Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc sievietēm pēc 40 jāķeras pie hantelēm?

Spēka treniņi sievietēm 40+: Ilgtermiņa ieguldījums veselībā

Sporta trenere Zanda Zariņa Rešetina sarunā ar žurnālisti Ingu Spriņģi skaidro, kāpēc spēka treniņiem un muskuļu masai ir īpaša nozīme sievietes veselībā pēc četrdesmit – tieši perimenopauzes un menopauzes laikā.

"Sievietes vienmēr baidījušās no spēka treniņiem un muskuļu masas kā tādas,” saka Zanda. “Liekas: es paņemšu par diviem trim kilogramiem smagāku hanteli un uzreiz pārvērtīšos par mazu kačoku, mazu vīrieti. Tā nav.

Nav nemaz tik viegli muskuļus uztrenēt.

Zanda norāda uz būtisku fizioloģisku faktu – sākot no apmēram 30 gadu vecuma, muskuļu masa pakāpeniski samazinās, bet perimenopauzes un menopauzes laikā šis process pastiprinās. Ja sieviete neko nedara, lai muskuļus uzturētu, viņa tos vienkārši zaudē. Tas ietekmē ne tikai vizuālo izskatu, bet arī vielmaiņu, mobilitāti un dzīves kvalitāti ilgtermiņā.

"Muskuļu masa piedalās vielmaiņas procesā. Muskuļi patērē vairāk kaloriju. Kas trenējas, varēs apēst vairāk. Muskuļiem vajag vairāk kvalitatīvu kaloriju," stāsta Zanda.

Treniņi šodien ir investīcija sievietes veselībā nākotnē. "Muskuļi ir nozīmīgi ķermeņa kvalitātei, koordinācijai, lai mēs lielākā vecumā būtu spējīgi paši pārvietoties, nebūtu atkarīgi no apkārtējiem," viņa saka. Spēks un stabilitāte novērš kritienus, traumas un muguras problēmas, kas sievietēm pēc 50 kļūst arvien biežākas. Turklāt muskuļi palīdz uzturēt arī kaulu blīvumu, kas hormonālo izmaiņu dēļ kļūst par būtisku veselības jautājumu.

Zanda par “iztikas minimumu” sauc vismaz trīs spēka treniņus nedēļā un desmit tūkstošus soļu dienā.

“Varbūt nevajag koncentrēties uz tiem 10 tūkstošiem soļu, varbūt kādam tie būs 7000.” Galvenais – kustēties,” tā Zanda. “Ja līdz šim lielāko daļu esat pavadījuši sēžot, soļi ir bijuši tik cik iekāpt automašīnā un aizbraukt līdz darbam, dienas laikā aiziet uz labierīcībām un paēst, tie ir 2000–3000 dienā; tad sāciet kaut vai ar septiņiem tūkstošiem dienā.”

Zanda arī iesaka vienkāršus risinājumus. “Ja tu brauc ar sabiedrisko transportu, izkāp pāris pieturas ātrāk un aizej līdz darbam. Tieši tāpat vakarā. Iziet vakarā pirms miega pastaigā.”

Viņasprāt, pat 10 tūkstoši soļu nemaz nav tik daudz, salīdzinot ar to, cik sēdošu dzīvi dzīvo lielākā daļa sabiedrības. “Bet divi trīs tūkstoši, tas ir ļoti maz.”

Pilno epizodi skaties 1188 play!

Lasi arī!

Hormonu spēles pēc 40: Ginekoloģe atspēko mītus par perimenopauzi

Perimenopauze: Kas jāzina par pārejas posmu pirms menopauzes?

Bezmiegs, svara kāpums, atmiņas zudumi – vai ķermenis sūta "SOS" signālus?

Foto: Valdis Kauliņš

Foto: Valdis Kauliņš

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas