
Foto: Pexels
Vai ir brīnums, ka “kolagēns” pēdējos gados ir bijis viens no visvairāk meklētajiem vārdiem "Google"? Kolagens ne tikai ir visizplatītākais proteīns mūsu ķermenī, bet arī tā neizbēgamais zudums redzami ietekmē sievietes izskatu.
Patiesībā kolagēns veido pārsteidzošus 75% no ādas sausās masas — tāpēc varat būt droši, ka tā trūkums ir manāms. Tas varētu izskaidrot mūsu kopējo apsēstību ar kolagēna līmeņa uzturēšanu pēc iespējas augstākā līmenī — īpaši tāpēc, ka no 25 gadu vecuma mēs katru gadu zaudējam aptuveni 1% kolagēna.
“Mūsu ādā esošais kolagēns ir līdzsvara rezultāts starp sintēzi un degradāciju,” skaidro farmaceite un "L’Oréal Dermatological Beauty Spain" zinātnisko projektu vadītāja Mersedesa Abarkuero Serezo. “Laikam ejot, šūnas, kas atbild par kolagēna sintēzi, samazina savu aktivitāti. Turklāt vides faktori, piemēram, saule, dzīvesveida faktori, piemēram, uzturs vai stress, kā arī hormonu izmaiņas paātrina tā degradāciju — īpaši sievietēm menopauzes laikā, "stāsta Abarkuero Serozo.
Lūk, 5 galvenās pazīmes, kas var liecināt par kolagēna zudumu:
- Āda izskatās sausa un dehidratēta
- Izteiksmes līnijas un grumbas
- Āda izskatās mazāk līdzena
- Āda vairs nav tik elastīga
- Ādai trūkst tvirtuma
Papildus šīm pazīmēm var parādīties arī plānāka āda, dobumaināka zona ap acīm, sejas formas izmaiņas, redzamāks celulīts, trausli nagi un mati, kā arī locītavu sāpes un muskuļu vājums.
Menopauzes laikā hormonālās izmaiņas, īpaši estrogēna līmeņa pazemināšanās, var ievērojami paātrināt kolagēna zudumu. Pētījumi liecina, ka pirmajos piecos menopauzes gados kolagēna līmenis var samazināties pat par 30%.
Lai gan kolagēna zuduma procesu pilnībā apturēt nav iespējams, to var palēnināt, ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Speciāliste iesaka izvairīties no smēķēšanas un pārmērīgas saules iedarbības, katru dienu lietot saules aizsarglīdzekļus, pietiekami atpūsties, samazināt stresu, regulāri sportot, uzturēt sabalansētu svaru un ievērot veselīgu, pilnvērtīgu uzturu, kas bagāts ar olbaltumvielām, vitamīniem un neaizvietojamām aminoskābēm.
Tāpat var palīdzēt ādas kopšanas līdzekļi, kas satur kolagēnu veicinošas aktīvās vielas, piemēram, glikozaminoglikānus, proksilānu, peptīdus, hialuronskābi un antioksidantus.
Vēlams atcerēties, ka lokāli lietojamie kolagēna krēmi var uzlabot ādas izskatu, taču tie, visticamāk, neietekmēs kolagēna zudumu dziļākajos ādas slāņos. Kolagēna molekula ir pārāk liela, lai efektīvi iekļūtu ādā.
Lasi arī!

Foto: Pexels