Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Latvijas Banka maina prognozes - ekonomiskā recesija ir aiz muguras, gaidāms inflācijas samazinājums

Rīga. Foto: LETA

Rīga. Foto: LETA

Latvijas Banka samazinājusi gada vidējās inflācijas prognozi 2023.gadam no 10,9% līdz 10%, kā arī palielinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš prognozētā krituma par 0,3% līdz pieaugumam 0,5% apmērā, piektdien preses konferencē informēja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Tāpat gada vidējās inflācijas prognoze 2024.gadam ir samazināta no 4,4% līdz 2,7%, bet gada vidējās inflācijas prognoze 2025.gadam samazināta no 3% līdz 2,6%. Vienlaikus Latvijas Banka samazinājusi arī pamatinflācijas, kas neietver pārtikas un enerģijas cenas, prognozes.

Tostarp 2023.gadam pamatinflācijas prognoze samazināta no 7,8% līdz 7,7%, 2024.gadam - no 6% līdz 5,8%, bet 2025.gadam - no 5% līdz 4,8%.

Latvijas Bankā norāda, ka zemākas energoresursu un pārtikas cenas, kā arī pieņēmumi par šo cenu attīstību ļauj pazemināt inflācijas prognozi.

Latvijas Banka samazinājusi arī IKP pieauguma prognozi 2024.gadam no iepriekš prognozētajiem 4,4% līdz 3,7%, bet 2025.gadā ekonomikas pieauguma prognoze samazināta no 3,5% līdz 3,3%.

Centrālajā bankā atzīmē, ka algu pieaugums pagājušajā gadā bija mērens, bet šogad to pastiprinās minimālās algas palielināšana. Tomēr augstā inflācija joprojām mazinās iedzīvotāju pirktspēju. Pēc Latvijas Bankas jaunākajām prognozēm, bruto alga šogad pieaugs par 9,1%, nākamajā gadā - par 8,8%, bet 2025.gadā - par 7,8%.

Tiek arī prognozēts, ka bezdarba līmenis 2023.gadā būs 7,4% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, nākamajā gadā - 7,3%, bet 2025.gadā - 7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Vienlaikus centrālajā bankā atzīmē, ka investīciju pieauguma izredzes nav uzlabojušās, ņemot vērā gauso Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu apguvi, kā arī augstajai nenoteiktībai un pieaugušajām procentu likmēm vājinot gauso kreditēšanu.

Aktivizējoties ES fondu līdzekļu apguvei un normalizējoties resursu cenām, 2024.-2025.gadā gaidāma tautsaimniecības izaugsme virs 3% - attiecīgi 3,7% un 3,3%.

Rīga. Foto: LETA

Rīga. Foto: LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas