Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ērce bērnam! Ko darīt?

Bērnam  ērce, foto: BARBARA RIBEIRO, Pexels.com

Bērnam ērce, foto: BARBARA RIBEIRO, Pexels.com

Ērču sezona jau sen rit pilnā sparā. Skolēnu brīvlaikam sākoties, īpaši aktuāls ērču jautājums kļūst bērniem, kuri pavada ārā vairāk laika kā iepriekš. Ko darīt, ja bērnam piesūkusies ērce?

Ērce jānoņem nekavējoties!

Bērnu slimnīcas ārsti iesaka noņemt ērci, tiklīdz tā ir pamanīta. Viņi skaidro, ka risks inficēties ar Laimas slimību ir atkarīgs arī no ērces piesūkšanās ilguma. Pieaugušais bērnam patiesībā var noņemt ērci jebkurā laikā un vietā. Tāpēc ir labi, ja gada siltajā sezonā vecākiem vienmēr ir līdzi ja ne speciālā pincete vai cita veida instruments ērces pareizai noņemšanai, tad vismaz stingrs diegs. Lai gan dabā jābūt piesardzīgam, neviens profilakses pasākums negarantē, ka ērce netiks bērnam klāt.

Tomēr, ejot dabā, bērnam vēlams vilkt gaišas drēbes, uz kurām ērci vieglāk pamanīt. Staigājot pa zāli vai mežu, bērnam var uzvilkt gumijas zābakus, bikses ar cieši piegulošiem galiem vai arī bikšu galiem pa virsu uzvilkt zeķes, lai ērces netiek pie ādas. Ērces visbiežāk pieķeras apaviem vai apģērbam potīšu augstumā. Tāpat vasarā ieteicams bieži apskatīt bērna ādu.

Ērču encefalīts bērniem

Ērces ir bīstamas, jo pārnēsā infekciju ierosinātājus. Biežākās slimības, kas var sākties pēc ērces koduma, ir ērču encefalīts un Laimas slimība. Tā kā nav iespējams pilnībā novērst ērču piesūkšanos, tad vismaz ērču encefalītu var novērst vakcinējoties. Ērču encefalīts izraisa nervu sistēmas bojājumus un funkcionālus traucējumus, kas var saglabāties visu mūžu. Diemžēl bērni Latvijā joprojām saslimst arī ar ērču encefalītu, kaut gan pret to vakcīna pieejama jau no gada vecuma. 2021.gadā ērču encefalīta dēļ Bērnu slimnīcā ilgstoši nācās ārstēties vairākiem bērniem, kam slimības gaita bija tik smaga, lai ārstētos Intensīvās terapijas nodaļā un cīnītos ar sekām arī pēc izslimošanas.

Pret Laimas slimību vakcīnas gan nav. Pēc ērces piesūkšanās inficēšanās ar ērču encefalītu notiek uzreiz, savukārt Laimas slimības ierosinātāju ērce ievada tikai pēc vairākām stundām, tāpēc ar tās noņemšanu nevajag kavēties un svarīgi to izdarīt pareizi!

Ērci labāk izņemt vecākiem pašiem

Vecāki nereti baidās, ka izdarīs kaut ko nepareizi - īpaši, ja ērce ir ļoti maza -, tāpēc dodas uz medicīnas iestādi, lai ērci bērnam noņem tur. Laura Kampare, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas atbildīgā ārsta palīdze, skaidro: "Lai aiztaupītu laiku, ko prasa došanās uz slimnīcu, iesakām vērsties ģimenes ārsta praksē vai citā tuvākajā medicīnas iestādē. Taču, ja ērce patiešām ir ļoti maza vai bērns nav ar mieru uz mirkli palikt mierā, arī mediķi nevar garantēt, ka ērci varēs noņemt, nesaspiežot tās vēderu vai neatstājot iekšā galvu. Ja vecāki tomēr izlemj doties uz Bērnu slimnīcu, lai bērnam izvilktu ērci, jārēķinās, ka visi pacienti, kuri nonāk BKUS, tiek prioritizēti atbilstoši viņu veselības apdraudējuma riskam un prioritāri pieņem bērnus, kuriem ir traumas vai citas nopietnas veselības problēmas." Tāpēc vecākiem būtu labi paturēt prātā, kā ērci pareizi noņemt pašiem.

Kā pašam izņemt ērci?

• Visērtāk to izdarīt ar aptiekās nopērkamu speciālu ērču pinceti vai zīmulīti, kam izbīdāma cilpiņa, ērci uzmanīgi izvelk, nesaspiežot tās vēderu. Ar pinceti vai cilpiņu ērce jāsatver pēc iespējas tuvāk bērna ādai un jāizvelk. Ja tiek izmantota speciālā pincete, ērci it kā izskrūvē no ādas pretēji pulksteņa rādītāja virzienam. Ja ērce ir ļoti maza, to var mēģināt noņemt arī ar nagu. Var izlīdzēties arī ar stingra diega cilpiņu vai pinceti ar smalku galu.

• Ja ērces galva vai kāja paliek ādā, nevajag mocīt bērnu un censties to izvilkt - pati pēc laika iznāks ārā.

• Pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vislabāk apstrādāt ar dezinfekcijas šķīdumu, kas nesatur spirtu, jo spirts var kairināt bērna ādu.

• Pieaugušais nomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.

"Ja tiek saspiests ērces vēders, palielinās iespēja, ka slimības izraisītāji var nokļūt cilvēka organismā," tā skaidro Laura Kampare.

Kas jādara pēc ērces piesūkšanās?

Pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta un regulāri jāapskata viņa āda. Ja parādās kāds no slimības simptomiem, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta. Iespējamie simptomi, kas liecina par Laimas slimību, ir apsārtums (eritrēma) ērces piesūkšanās vai citā ķermeņa vietā, kas ir ne mazāks par 5 mm un parasti parādās mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās. Citu simptomu agrīnā Laimas slimības izpausmes stadijā parasti nav.

Ērču encefalīta gadījumā aptuveni divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās iespējami gripai līdzīgi simptomi - galvassāpes, paaugstināta temperatūra līdz 38˚C, sāpes muskuļos. Dažos gadījumos mēdz būt slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un caureja. Šie simptomi parasti pāriet paši. Vēl pēc aptuveni divām nedēļām sāk izpausties ērču encefalīta neiroloģiskie simptomi - galvassāpes, slikta dūša, apziņas traucējumi vai vēl citas smagākas neiroloģiskas pazīmes un simptomi. "Ja radušās aizdomas par iespējamu saslimšanu ar ērču encefalītu, ieteicams uzreiz doties uz tuvāko slimnīcu," iesaka Zanda Pučuka, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja.

Bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu bērniem

2022.gadā bērni no 12 mēnešu līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Kuldīgas, Ventspils, Talsu vai Dienvidkurzemes novadā, var saņemt 100% valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šajos novados deklarēti 19 542 bērni. 2022.gadā turpinās arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija* (SPKC dati). Vakcīna pret ērču encefalītu ar valsts kompensāciju 50% apmērā ir pieejama visiem bērniem no 12 līdz 24 mēnešu vecumam. Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Zavadska, infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja uzsver, ka vakcinācija pret ērču encefalītu svarīga ir visiem un jebkurā vecumā, kaut arī par to jāmaksā pašiem. Vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt visu gadu un to var veikt vienlaikus ar citu vakcīnu ievadīšanu. Savukārt iekavētas vai nepabeigtas vakcinācijas gadījumā tā nekādā gadījumā nav jāsāk no jauna, bet gan ir jāturpina.

Lasi vēl, kā pasargāt sevi un savu bērnu no ērcēm:

Vēlies pasargāt no ērcēm savu dārzu? Izlasi šo!

Kad jāsāk potēties pret ērču encefalītu?

Fakti, kas tev jāzina par ērcēm, Laimas slimību un encefalītu


Bērnam  ērce, foto: BARBARA RIBEIRO, Pexels.com

Bērnam ērce, foto: BARBARA RIBEIRO, Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas