Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sākts kriminālprocess par naftas ieguves iespējamiem pārkāpumiem no urbumiem Gudeniekos

Raidījums “360TV Ziņneši” noskaidroja līdz šim publiski nezināmu faktu, proti, par naftas ieguvi Gudeniekos, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē sākts kriminālprocess. Likumsargi izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju gan nesniedz. Vien norāda – lieta sākta 2020. gadā.

Pēc Valsts policijas atsūtītājiem pantiem (Krimināllikuma 96.pants un 220.1 panta 2.daļa)
kriminālprocess ierosināts – par noziedzīgiem nodarījumiem pret dabas vidi, ja ir radīts būtisks kaitējums; saistībā ar naftas produktu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvadāšanu vai realizāciju, ja tā izdarīta lielā apmērā. Abi šie panti paredz vainīgo sodīt ar reālu brīvības atņemšanu.

Pret ko tieši sākts kriminālprocess, policija neatklāj, bet “360TV ZIŅneši” uzzināja – policija bija ieradusies Kuldīgas novada domē un izprasījusi dokumentus saistībā ar pašvaldībai piederošos zemes gabalu ar naftas urbumiem un kas nodots nomā privātuzņēmumam.

Artis Roberts, Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks:

Policija interesējās, kāds līgums noslēgts, ko līgums paredz, kādas atskaites iesniedzam, kādus rēķinus izrakstām. Mums ir viens līguma partneris, ar kuru sadarbība, līgumattiecības – tādu informāciju mēs varam sniegt.

Uz raidījuma jautājumu, vai pašvaldība pati vērsās policijā aizdomās par kādiem pārkāpumiem, neiegūtiem līdzekļiem, domes priekšsēdētāja vietnieks atbildēja: “Nē, pašvaldība nav tā puse.”

Pašvaldībai līgums slēgts ar "Baltic Oil Managment", un kā raidījums noskaidroja no licenču izsniedzēja, Būvniecības valsts kontroles biroja, šis ir vienīgais uzņēmums, kas reāli ticis līdz naftas ieguvei Gudeniekos.

360TV ZIŅneši jautāja “Baltic Oil Managment”, vai pret viņiem ir uzsākts kriminālprocess, skaidrība nekļuva. Uzņēmums no intervijas atteicās. Atsūtīja šādu komentāru:

Saistībā ar līdz šim publiskajā telpā izskanējušo informāciju par uzņēmuma darbību, un šīs informācijas dažādo interpretāciju, uzņēmums ir pieņēmis lēmumu publiski turpmāk nekomentēt savu darbību.

2017. gadā Valsts kontrole vērsa plašu kritiku komersanta virzienā. Revidenti pētīja, kamdēļ Latvijas naftas ieguvē vienīgais spēlētājs apiet pašvaldību un valsti un nodevās nemaksā ne plika graša, lai gan, kā norāda Valsts kontrole, no Kuldīgas novada zemes izpumpē tūkstošiem tonnu naftas. Tolaik pat pieļāva – iespējams, tiek iegūti miljoniem eiro.

Pēc valsts kontroles paziņojuma situācija mainījās. Pašvaldībā norāda – darbošanās naftas laukos vairs nenotiek vien kā tikai zemes dzīļu resursu izpēte, bet jau ar oficiāli atzītu komerciālu nolūku.

Artis Roberts, Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks:

No 2019. gada ir sākusies ogļūdeņražu ieguve. Redzam, ka darbība notiek nepārtraukti no šī 2019.gada. Mums ir zināms, cik to naftu iegūst, bet mums ir atrunāts, ka tas ir komercnoslēpums, ar tiem datiem mēs nedalāmies.

Tātad, cik lielā apmērā no Kuldīgas zemes izpumpēta nafta, plašākai sabiedrībai ir liegts uzzināt. Līgums ar komersantu paredz – pašvaldība saņem 5 % nodevu par pārdoto naftu.

Artis Roberts, Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks: “Kā mēs uzticamies, cik daudz viņi norāda? tos datus sniedz Ekonomikas ministrijai, to paredz likumdošana, un paralēli atsūta arī mums. Nafta iet cauri skaitītājam, ir mērierīce.”

No Gudenieku naftas pumpētājiem pašvaldības budžetā kopš 2019. gada ir ieripojuši nepilni 200 tūkstoši. Mēneša griezumā tie esot ap 2 ar pus tūkstoši.

Artis Roberts, Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks: “Mums ir bijušas daudz sarunas ar šo otru pusi, viņu ieskatā arī šis maksājums, kāds ir un tādā apjomā, viņi gribētu maksāt mazāk. Tas arguments ir tāds, ka viena urbuma izmaksas ir ļoti lielas – nafta jāizsūknē, viņa jāattīra, jāpārved, jāatrod pircējs – kad viņi strādājot faktiski ar zaudējumiem, bet līgumu pilda. Līgumam ir termiņš – nākamais gads, bet ir atruna, ka līgumu pagarinās, ja tiks pagarināta licence.”

Raidījums “360TVZIŅneši” piedzīvoja īstu futbolēšanu turpat mēneša garumā, kad no dažādām valsts institūcijām, tostarp 3 ministrijām, mēģināja noskaidrot, kas šobrīd notiek Gudenieku naftas laukā. Ekonomikas ministrija, kā arī Vides un reģionālās attīstības ministrija bumbu meta jaunās Klimata un enerģētikas ministrijas dārziņā. Tā 360TV ZIŅnešiem sākotnēji atrunājās – esam jauna ministrija un šis neesot dienas kārtības jautājums. Bez atbildes palika arī jautājums – ja jau nafta Latvijas zemē ir tik unikāls resurss, vai varbūt ar naftas ieguvi un pārdošanu vajadzētu nodarboties kādai valsts kapitālsabiedrībai?

Slavenais naftas lauks Gudeniekos ir 116 hektārus liela platība. Tie ir atsevišķi 14 zemes gabali, no kuriem trīs lielākie, turpat 80 hektāri, pieder Kuldīgas novada domei.

Lasi arī:

No Rīgas ielu bedrēm sitieni tik spēcīgi, ka pacientiem" ātrajos" dažkārt vajag pretsāpju zāles

Ar narkomānu pamestajām šļircēm nejauši saduras vairāki cilvēki

Vietējie higiēnas centri laukos – iespēja senioriem nomazgāties

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas