Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina par zobu kanāla nerva iekaisumu?

Photo by Kassidy Sherburne on Unsplash

Photo by Kassidy Sherburne on Unsplash

Zobu sakņu kanāla nerva iekaisums ir plaši pazīstama stomatoloģiskā kaite. Smeldzīgas, pulsējošas zoba sāpes, piepampis vaigs, sārtas un jutīgas smaganas, galvassāpes – tie ir galvenie simptomi, kas liecina, ka kanāls ir iekaisis. Kā rodas zobu kanāla nerva iekaisums un kā to ārstēt, skaidro zobārstniecības “Meller” stomatoloģe Jevgeņija Rozenberga.

Kas izraisa zobu kanāla nerva iekaisumu?

Zobu kanāla iekaisumu izraisa:

  • ilgi neārstēti caurumi zobos
  • nekvalitatīvi restaurēts zobs
  • nekvalitatīva endodontiskā (zoba kanāla) ārstēšana
  • traumas – piemēram, kritiens vai sporta trauma
  • smaganu slimības
  • zobu plaisas.

Ja nejūtam sāpes, tad paši nevaram zināt, ka zoba kanāls ir iekaisis, tāpēc regulāri (vismaz reizi gadā) ieteicams apmeklēt zobārstu, lai veiktu pārbaudi un kontroles rentgena uzņēmumu. Zoba saknes kanāla iekaisums veidojas no baktērijām, kas atrodamas siekalās vai kariozā (bojātā) zobu audos. Baktērijām nokļūstot uz zoba nerva, notiek inficēšana, kas aizsāk iekaisuma procesu zoba kanālā, smaganās un žokļa kaulā.

Kā uzzināt, ka kanāls ir iekaisis, ja sāpes nav jūtamas?

Nereti, par to, ka kanāls ir iekaisis, pacienti uzzina apmeklējot zobārsta kabinetu. Pēc rentgena veikšanas, stomatologs atpazīst kanāla nerva bojājumu un darbu turpina zobārsts, kas praktizējas kanālu tīrīšanā un ārstēšanā.

Kas notiek zobārsta kabinetā, kad ārstēti tiek kanāli?

Kabinetā speciālists iepazīstas ar pacienta mutes veselības stāvokli, veicot atkārtotu pārbaudi un apskatot rentgenu. Tad tiek uzsākta kanāla tīrīšana un ārstēšana. Svarīgi ir censties saglabāt veselo zobu, nevis atbrīvoties no tā. Tiek veikts zoba un blakus esošo zobu veselības stāvokļa novērtējums, ja tos iespējams saglābt un zobiem vēl nav nodarīts liels kaitējums, ārsts tīrīs kanālu neraujot ārā zobu.

Var gadīties situācijas, kurās viens zobārsts ir pateicis, ka zobs nav glābjams, tāpēc tas jārauj ārā, taču, aizejot pie cita stomatologa atklājas, ka dažu procedūru laikā kanālu iespējams iztīrīt un saārstēt saglabājot zobu. Noteikti apmeklē vairākus speciālistus, lai pārliecinātos par zoba saglabāšanas iespēju.

Cik ilgs laiks paies, kamēr zoba kanāls būs vesels?

Tas atkarīgs no katra pacienta individuāli. Ārstēšanas procesā notiek kanālu tīrīšana un zobu kanāla pildīšana ar īpašu materiālu – gutaperču. Ja zoba kanāla iekaisums pamanīts laicīgi un ārstēšana uzsākta nekavējoties, tad pēc 2 vai 3 procedūrām viss būs kārtībā. Ja kanāls būs neārstēts vairākas nedēļas, tad 3 – 5 procedūru laikā iespējams to saārstēt, taču, ja par mutes veselību nebūsi rūpējies gadu vai vairāk, ārstēšana un atlabšana būs ilgāka, tāpat arī nepieciešamo procedūru skaits.

Visilgākais ārstēšanās laiks paies pacientiem, kuriem tiks veikta zobu ekstrakcija.

Var gadīties situācijas, kad kanāls ir izārstēts un cilvēks dzīvo bez sūdzībām, taču kanāla nerva infekcija pēc kāda laika atgriežas, pārvēršoties no akūta stāvokļa uz hronisku. Tāpēc, neskatoties uz to, ka pat gadu pēc procedūras nav sūdzību, obligāti apmeklē zobārsta kabinetu, lai veiktu pārbaudi!

Šādās situācijās tiek veikta kanāla nerva pārārstēšana, kuras laikā stomatologs rūpējas par zoba saglabāšanu, kanāla tīrīšanu un ārstēšanu. Pārārstēšanai var būt vairāki iemesli – nekvalitatīvs darbs, nepareiza iepriekšējā ārstēšana vai organisma reakcija uz kādu kairinātāju. Jā, tas nozīmē ka arī gadījumos, kad kanāls bijis saārstēts izcili, var notikt reakcija, ka infekcija atgriežas bez konkrēta iemesla.

Ja šogad vēl neesi apmeklējis zobārstu, tad neatliec uz rītdienu un piesakies zobārstniecībā “Meller”, kur tevi gaidīs profesionāli speciālisti ar pieredzi! Zvani – 67312232 vai dodies veikt pierakstu klātienē – Rīgā, Avotu ielā 49 (ieeja no Bruņinieku ielas).

Photo by Kassidy Sherburne on Unsplash

Photo by Kassidy Sherburne on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas