Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Jānis Bukums par “Ērkšķu” dalībniecēm, “caurumiem” sistēmā un rokmūziku

Jānis Bukums. Foto: Jāņa Bukuma privātais arhīvs

Jānis Bukums. Foto: Jāņa Bukuma privātais arhīvs

Pazīstamais rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas Asociācijas dibinātājs un sociālā projekta ‘’Caur ērkšķiem uz…’’ vadītājs Jānis Bukums ir ārēji skarba, bet harizmātiska personība ar stingru nostāju pret dzīvi un lietām. ‘’Ērkšķu’’ šova skatītājiem nereti apbrīnu rada Jāņa spējas saglabāt mieru pat visai kutelīgākajās situācijās un viņa apņēmīgā vēlme darīt lietas labi. Portāls 1188 aicinājis Jāni uz sarunu par “Ērkšķu” projektu un tā dalībniecēm, sistēmas trūkumiem un, protams, rokmūziku.

Vai sociālā sistēma Latvijā strādā tikai strādāšanas pēc

Piecās šova ‘’Caur ērkšķiem uz… ‘’ sezonās piedalījušās vairāk nekā 50 sievietes. Sievietes, kurām dzīvē gājis kā pa tādu mazu ellīti. Lielākā daļa šo dāmu neprot savas dzīves dzīvot jēgpilni tikai tāpēc, ka piedzīvojušas emocionālu, fizisku un reizēm arī seksuālu vardarbību. Un tas viss noticis laikā, kad ik katrā Latvijas novadā ir sociālais dienests, bāriņtiesas un skolā sociālie pedagogi. Līdz ar to rodas jautājums - kā? Kāpēc neviens nemanīja, ka ģimenēs, kurās auga šīs meitenes, notika prātam neapveramas lietas ?Jāņa Bukuma viedoklis par šo paradoksu ir visai skarbs. Viņaprāt mūsdienās gan Latvijā, gan visā pasaulē cilvēki ‘’slimo’’ ar vēlmi darīt lietas formāli. Darīšanas pēc. Nereti sociālie darbinieki neesot tendēti darīt lietas tā, lai viņu darītajam tiešām būtu rezultāts.

Visvairāk spēj palīdzēt cilvēks, kurš dalās ar personisku pieredzi

Piecās šova filmēšanas sezonās J.Bukums vērojis, kā ar dalībniecēm strādā eksperti un speciālisti un viņa secinājums ir viens – vislabāk spēj palīdzēt cilvēki, kuri dalās ar savu personisko pieredzi. Ar savu stāstu, nevis formālām, teorētiskām zināšanām. J.Bukums arī neslēpj, ka meitenes ar kurām jau strādājuši sociālie dienesti, mēdz pastiprināti grimt sevis žēlošanā. Pie visa vainojot pagātnē piedzīvoto. Viņas nespējot saprast, ka tieši šobrīd un tagad pašas veido savas dzīves. Un šis fakts tikai vēlreiz apliecinot to, ka dienestiem būtu jāstrādā ar pavisam citām metodēm.

Pirmā sezona ‘’Ērkšķu’’ šovā – emocionāli visgrūtākā

Uz jautājumu vai piecas sezonas filmējoties ‘’Ērkšķos’’ kādā brīdī nav bijis emocionāli grūti, tik grūti, ka gribās tam visam atmest ar roku, Jānis atbild, ka pamest projektu vēlēšanās gan nav bijusi. Cilvēkiem patīkot pārāk šausmināties par lietām. Šajā gadījumā par ‘’Ērkšķu’’ dalībniecēm. Bet patiesībā nekā šausmīga tur neesot. Jānis uzsver, ka katram no mums ir savi stāsti un daudzi no tiem nav nekādi skaistie. Tāda gluži vienkārši ir dzīve. Populārais mūziķis gan neslēpj, ka pirmā šova sezona esot bijusi emocionāli grūtāka. Tikai vēlāk viņš esot apzinājies, ka nav ne eksperts, ne speciālists, vien raidījuma vadītājs. Tajā pašā laikā gan neliedzot meitenēm savu padomu, ja viņām tas ir vajadzīgs.

Piecu filmēšanas sezona laika neviena strīda ar dalībniecēm

‘’Caur ērkšķiem uz… ‘’ skatītājiem nav palicis nepamanīts, ka dalībnieces pret Jāni Bukumu izturas ar patiesu cieņu un pat tādu, kā respektu. Uz jautājumu, kā viņam to izdevies panākt, Jānis vien atsmej, ka speciāli neko neesot darījis lietas labā. Viņš pret meitenēm izturoties tā, kā gribētu, lai cilvēki izturas pret viņu pašu. Rezultātā viņam piecu projektu filmēšanas sezonu laikā ar meitenēm neesot bijis nekādu nopietnu domstarpību, vien sīkas sadzīviskas ķildiņas. Piecās šova ‘’Caur ērkšķiem uz…’’ sezonās Jānis redzējis un jutis daudz. Viņš gan nevēloties izcelt konkrētu gadījumus, bet visvairāk pozitīvu asini uzsitot tie brīži, kad varot redzēt, ka cilvēks saprot, ka viņam ‘’pielec’’. Šie meiteņu pozitīvā lūzuma mirkļi tiešām spējot sniegt gandarījumu.

Projekts dvēselei - Latvijas Rokmūzikas asociācija un sapnis par pašmāju rokmūzīķu iziešanu starptautiskos ūdeņos

Paralēli dažādiem muzikāliem projektiem Jānis Bukums kopā ar domubiedriem šobrīd vada Latvijas Rokmūzikas asociāciju un Latvijas Rokmūzikas Asociācijas Radio. Latvijas Roka Asociācija dibināta ar mērķi, lai šīs jomas pārstāvjiem būtu iespēja sanākt kopā, dalīties ar idejām un popularizēt šo mākslas veidu. Jānis Bukums pauž viedokli, ka pēdējā laikā interneta un ekonomiskās krīzes rezultātā ļoti mainījušies cilvēku komunikācijas veidi. Ja agrāk mūziķi pēc koncertiem kopā pasvinējuši un padalījušies iespaidiem, tad tagad nereti mākslinieki skatās pulkstenī, lai nenokavētu nākamo koncertu vai kādas citas darīšanas. Nospēlē savu koncertu un aizbrauc. Viens no Latvijas Rokmūzikas asociācijas mērķiem ir atkal radīt šo kopības sajūtu.

Jānis Bukums ir pārliecināts, ka Latvijā ir ārkārtīgi daudz mūziķu, kuri varētu sevi veiksmīgi pieteikt starptautiskā mērogā. Un gūt arī plašu starptautisku atzinību. Viens no galvenajiem Latvijas Rokmūzikas asociācijas uzdevumiem ir palīdzēt talantīgajiem mūziķiem to izdarīt. Šobrīd veiksmīgai plānu realizācija trūkst tikai viens un tie līdzekļi. Mūziķiem gluži vienkārši nepietiek naudas, lai varētu sev pieteikt šajā starptautiskajā līmenī. Patiesībā Valsts par Latvijas roka kultūras attīstību neliekoties ne zinis, kaut gan rokmūzika patiesībā ir milzu industrija, kas spēj sev līdzi nest arī milzu finansiālu veiksmi. Sarunas noslēgumā gan Jānis Bukums pozitīvi piebilst, ka viņš ir tajā vecuma grupā, kad cilvēki vairs nedomā tik viegli padoties grūtību priekšā. Vajagot ‘’Tikai rakt’’ un viss notiks

Biedrības mērķis ir veikt sabiedriskā labuma darbību – radīt, uzturēt un popularizēt ilgtspējīgu un starptautiski atzītu kultūras vidi Latvijā, popularizējot Latvijas rokmūziku kā neatņemamu Latvijas kultūras sastāvdaļu, veicinot Latvijas rokmūzikas autoru, izpildītāju un grupu, kā arī didžeju (turpmāk – rokmūziķu) integrēšanās iespējas vietējā un starptautiskajā mūzikas un izklaides biznesa tirgū, kā arī izveidot konkurētspējīgu nozari, kuras pamatuzdevums ir radīt eksporta preci ar augstu pievienoto vērtību (rokmūziku). Biedrība darbojas plašākas sabiedrības interešu aizstāvības jomā.

Atgādinām, ka TV sociālais projekta "Caur ērkšķiem uz..." visas sezonas skatāmas izklaides platformā Tet TV+

Lasi arī intervijas ar šova ''Caur ērkšķiem uz...'' 5. sezonas dalīniecēm:

''Ērkšķu'' Kristīne atbrīvojusies no 20 liekajiem kilogramiem un satikusi savu lielo mīlestību

''Ērkšķu'' Anastasija par pagātnes rēgiem, biznesa plāniem un mīlestībai atvērto sirdi

''Ērkšķu'' Elīna atklāti par dzīves pārbaudījumiem un sarežģīto mīlestību

''Ērkšķu'' Madara: Pa īstam dzīvot esmu sākusi tikai tagad

''Ērkšķu'' Ieva atradusi laimi mīlestībā un turpina cīnīties par labāku dzīvi savai meitai

''Ērkšķu'' Marija atklāti par izdzīvošanu, mīlestību un sabiedrības vienaldību


Zaļai pūķis simpātiskās Diānas dzīvi pārvērtis gruvešu kaudzē
Jānis Bukums. Foto: Jāņa Bukuma privātais arhīvs

Jānis Bukums. Foto: Jāņa Bukuma privātais arhīvs

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas