Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Restaurēt vai mainīt parketa grīdu?

Parketa grīda, foto - ColorandoDaDanci  in Pixabay

Parketa grīda, foto - ColorandoDaDanci in Pixabay

Bieži saņemot īpašumā dzīvokli, tas nāk kopā ar vecu parketa grīdu. Grīdas stāvokli vajadzētu novērtēt un konstatēt tās patieso nolietojumu. Pēc tam var secināt, vai to restaurēt vai mainīt. Ja pirmajā acu uzmetienā parketa grīda izskatās pavisam bēdīgi, nesatraucies, visticamāk parketu varēs atjaunot.

Jo vecāks parkets, jo tas labāk kalpo

Sena māsīvkoka parketa grīda sevī glabā gan vēstures nospiedumu, gan arī lielu laika ritējumu, kas uz koku iedarbojies to spēcinot. Jo ilgāk koks ir pakļauts gaisa iedarbībai, jo cietāks tas paliek, tā pora saraujas gadiem ejot. Daudzus desmitus gadu vecs dēlis ir sasniedzis savu galējo cietību, un līdz ar to tas kalpos divtik labi. Grīda ir pilnībā “iegūlusies”, atradusi savu labāko vietu, katrs dēlītis atsevišķi veido šo lielo “organismu” un grīda vairs “nestaigā” un kalpo kā viens veselums – tieši tādēļ ir vērts saglabāt veco parketu, to restaurējot.

Kā likvidēt parketa defektus?

  • Pirmie, vizuālie defekti, kas iekrīt acīs var būt skrāpējumi. No tiem viegli atbrīvoties grīdu pārslīpējot.
  • Lielāku uzmanību var piesaistīt melni plankumi koka grīdā, kas veidojušies vietās, kur grīdai klāt ticis mitrums. Šādus melnus plankumus slīpējot var nodalīt no dēļu virskārtas. Zem tiem slēpjas svaigs, skaists, spēcīgs koks, kas ir apstrādājams un gatavs eļļošanai vai lakošanai. Ja grīda bijusi pakļauta mitrumam ilgstoši, un melnie pleķi ir izsūkušies viscaur dēlim un vizuāli “novecinājuši” to jeb padarījuši tumši brūnu, tad diemžēl atliek tikai sadzīvot ar bojāto vietu. Parketu var tonēt tumšā tonī, tādā veidā maskējot plankumus.
  • Ja ir kāda izteikta čīkstēšana, to var labot, aizpildot dēļa pamatni ar speciāli tam paredzētu masu. Ja čīkstēšana ir pamatnes jeb lāgu līmenī, tad jāveic nopietnāki remonta darbi.
  • Veca parketa restaurācija ir iespējama arī to atdalot no pamatgrīdas. Ne velti no senām ēkām izlauzts parkets tiek saglabāts kā liels dārgums, pārzāģēts, atjaunots un atkal ieklāts uz kādas citas, vai tās pašas grīdas. Dēlītis pārzāģēšanas rezultāta zaudēs pa dažiem milimetriem no sava apjoma, taču izskatīsies lieliski, turklāt antīkais efekts būs pamanāms zinātājam un tiks novērtēts.

Vai ir jēga atjaunot krāsotu koka grīdu?

Bieži dzīvokļos sastopami arī krāsoti priedes un egles dēļi. Zem šīm daudzajām krāsu kārtām slēpjas skaista, dzīvīga koka grīda. Šīs grīdas ir slīpējamas arī pašrocīgi. Priedes dēļu grīda būs mīkstāka par ozolu, bet ikdienas lietošanā, kur jāizvēlas starp atjaunotu priedes dēļu grīdu vai kādu no ātra risinājuma sintētiskajiem grīdas segumiem, viennozīmīgi būsi ieguvējs, ja saglabāsi un atjaunosi esošo – dabīgo koka dēļu grīdu.

Parketa grīda, foto - ColorandoDaDanci  in Pixabay

Parketa grīda, foto - ColorandoDaDanci in Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas