Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Palielināts pretendentu loks uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas programmu

Medicīniskā apaugļošana, IVF Rīga, Dr. Fodina

Medicīniskā apaugļošana, IVF Rīga, Dr. Fodina

Valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma Latvijā darbojas kopš 2012.gada un šajā laikā kļuvusi ļoti pieprasīta. Tā turpina darboties, neskatoties uz grūtajiem laikiem un koronavīrusa pandēmiju. Vēl vairāk - rūpējoties par demogrāfisko situāciju un šīs iespējas pieejamību plašākam iedzīvotāju lokam, līdz 40 gadiem ir palielināts to sieviešu vecums, kuras var pretendēt uz valsts apmaksāto ārstēšanu.

Programmai ir liela medicīniska un sociāla nozīme, jo tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kuri paši dabiskā ceļā nevar tikt pie veselīga pēcnācēja.

Kā notiek medicīniskā apaugļošana?

Medicīniskā apaugļošana ir sarežģīts daudzpakāpju process, par kuru cilvēkiem noteikti ir daudz jautājumu, tādēļ Dr. Violeta Fodina, iVF Riga Holding vadītāja, ārste-reproduktoloģe, ginekoloģe – dzemdību speciāliste vieš skaidrību, īsumā iepazīstinot ar procesa norisi.

Medicīniskā apaugļošana notiek trīs posmos.

Pirmais posms ir veselīga ģenētiskā materiāla (olšūnu un spermas) iegūšana no sievietes un vīrieša. Šis process no sievietes puses prasa noteikta veida manipulācijas - piemēram, folikulu stimulācija un nobriedušu olšūnu iegūšana pēc 12 dienām. Vīrietim spermatozoīdu nobriešanas process notiek dabiski, taču ir izņēmumi, kad dažādu ar veselību saistītu iemeslu dēļ spermatozoīdi nevar izdalīties dabiskā ceļā. Tad palīgā nāk tādas metodes kā TESA/PESA (spermatozoīdu iegūšana no sēkliniekiem/sēklinieku piedēkļiem ar adatu) vai TESE (spermatozoīdu ķirurģiskā ekstrakcija no sēkliniekiem jeb atvērtā biopsija).

Otrais medicīniskās apaugļošanas posms ir olšūnu un spermatozoīdu saplūšana (apaugļošana), kas notiek laboratorijā. Apaugļošanas process ir sarežģīts, tam nepieciešami augsti kvalificēti speciālisti šajā jomā un speciāls aprīkojums. Pēc apaugļošanās embriji tiek ievietoti speciālos inkubatoros, kur tie aug un dalās 5 dienas embriologu uzraudzībā.

Medicīniskās apaugļošanas trešais posms ir gatavā embrija pārvietošana sievietes dzemdes dobumā un tālākais medikamentu atbalsts.

Visus iepriekš aprakstītos posmus apmaksā valsts – tai skaitā arī medikamentus, kas nepieciešami sievietes olnīcu rezerves stimulēšanai – tas jau ir ļoti, ļoti daudz.

Neauglības ārstēšanas metodes pastāvīgi pilnveidojas

Protams, palīdzības metodes neauglīgiem pāriem pastāvīgi tiek pilnveidotas, rodas arvien jaunas iespējas palīdzēt pat tajos gadījumos, kad palīdzēt, šķiet, vairs nav iespējams. Viena no jaunajām tendencēm pasaulē ir molekulārās ģenētikas izmantošana pāriem, kuriem jau ir neveselīgi bērni vai iepriekšējo grūtniecību laikā konstatētas ģenētiskās novirzes. Metodikas, kas dod iespēju šiem pāriem palīdzēt, sauc par PGT-A un PGT-M (hromosomālais un ģenētiskais skrīnings embriju līmenī).

Ir patīkami apzināties, ka valsts iet kopā ar laiku, un šobrīd speciālistu vidū notiek ražīgs tehniskais darbs indikāciju definēšanai, vai pacientu grupu noteikšanai, kurām šī metodika ir nepieciešama. Ļoti ceram, ka tuvākajā nākotnē šī metodika būs pieejama arī pacientiem valsts programmas ietvaros.

Valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana – līdz 40 gadu vecumam

Valsts medicīniskās apaugļošanas programma Latvijā ne tikai neapstājas, bet arī uzņem jaudu, un šogad ir pieņemts lēmums palielināt pakalpojuma saņemšanas vecumu sievietēm līdz 40 gadiem, ieskaitot. Tas ir ļoti svarīgi, jo sabiedrība gan mūsu valstī, gan Eiropā un visā pasaulē mēdz grūtniecību plānot vēlāk. Un ne vienmēr mūsu vēlmes sakrīt ar iespējām. Pastāv nepārvaramas dabiska rakstura problēmas, kas neļauj šiem pāriem palikt stāvoklī. Attiecīgi vecuma ierobežojuma paaugstināšana šajā programmā dos iespēju cilvēkiem, kuri vēl ir pilnīgi spējīgi un kuriem ir labas izredzes uz veselīgu grūtniecību, saņemt speciālistu palīdzību.

Cilvēkiem, kuri saskaras ar neauglību, nevajadzētu domāt, ka tas nav iespējams vai ir nesamērīgi dārgi – ir jāvēršas pie speciālistiem! Jums nav uzreiz jādodas uz medicīniskās apaugļošanas klīniku – sazinieties ar savu ginekologu, ģimenes ārstu, kuri arī zina, kā jums palīdzēt sākumposmā, varēs palīdzēt noteikt diagnozi, pareizi noformēt dokumentus un iestāties rindā.

Visi, kam nepieciešama palīdzība, mūsu valstī to var iegūt.

Medicīniskā apaugļošana, IVF Rīga, Dr. Fodina

Medicīniskā apaugļošana, IVF Rīga, Dr. Fodina

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas