
Ērce. Foto: Unisplash
Ērču aktivitātes sezona sākusies, tāpēc Bērnu slimnīcas ārsti saņem jautājumus saistībā ar ērču pārnestām infekcijām.
Cilvēkiem Latvijā klīniski nozīmīgas var būt divas ērču pārnestas infekcijas – ērču encefalīts un Laimas borelioze.
Inficēta ērce vēl nenozīmē, ka pēc piesūkšanās slimība noteikti attīstīsies.
Neskatoties uz plaši pieejamo maksas ērču testēšanu uz dažādām infekcijām, to darīt nav jēgpilni, jo iegūtā atbilde neietekmēs tālāko taktiku.
Ērču encefalīts.
Ir droša un augsti efektīva vakcīna, vakcinēties var jebkurā gadalaikā, jebkurā intervālā attiecībā pret citām saņemtām vakcīnām. Vīruss no inficētas ērces cilvēkam tiek nodots uzreiz pēc ērces piesūkšanās, tādēļ palīdzēt var tikai savlaicīga profilakse ar vakcināciju. Saņemt vakcīnu pret ērču encefalītu pēc ērces piesūkšanās var, tas ir droši, taču tikko uzsāktā vakcinācija nepaspēs nodrošināt aizsardzību pret tikko iegūto infekciju. Slimībai nav specifiskas terapijas, tā ir simptomātiska.
Laimas borelioze.
Nav profilakses, taču savlaicīga un pareiza ērces noņemšana var efektīvi novērst Laimas slimības attīstību. Svarīgi - pēc inficētas ērces piesūkšanās borēljju baktērijas cilvēkā nokļūst tikai pēc 24-28 h pēc piesūkšanās. Ja slimība sākusies, jāārstējas pēc ārsta norādījumiem.
Profilaktiska antibakteriālo līdzekļu nozīmēšana pēc ērces piesūkšanās NAV jādod. Ārstēšanu uzsāk tikai ja parādās Laimas slimībai specifiskie simptomi:
Aptuveni mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās var parādīties tipiskā eritēma uz ādas, kam jābūt ne mazākai kā 5 cm diametrā. Tā var parādīties jebkurā ķermeņa vietā, ne tikai vietā, kur ērce bija piesūkusies. Šī mēneša laikā antivielas pret Boreliozi analīzēs vēl NEBŪS nosakāmas, tādēļ borēliju antivielu testēšana šajā periodā nav jēgpilna un neatspoguļo reālo situāciju. Ja tipiskā eritēma uz ādas pamanīta, tad speciālists nozīmē antibakteriālo terapiju, balstoties uz klīnisko ainu, ne analīzēm.
Smagākas Laimas slimības izpausmes, kā piem. neiroborelioze parasti attīstītās mēneša vai nedaudz ilgākā laikā pēc ērces piesūkšanās un norit tādā smaguma pakāpē, ka pacients visticamāk medicīnisko palīdzību meklēs stacionārā un tad jau ārsti Laimas slimības konkrēto formu diagnosticēs un attiecīgi uzsāks piemērotāko ārstēšanu.
Ko nevajag darīt:
Neskatoties uz plaši pieejamo maksas ērču testēšanu uz dažādām infekcijām, to darīt nav jēgpilni, jo iegūtā atbilde neietekmēs tālāko taktiku. ĒE gadījumā – terapijas nav, ja būs simptomi, tad stacionārā tiks veikta atbalstoša un simptomātiska terapija. Saņemt ĒE vakcīnu pēc ērces piesūkšanās var, tas ir droši, taču tikko uzsāktā vakcinācija nepaspēs nodrošināt aizsardzību pret tikko iegūto infekciju.
Laimas slimības gadījumā – profilaktisku antibiotiku profilaksi nedod, tā nav nepieciešama un nenovērsīs slimības attīstību, ja tāda vēlāk attīstīsies.
Ko darīt, ja piesūkusies ērce?
Piesūkusies ērce jānoņem, cik ātri iespējams un tas jādara ļoti uzmanīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs un palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnestajām slimībām.
Pirms ērces izvilkšanas jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko pēc iespējas tuvāk ādai satver ērces snuķīti un lēni, ar apļveida kustību izvelk ērci. Ja nav pincetes, ap ērces snuķīti apsien diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas piesūkšanās vietu dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Ērce. Foto: Unisplash