Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gaisa kondicionieri privātmājai vai dzīvoklim – plusi un mīnusi dažādām kondicionēšanas sistēmām

Kā izvēlēties piemērotāko kondicionieri savam dzīvoklim vai privātmājai? Skaidrs, ka mūsdienās kondicionieru un gaisa dzesēšanas sistēmu piedāvājums ir plašs, taču būtiski atšķiras gan to cenas, gan uzstādīšana un funkcionalitāte. Tirgū pieejami dažādi gaisa kondicionieru veidi, no kuriem populārākie ir mobilie jeb portatīvie kondicionieri, sienas tipa kondicionieri ar ārējo bloku un kondicionieri bez ārējā bloka. Kādas ir dažādu kondicionieru veidu priekšrocības un kādi ir trūkumi – skaidro SIA “Onninen” speciālisti.

Mobilie kondicionieri

Mobilie jeb portatīvie kondicionieri daudziem kļūst par pirmo izvēli, jo tie ir salīdzinoši ērti lietošanā un tie ir pārnēsājami, līdz ar to izmantojami vairākās telpās. Visbiežāk tā ir kā “ugunsgrēka dzēšana” – īpaši brīžos, kad ir pārāk karsts un citas izejas nav. Turklāt mūsdienās tiem ir virkne papildus funkciju papildus komfortam – pults, taimeris, iebūvēts wifi un daži modeļi pat novērš pelējuma un baktēriju veidošanos telpās.

Mobilā gaisa kondicioniera priekšrocības:

· Tas ir pārnēsājams – līdz ar to pielietojams dažādās telpās, piemēram, pa dienu vari to izmantot viesistabā, bet naktī – guļamistabā

· Vienkārša uzstādīšana – tam nav nepieciešamas skrūves vai papildu stiprinājumi. Vienīgais, kas nepieciešams – izveidot izplūdes atveri, lai kondensētais gaiss varētu izplūst no telpas.

· Salīdzinoši zemāka cena – salīdzinājumā ar lielajiem logu blokiem vai centrālajām gaisa kondicionēšanas sistēmām mobilais kondicionieris viennozīmīgi izmaksās lētāk.

·Ērti lietojami arī īres dzīvokļos – tas ir būtiski, jo mobilā kondicioniera lietošana neprasa papildus saskaņošanu un nenākas saskarties ar dažādiem ierobežojumiem.

Mobilā gaisa kondicioniera trūkumi:

· Troksnis – mobilie gaisa kondicionieri mēdz būt skaļāki par citiem.

· Sarežģīta ūdens apsaimniekošana – gaisa kondicionētājs spēj izvilkt mitrumu no telpā esošā gaisa. Šis mitrums ir kaut kur jāizvada, tāpēc pie loga vai kādā citā vietā būs nepieciešams novietot izplūdes ierīci, kas ļaus ūdenim izplūst no telpas caur šļūteni. Dažos modeļos iekšpusē ir vanniņa, kas regulāri jāiztukšo. Vai arī jāliek ārā pa logu caurule un jātur visu laiku vaļā logs, turklāt – jārēķinās, ka kondensāts tecēs lejā – tādēļ jāparūpējas, lai tas nepilētu, piemēram, kaimiņu balkonā.

·Kondicioniera novietošanas ierobežojumi – lai gan mobilais gaisa kondicionieris ir pārnēsājams, tomēr tas ir jāpievieno izplūdes caurulei, kas palīdzēs izplūst ūdenim no telpas.

· Mazāk efektīvi telpas dzesēšanā

Sienas tipa kondicionieri ar ārējo bloku

Pie sienas stiprināmi kondicionieri ir ļoti populāri un ne velti – tie ir vieni no efektīvākajiem. Tie ir dalītās gaisa sistēmas jeb split tipa kondicionieri. Pamatā tie ir kondicionieri ar ārējo bloku un to darbības princips ir vienkāršs – sienas gaisa kondicioniera kompresors tiek uzstādīts ārpus ēkas vai mājas un tas ir savienots ar telpā esošo kondicionieri ar mazām caurulītēm, nodrošinot efektīvu gaisa apmaiņu. Aprēķinot nepieciešamo dzesēšanas jaudu mājoklim, tiek ņemti vērā vairāki faktori – logu novietojums, debespuses, siltinājums, cilvēku skaits un telpas lielums. Tomēr, vidējais tautā pieņemtais aprēķins ir 100W/m2, piemēram, 3,6 kW jaudas kondicionieris spēs nodzesēt 36m2 telpu.

Onninen sortimentā pieejami ARGO ražotie kondicionieri ar jaudām no 2,6 kW līdz pat 7 kW – portatīvi, split tipa un monobloki (bez ārējā bloka), kas ļaus atrast risinājumu dažāda veida un izmēra telpām. ARGO kondicionieri ir klusi, minimāli savā dizainā un tos ir iespējams vadīt attālināti izmantojot mobilo aplikāciju. Svarīgi ir pieminēt faktu, ka split tipa kondicionieri spēj arī piesildīt telpu, piemēram, rudenī, kad apkure vēl nav pieslēgta, bet laikapstākļi jau kļūst sliktāki.

Tā kā kondicionieru efektīvu darbību nodrošina gāze (freons R32), ir nepieciešami speciāli instrumenti, iekārtas un zināšanas, kas parasti ir profesionāļiem, kuri ar to nodarbojas ikdienā, tāpēc to montāžu labāk atstāt viņu rokās.

Sienas kondicioniera priekšrocības:

· Zems trokšņa līmenis

· Ātra dzesēšana

· Tas susina gaisu

· Filtrē un uzlabo gaisa kvalitāti

Sienas kondicioniera trūkumi:

· Tam ir sarežģīta uzstādīšana. Pašrocīgi to noteikti nevajag veikt, jo nepareizi ierīci uzstādot, pievienojot vai uzpildot, var to neatgriezeniski sabojāt. Šis nav brīdis, kad ļauties “praktiskā latvieša” eksperimentiem un mēģināt šo izdarīt paša spēkiem, labāk uzticēties profesionāļiem.

· Aizņem vietu telpā - Sienas tipa kondicionieris parasti ir diezgan liels un tas aizņems vietu telpā

· Ārējais bloks novietojams uz ēkas fasādes un iespējams, ka šis ir jāsaskaņo

· Viena telpa – viens kondicionieris. Ja vēlēsies dzesēt vairākas telpas, rēķinies, ka būs nepieciešamas vairākas ierīces.

Svarīgi zināt:

1. Cik telpās nākotnē vēl vēlēsies ierīkot sienas kondicionieri?

Ja esi izlēmis uzstādīt sienas tipa kondicionieri ar ārējo bloku, noteikti jau sākotnēji apdomā, cik telpas potenciāli nākotnē vēl vēlēsies tam pieslēgt. Ja izvēlēsies ārējo bloku, kam var pieslēgt tikai vienu ierīci, tad nākotnē, piemēram, uzstādot savā mājā vai dzīvoklī vēl kādu sienas tipa kondicionieri, būs nepieciešams vēl viens ārējais bloks. Tādēļ ieteicams jau sākotnēji izvērtēt un iegādāties tādu ārējo bloku, kam iespējams pievienot vairākus kondicionierus, ja nākotnē tas būtu nepieciešams.

2.Pirms kondicionētāja uzstādīšanas jāiepazīstas ar konkrētās pašvaldības apbūves noteikumiem. Ja kondicionieris tiek uzstādīts neatbilstoši noteikumiem, būvvalde Jums var likt to noņemt, tādēļ pirms izlem, kāda tipa kondicionieri iegādāties, noteikti noskaidro, kādi ir Tavas pašvaldības noteikumi attiecībā uz kondicionieru uzstādīšanu.

Daudzās pašvaldībās, piemēram, ir aizliegts novietot kondicionierus uz ēkas fasādes, kas vērsta pret ielu. Tāpat dažādi īpaši noteikumi var attiekties uz vēsturiskajām ēkām, piemēram, Rīgas vēsturiskajā centrā kondicioniera uzstādīšanai būs nepieciešama arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atļauja.

Dažkārt būs nepieciešama arī būvspeciālista konsultācija, lai noteiktu, kurā vietā un kā konkrēti kondicionieri drīkst piestiprināt.

Taču satraukumam nav pamata – iepazīstot nosacījumus, noteikti var atrast piemērotu risinājumu, kur kondicionieri uzstādīt arī bez īpašiem saskaņojumiem.


Gaisa kondicionieris. Foto: SIA Onninen

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas