Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Cik daudz naudas latvieši šogad plāno tērēt Ziemassvētkiem

Ziemassvētki. Foto:Nicole Michalou, Pexels.com

Ziemassvētki. Foto:Nicole Michalou, Pexels.com

Oktobrī veiktas aptaujas rezultāti liecina, ka Latvijas iedzīvotāji raugās uz gaidāmajiem svētkiem optimistiski - 39% respondentu apgalvo, ka Ziemassvētkos plāno izdot tikpat daudz kā iepriekšējā gadā. Svarīgākās svētku tradīcijas ir satikt ģimeni, kopīgi ieturēt svētku maltīti un rotāt eglīti. Arī apdāvināšanās tradīciju Latvijā uztver nopietni - lai arī daļa respondentu bažījas, ka svētku budžets kopumā varētu būt mazāks, dāvināšana tomēr sniedz prieku.

IKEA ikgadējā aptauja apliecina - lai arī vairumam (56%) Latvijas iedzīvotāju svētki un gaidīšanas laiks saistās tikai ar pozitīvām sajūtām, daudziem no tiem, kuri tomēr neizjūt tik lielu prieku, tas ir saistīts ar gaidāmajiem izdevumiem vai samazinātu budžetu.

"Tiem, kas raizējas, ka šogad varēs svētkiem tērēt mazāku līdzekļu apjomu, nebūtu jāsatraucas, ka tāpēc nevarētu svinēt svētkus. Daudzas svētku aktivitātes, kas aptaujas dalībniekiem raisa vislielāko prieku, ir īstenojamas ar pavisam nelieliem līdzekļiem. Piemēram, laika pavadīšana kopā ar ģimeni (48%), Ziemassvētku noskaņa pirms svētkiem un to laikā (46%), ielu rotājumi un izrotātā apkārtne (35%), kā arī lielāka labestības un kopābūšanas gaisotne nekā ikdienā (24%)," uzsver IKEA Latvija vadītājs Pēteris Grīnbergs.

Latvijas iedzīvotājiem svarīgākās Ziemassvētku tradīcijas ir svētku maltītes ieturēšana ģimenes lokā (46%), Ziemassvētku eglītes rotāšana (38%) un mājas rotāšana pirms Ziemassvētkiem (24%).

Daudzi izvēlas pieticīgākus rotājumus

Vairāk nekā ceturtā daļa respondentu atzina, ka viņiem ir ļoti svarīgi sapost mājokli un ienest svētku noskaņu ar Ziemassvētku rotājumiem. Teju piektā daļa uzskata sevi par maksimālistiem, kas nevēlas atstāt novārtā nevienu sīkumu - ciena visas Ziemassvētku tradīcijas un gādā par izpušķotu eglīti, krāšņu galda klājumu, sezonālo apgaismojumu un citiem noskaņu radošiem elementiem. Trešā daļa aptaujas dalībnieku saka, ka ir drīzāk minimālisti un iztiek ar pāris dekorācijām, savukārt trešā daļa atzīst, ka svētki saistās ar nostalģiju un ka viņiem patīk rotājumi, kas saistās ar bērnību vai pat ir saglabāti no tā laika.

"Šī gada Ziemassvētku tendences īpaši patiks tiem, kam patīk nostalģiskais. Klasiski sarkanie un zaļie toņi, tradicionāli raksti un eglīšu rotājumi, ko būs viegli saskaņot ar senāk iegādātajiem," uzsver P. Grīnbergs.

Gandrīz katrs trešais Latvijas iedzīvotājs svētku rotājumiem tērēs ne vairāk par 30 eiro, bet piektā daļa šim mērķim atvēlēs 31-60 eiro.

Cik tērēsim dāvanām?

"Gandrīz katram ceturtajam valsts iedzīvotājam Ziemassvētki saistās ar apdāvināšanos, un cilvēkiem arī ļoti patīk gan dāvināt, gan saņemt dāvanas. Teju katrs trešais apgalvo, ka ar prieku plāno, meklē dāvanas, iesaiņo un dalās priekā, iepriecinot citus."

Gandrīz trešā daļa - 29% - plāno izveidot dāvanu sarakstu un iegādāties visu vismaz mēnesi pirms svētkiem. Katrs ceturtais šogad grasās apdāvināt 5-6 cilvēkus, bet 30% iegādāsies dāvanas 3-4 cilvēkiem.

Plānotie izdevumi par dāvanām saglabājas aptuveni iepriekšējā gada līmenī: katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ir nolēmis iztērēt 30-60 eiro, vairāk nekā ceturtā daļa tērēs 61-100 eiro, bet katrs desmitais izdos 101-150 eiro un tikpat daudzi arī 151-200 eiro. 9% aptaujāto atzīst, ka tērēs vairāk par 200 eiro.

Noderīgi:

Kā plānot ģimenes budžetu cenu pieauguma laikā

Latvieši plāno atteikties no izklaidēm, bet uz pārtiku vēl netaupīs

Vai tiešām dzīves dārdzība piespiedīs pārvāktiesZiemassvētki. Foto:Nicole Michalou, Pexels.com

Ziemassvētki. Foto:Nicole Michalou, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas