Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bēru etiķete: Ko vilkt mugurā?

Apģērbs bērēm (Image by Johana Peña from Pixabay)

Apģērbs bērēm (Image by Johana Peña from Pixabay)

Folklorā minēts, ka agrāk latviešiem sēru krāsa esot bijusi balta, savukārt tagad bērēs redzam melnu vai tumšas krāsas apģērbu, kas it kā simbolizē tuvinieka sēras un cieņu pret aizgājēju. Pēdējā laikā gan iezagušās arī citas krāsas un nereti tās pavada arī aksesuāri. Ko vilkt mugurā bērēs un no kā labāk izvairīties? Lūk, bēru etiķete, par kuru jābūt informētam.

Vīriešiem melns vai tumšas krāsas uzvalks

Klasiskā bēru etiķete paredz, ka vīriešiem, dodoties uz bērēm, ir jātērpjas melnā uzvalkā, jāvelk melna kaklasaite, melnas kurpes un zeķes, un balts vai melns krekls. Mūsdienās gan etiķete nav tik strikta, tāpēc var tērpties arī tumši zilā vai tumši pelēkā uzvalkā, pieskaņojot tikai baltu kreklu un melnu, tumši zilu vai pelēkas krāsas kaklasaiti.

Uzvalks jāvelk arī karstā laikā – tā pieprasa etiķete, savukārt vēsā laikā vīrieši tam pa virsu var vilkt melnu mēteli, melnu cepuri un cimdus un baltu šalli.

Arī sievietēm uz bērēm jāvelk tumšas krāsas apģērbs

Sievietēm jāģērbj melna kleita, melni svārki līdz celītim vai garāki, vai melnas bikses. Arī zeķubiksēm un apaviem ir jābūt melniem. Vēlams šajā tonī vilkt arī apģērba augšdaļu – džemperi, blūzi, jaku, utt. Kaklu vēlams apsegt ar melnu lakatiņu.

Par laimi bēru etiķete vairs nav tik strikta un vēsā laikā sieviete var ieraksties uz atvadām citas krāsas mētelī, piemēram, gaišā, ja tāds atrodas viņas skapī. To var papildināt ar melnu cepuri, šalli un cimdiem.

Bēru etiķete: Ko noteikti nedrīkst darīt, ejot uz bērēm?

  1. Pretstatā mūsu senčiem, mūsu laikā gaišā krāsa bērēs neiederas, tāpēc turies pie padoma – jo tumšāk, jo labāk.
  2. Noteikti nevajag vilkt drēbes, kas liek izskatīties izaicinoši, piemēram, mini svārkus, un likt dārglietas vai lielas, uzkrītošas, matos liekamas sprādzes. Bēres nav īstais pasākums ārišķībām un jaunāko modes tendenču izrādīšanai.
  3. Neapmeklē bēres sportiska stila apģērbā un nevelc džinsa bikses. Šādā pasākumā Tavas ērtības ir mazsvarīgas.
  4. Saulesbriļļu valkāšana bēru laikā ir necieņas izrādīšana, ieteicams bēru laikā tās nevilkt. Izņēmums ir cilvēki ar redzes problēmām.
  5. Vēsā laikā virsdrēbes turi aizpogātas: tā ir cieņas izrādīšana sev un citiem.
  6. Neizmanto viedierīces bēru ceremonijas laikā – tas nav pieņemami.
  7. Ja līst, izvēlies melnu lietussargu un tumšas krāsas lietus mēteli;
  8. Nesmēķē bēru procesijas laikā;
  9. Augšup vērsti ziedi rokās turami priecīgam pasākumam, bērēs turi ziedus ar galviņām uz leju un atceries par pāra skaitli ziedu pušķī. Latvijā mums tā ir pieņemts.

Bēres var būt dažādas!

Jāatzīst gan, ka bēres var būt dažādas un, iespējams, nelaiķis ir izteicis vēlmes, kas ir pretstatā visam iepriekš rakstītajam. Iespējams, uz bērēm būs jāierodas nelaiķa mīļākajā krāsā, gaišās drānās vai ar kādu viņam raksturīgu aksesuāru. Aizgājēja pēdējā vēlēšanās ir jāciena un uz kapiem mēs dodamies, lai atdodu aizgājējam pēdējo godu. Tas ir svinīgs pasākums un uz to attiecīgi arī jātērpjas. Par laimi, par pārējo parūpēsies bērnu organizētāji.

Apģērbs bērēm (Image by Johana Peña from Pixabay)

Apģērbs bērēm (Image by Johana Peña from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas