Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Stomatīts, afta, mutes ēde - kas izraisa mutes gļotādas slimības?

Photo by Anna Sastre on Unsplash

Photo by Anna Sastre on Unsplash

Stomatīts, afta vai mutes ēde – neviena no šīm mutes dobuma gļotādas slimībām nav patīkama, un ikvienam rada diskomfortu ikdienā. Lai nodrošinātos, ka šīs slimības nepārņem ikdienu nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību mutes dobuma kopšanai un vispārējai veselībai.

Rūpēties par sevi ir ļoti svarīgi, mutes dobuma slimības izraisa ne tikai higiēnas trūkums, bet arī vitamīnu vai kādu atsevišķu trūkums organismā, tāpēc nepieciešams veikt asins analīzes un apmeklēt zobārstu katru gadu. Lai saprastu, kas izraisa stomatītu, aftu un mutes ēdi, jautājām zobārstniecības “INSLA” stomatologiem.

Kas ir afta?

Afta ir čūlveidīgs veidojums mutes dobumā, visbiežāk uz vaiga sienas vai lūpu iekšpusē. Afta izskatās pēc aplīša vai ovāla veidojuma, tās vidus lielākoties ir baltā tonī un apkārt aftai it kā apvilkta sārta līnija, kas liecina par iekaisumu un ādas kairinājumu. Aftas veidojums ir sāpīgs un rada diskomfortu gan runājot, gan ēdot, lai gan reizēm cilvēki to nepamana un nemaz nepievērš tam uzmanību.

Afta parasti sadzīst nedēļas laikā, taču smagākos gadījumos mazie aftas veidojumi saplūst vienā lielā, dziļā čūlā, kas jāārstē pēc speciālista norādījumiem. Tādu veidojumu ārstēšana un dzīšana rit vismaz mēnesi.

Kas veicina aftas veidošanos?

Aftas veidošanās cēlonis nav viennozīmīgs, taču visbiežāk tas rodas tieši pazeminātas imunitātes dēļ. Ja organismam ir kāda produkta nepanesamība, ieildzis, augstas intensitātes stress un vitamīnu deficīts, afta izsitīsies vienā acumirklī.

Kas ir stomatīts un kāpēc cilvēki slimo ar stomatītu?

Stomatīts ir čūlveidīgi izsitumi mutes dobumā, ko pavada paaugstināta temperatūra un palielināti limfmezgli, kā arī slikta pašsajūta. Tas ir viens no herpes vīrusa paveidiem, tāpēc ir ļoti lipīgs. Lielākoties ar to slimo bērni.

Cilvēki slimo ar stomatītu vairākos gadījumos –

  • aplipinoties no kāda cita, kuram ir aktīvs stomatīts
  • traumējot mutes dobumu ar kādu priekšmetu (dakša, platīte, breketes) vai ēdienu
  • ja šķeļas jauni zobi (piena zobi, kaula zobi)
  • ja personai ir alerģija uz kādu pārtikas produktu

Var gadīties arī, ka stomatītu izraisa kāds medikaments, ko cilvēks lieto ikdienā, vai ko sācis lietot, lai izārstētos no, piemēram, saaukstēšanās.

No stomatīta iespējams izārstēties divu nedēļu laikā, taču, ja cilvēka imunitāte ir novājināta, gadās ārstēties ilgāk.

Kas ir mutes ēde un no kā tā rodas?

Biežāk sastopamā mutes ēde ir orālā plakanā ēde jeb Linchen planus , kas var skart ne tikai mutes dobumu, bet arī atsevišķas ķermeņa daļas. Mutes ēde veidojas vaigu iekšpusē, uz mēles vai smaganām. Mutes ēdi veido baltas līnijas vai sabiezējuši balti plankumi vaigu iekšpusē, dažreiz novērojams apsārtums un pietūkums. Nereti ēdi pavada dedzināšanas sajūta mutes dobumā un čūlas.

To izraisa pazemināta imunitāte, alerģiska reakcija, atsevišķos gadījumos to ierosina C hepatīts, taču orālā plakanā ēde nav lipīga citiem cilvēkiem. Ārstēšana ir vienkārša, taču nepieciešams vērsties pie stomatologa vai dermatologa, lai noskaidrotu piemērotāko ārstēšanas metodi un līdzekli.

Ja esi nobažījies par savu mutes dobuma veselību, un vēlies pārliecināties, ka baltais punktiņš vaiga iekšpusē vai apsārtums uz apakšlūpas nav kāda no mutes dobuma slimībām, pieraksties pie zobārsta, kas veiks detalizētu mutes diagnostiku. Tādu iespējams veikt zobārstniecībā “Insla”, kur strādā profesionāļi ar vairāku gadu pieredzi mutes dobuma slimību ārstēšanā. Zvani 29575798 vai 67740026 piesakies pārbaudei!

Photo by Anna Sastre on Unsplash

Photo by Anna Sastre on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas