Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Atkarības – kas tās izraisa un kā ārstēt?

Atkarība – vēl aizvien noklusēta, bet izplatīta problēma sabiedrībā. Alkohols, narkotikas, smēķēšana, spēļu zāles, tehnoloģijas – tie ir izplatītākie atkarību cēloņi ne tikai jauniešu vidū, bet arī pieaugušo starpā. Atkarību reizēm ir grūti pamanīt – alkoholisms varbūt ir vieglāk konstatējams, bet, piemēram, atkarība no ēdiena vai atkarība no tehnoloģijām var piezagties nemanot – veicot ikdienā it kā pieņemamas darbības vienā brīdī varam attapties, ka esam jau kļuvuši atkarīgi un nepieciešams meklēt profesionāla narkologa palīdzību.

Veselības centra “Vivendi” narkoloģes Ilze Maksima un Rita Kuzņecova stāsta, kas ir galvenie atkarību cēloņi

  • Apkārtējā vide. Atrodoties cilvēkos, kuriem ir svarīgi iedzert katrā pasākumā un kuri mudina uz dažādām atkarību izraisošām darbībām, ir daudz vienkāršāk kļūt atkarīgam, vai kļūt par līdzatkarīgo.
  • Svētki un tradīcijas. Diemžēl jau no senām dienām mūsu platuma grādos iegājies, ka katros svētkos nepieciešams galdā celt grādīgo. Ja izlemsi nedzert, no apkārtējiem nereti būs dzirdami pārmetumi “izrādi cieņu, paņem 100 gramus!” vai “iedzersim uz viņas veselību!”. Tas kļuvis gandrīz par ieradumu lietot alkoholu svētkos. Protams, šampanieša vai vīna glāze neko nopietnu veselībai un emocionālajam stāvoklim nenodarīs, taču labi zināms, ka reti kurš apstājas pie vienas glāzes. Tas arī ir galvenais problēmas cēlonis – cilvēks nav spējīgs kontrolēt sevi un izdara nepareizās izvēles, kas rada gan īstermiņa, gan ilgtermiņa problēmas un sarežģījumus cilvēka dzīvē.
  • Pagātnes traumas. Emocionālā nestabilitāte, kas radusies dzīves laikā, lielākoties nāk no bērnības un pusaudžu gadiem. Ja šajā vecumā bērns nav juties mīlēts, vajadzīgs un aprūpēts, kā arī nav bijis neviens, kas viņam varētu sniegt emocionālu atbalstu – uzklausot pārdzīvojumus un dodot kādu padomu, viņš ir spiests meklēt mierinājumu kaut kur citur.

Tā rodas atkarība no ēdiena, datorspēlēm, nereti marihuānas, cigaretēm un alkohola. Tādā veidā cilvēks jau agrā vecumā iemācas rast emocionālu komfortu darot kaut ko, kas liek justies labi un aizmirsties no realitātes. Šis paradums velkas līdzi visu dzīvi, tāpēc, kad cilvēks ir pieaudzis, problēmas vai emocionāli pārdzīvojumi dzīvē var novest pie atkarībām un to progresēšanas. Datorspēles pārtop spēļu zālēs, marihuāna – heroīnā, savukārt ierastā šokolādes tāfelīte – vairākās šokolādes kastēs.

Ir divu veidu atkarības – viena, kurā paši esam atkarīgie, otra, kurā kļūstam līdzatkarīgi. Par līdzatkarīgu cilvēku visbiežāk kļūst dzīvesbiedrs, ģimenes loceklis vai tuvs draugs, kas regulāri uzturas atkarīgās personas klātbūtnē. Līdzatkarīgs cilvēks visbiežāk nespēj mīlēt un cienīt sevi pietiekami, tāpēc emocionālu komfortu meklē citos cilvēkos. Dr. Ilze Maksima skaidro, ka līdzatkarība veidojas pamazām – sākot pieņemt paradumus, ko ikdienā piekopj atkarīgais, piemēram, alkohola lietošana, lai noņemtu ikdienas stresu, spēļu zāles apmeklējums ik rītu pirms darba, marihuānas lietošanu tieši pirms sapulcēm, kurās paredzēts runāt par jauniem biznesa risinājumiem.

Kādas ir atkarību radītās sekas?

Dr. Rita Kuzņecova norāda, ka ir 3 veidu traucējumi, kas raksturīgi atkarīgam cilvēkam.

Attiecību problēmas un sociālās dzīves traucējumi:

  • manāmi sabojājušās attiecības ģimenē, iespējama arī šķiršanās;
  • problēmas darbā – grūtības pildīt darba pienākumus, komunicēt ar kolēģiem;
  • finansiālās grūtības;
  • attīstības traucējumi – kā karjerā, tā individuāli;
  • norobežošanās no sabiedrības un tuviniekiem;
  • kriminālas tieksmes.

Psihiskās veselības traucējumi:

  • biežas garastāvokļa svārstības;
  • nekontrolējama uzvedība, kas pārņem uzbudinājuma brīžos;
  • trauksme un nemiers;
  • miega traucējumi;
  • koncentrēšanās spēju, koordinācijas un atmiņas traucējumi;
  • depresija;
  • pašnāvības domas;
  • degradācija.

Orgānu darbības traucējumi:

  • sirdskaites;
  • aizkuņģa dziedzera slimības;
  • aknu slimības vai hepatīti;
  • HIV;
  • sadzīves traumas.

Kā atbrīvoties no atkarības?

Lai cilvēks veiksmīgi varētu uzveikt savu atkarību, jāsāk ar tās apzināšanos un atzīšanu. Brīdī, kad persona ir gatava atzīt, ka kāda darbība vai viela ir radījusi atkarību un nes postu darba un privātajai dzīvei, ir īstais laiks uzsākt ārstēšanu.

Sākumā jāizvēlas savs ārsts-narkologs , kas uzklausīs sūdzības, noskaidros atkarības slimības vēsturi un iepazīs personību, lai kopīgi identificētu cēloņus, atkarību veicinošos faktorus un palīdzētu turpmākajā ārstēšanas procesā. Pēc rūpīgas diagnostikas speciālisti noteiks ārstēšanās veidu un virzienu. Nepieciešamības gadījumā tiks nozīmēti medikamenti un pielietota psihoterapija , lai ārstēšanās process būtu efektīvāks.

Jāsaprot, ka ārstēšanas rezultāts atkarīgs galvenokārt no paša cilvēka – ja cilvēks nav gatavs pieņemt palīdzību un uzklausīt speciālistu ieteikumus, tad rezultāti nebūs gaidītie.

Ja esi gatavs spert soli pretī atkarības uzveikšanai, piesakies uz konsultāciju Veselības centrā “Vivendi” , kur privāti praktizējoša narkoloģe Ilze Maksima un Rita Kuzņecova , garantējot konfidencialitāti, sniegs palīdzīgu roku un būs tavs atbalsta pakāpiens pretī labākai dzīvei! Zvani uz 20451777 un maini savu dzīvi jau šodien!

Atkarības, alkohols, Photo by fran hogan on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas