Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas notiek ar imunitāti, ja nepietiekami guli?

Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Mūsu miega kvalitāte un daudzums ietekmē visas dzīves jomas. No ikdienas funkcionēšanas līdz garastāvoklim un mūsu sirds veselībai miegam ir izšķiroša nozīme mūsu labsajūtā. Viena no mazāk zināmajām miega ietekmēm ir tā, kā tas ietekmē imūnsistēmu, kas ir atbildīga par cīņu pret infekcijām, slimībām un slimībām. Labs, kvalitatīvs miegs var ievērojami uzlabot imūnsistēmas stiprināšanu un veselību. No otras puses, slikts miegs var kaitēt imūnsistēmai, padarot mūs vairāk pakļautus saslimšanai. Cik lielu risku mēs uzņemamies, neguļot? Pētījumi lēš, ka gulēšana piecas stundas vai mazāk naktī palielina mirstības risku visu iemeslu dēļ par 15 procentiem. Faktiski katrs trešais pieaugušais nesaņem pietiekami daudz miega, tādējādi palielinot risku saslimt ar hroniskām slimībām, piemēram, aptaukošanos, diabētu un augstu asinsspiedienu.

Ir svarīgi saprast saistību starp miegu un imūno veselību. Lūk, viss, kas jāzina par to, kāpēc miegs ir nepieciešams imūnsistēmai.

Kā miegs un imūnsistēma ir savstarpēji saistīti?

Tā vietā, lai teiktu "slims un noguris", to vajadzētu dēvēt par "noguris, tāpēc slims". Tas ir tāpēc, ka nomoda stundās mūsu smadzenes un ķermenis izmanto īpašus ķīmiskos sūtņus, kas pazīstami kā neirotransmiteri, lai sazinātos informācija no nervu sistēmas uz imūnsistēmu (un pārējo ķermeni).

Miega režīms palīdz papildināt "šo ķīmisko vielu krājumus, vienlaikus "izskalojot šūnu atkritumu produktus veselīgai darbībai nākamajā dienā". Ja cilvēks piedzīvo sliktas kvalitātes miegu vai nesaņem pietiekami daudz miega, tiks izveidots mazāk neirotransmitera molekulu. Tas nozīmē, ka daudzas ķermeņa funkcijas, tostarp mūsu imūnsistēmas, nedarbosies optimāli.

Viena izpausme ir tāda, ka imūnsistēma un hormonus ražojošā endokrīnā sistēma nespēs "sarunāties" savā starpā, kā rezultātā pasliktināsies veselība. Ja veselīgs miegs laika gaitā tiek pārtraukts, mēs esam pakļauti lielākam vīrusu infekciju un autoimūnu anomāliju riskam. Miega trūkums galu galā vājina mūsu imūno aizsardzību.

Miega laikā mūsu ķermenis ražo vairāk balto asins šūnu un citokīnu, kas darbojas kā imūnsistēmas vēstneši un palīdz cīnīties pret infekcijām un slimībām. Tādēļ slikts miegs samazina abu šo infekciju apkarotāju skaitu, tādējādi apdraudot veselību. Tāpēc daudzi ārsti iesaka, piemēram, kvalitatīvi izgulēties pirms vakcinācijas, kas ļauj organismam ražot vairāk antivielu.

Ja esi pakļauts saaukstēšanās vai gripas riskam, slikta miega kvalitāte un/vai īsāks miega ilgums vairākas nedēļas pirms sastapšanās ar gripas vai citu vīrusu var palielināt iespēju ar to saslimt. Īsāk sakot - miega trūkums padara cilvēku vēl uzņēmīgāku pret saaukstēšanos.

Miegam ir vēl lielāka nozīme, kad esi slims

No otras puses, labs miegs, kamēr esi slims, var palīdzēt uzturēt veselīgu saikni starp imūnsistēmu un miega ciklu. Kad mēs inficējamies ar patogēnu, piemēram, COVID-19 vai gripu, mūsu imūnsistēma sāk pilna mēroga uzbrukumu un ievērojami palielina savu aktivitāti.

Ja esi kādreiz juties miegains, kamēr esi slimoji? Imūnās aktivitātes izmaiņas gandrīz vienmēr ietekmē mūsu miegu, parasti noved pie ilgāka miega laika un dod mums vēlmi gulēt arī dienas laikā. Tā kā dziļš vai lēns miegs stiprina mūsu imūnsistēmu un rada antivielas un T-šūnas, kad slimojam, miegs ir svarīgāks nekā jebkad agrāk. Lēna viļņa miega laikā tiek atbrīvoti augšanas hormoni. Augšanas hormonu uzdevums ir palīdzēt audiem atjaunoties, stimulēt šūnu dalīšanos un aizstāt vecas un bojātas šūnas.

Zemāk noskaties un uzzini, cik daudz vai, drīzāk, maz, gulēja Agrita pēc šķiršanās ar Jāni!

Lasi arī:

Daži interesanti fakti par miegu

Kāda ir ērtākā aizmigšanas poza Renāram Zeltiņam

Fitoterapija pret bezmiegu

Nespēj izgulēties? Varbūt pie vainas matracis?

Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas