekšā melanomai”, un viena no tās dibinātājām Sondra Zaļupe atgādina: “Melanoma ir ļoti viltīga, agresīva un bīstama slimība. Laikus to atklājot, ārstēšana vairumā gadījumu ir veiksmīga, taču ir svarīgi to sākt pēc iespējas agrāk. Katra diena var būt izšķiroša! Tāpēc aicinu neatlikt ārsta apmeklējumu un izmantot iespēju kampaņas laikā veikt bezmaksas ādas veidojumu pārbaudi”.

Klīniku kontaktinformācija:

  • Dermatoloģijas klīnika, tālr.: 67847102, Skanstes ielā 50, Rīgā, www.dermaclinic.lv
  • Anti-Aging Institute, tālr.: 25418181, 67847718, Baznīcas ielā 18, Rīgā, www.antiaging.lv
  • Veselības centrs 4, tālr.: 67847100, K.Barona ielā 117, Rīgā, www.vc4.lv
  • Juglas klīnika, tālr.: 67136282, 29330086, Brīvības gatvē 410, Rīgā, www.juglasklinika.lv
  • Medicīnas centrs “Spice”, tālr.: 29993706, Lielirbes ielā 29, T/K Spice 2. stāvā, Rīgā, www.vc4.lv
  • Estētiskās medicīnas klīnika “4. Dimensija”, tālr.: 67016716, 26623624, Pulkveža Brieža ielā 15, Rīgā, www.dimensija.lv
  • Diagnostikas centrs, tālr.: 67144031, 29296313, Grebenščikova ielā 1, Rīgā, www.vc4diagnostikascentrs.lv
  • Valdlauči, tālr.: 67896345, 28622336, Atpūtas ielā 5, Valdlauči, Ķekavas pagasts, www.vc4diagnostikascentrs.lv
  • Mārupe, tālr.: 20004039, Pededzes ielā 10, Mārupe, www.vc4.lv
  • Capital Clinic Riga, tālr.: 66333333, 29334224, Duntes ielā 15A, Rīgā, www.capitalclinicriga.lv

Pārbaudīt dzimumzīmes (Image by Nika Akin from Pixabay)

Pārbaudīt dzimumzīmes (Image by Nika Akin from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas