Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tagad no anafilaktiskā šoka paglābs arī deguna aerosols, latvieši piedalījušies tā izstrādē

Iesnas, zāles. Foto: Freepik

Iesnas, zāles. Foto: Freepik

Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi apstiprināt lietošanai Eiropas Savienībā (ES) pirmās degunā lietojamās zāles alerģiskas reakcijas jeb anafilakses neatliekamai ārstēšanai - "Eurneffy" (epinefrīns), kuru zinātniskajā izvērtēšanā piedalījās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pildot līdzziņotāja pienākumus, aģentūru LETA ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.

Šobrīd Eiropas Zāļu aģentūras ieteikums ir nosūtīts Eiropas Komisijai. Pēc Eiropas Komisijas gala lēmuma par šī deguna aerosola apstiprināšanu tas būs reģistrēts lietošanai visā Eiropas Savienībā. Eiropas Komisijas gala lēmuma pieņemšana varētu aizņemt aptuveni divus mēnešus. Pēc tam zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieka ziņā būs lemt par šo zāļu pieejamības nodrošināšanu katrā dalībvalstī.

Saskaņā ar Eiropas Alerģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmijas datiem alerģija ir visplašāk izplatītā hroniskā slimība Eiropā. Piemēram, 2015.gadā alerģija bija 150 miljoniem Eiropas iedzīvotāju. Aptuveni 20% cilvēku ir smagas alerģija un viņi katru dienu dzīvo bailēs no anafilaktiskā šoka vai nāves alerģiskas reakcijas dēļ.

Anafilakse ir vissmagākā alerģiskās reakcijas forma, kas var izpausties dažu minūšu laikā pēc saskares ar alergēnu, visbiežāk pārtiku, zālēm vai kukaiņu kodumiem un dzēlieniem. Tā gandrīz vienmēr ir negaidīta un var apdraudēt dzīvību. Novēlota klīniskā diagnoze un ārstēšana var izraisīt elpceļu sašaurināšanos vai akūtus, smagus sirds un asinsvadu sistēmas traucējumus, kas var arī attīstīties līdz letālam iznākumam.

Ārstēšana ar epinefrīnu, pazīstamu arī kā adrenalīns, mazina anafilaktisko reakciju. Adrenalīna lietošana anafilaktiskas reakcijas laikā veicina labāku asins plūsmu un uzlabo elpošanu.

Lai gan epinefrīna automātiskās pilnšļirces jeb autoinjektori, tās pareizi lietojot, ir ļoti iedarbīgas,

daži pacienti un aprūpētāji tos nelieto vispār, jo baidās no adatas

viņi šos līdzekļus nepanes vai baidās, ka injekciju veiks cilvēki bez medicīniskām zināšanām. Adrenalīna deguna aerosols ātri uzsūcas caur deguna gļotādu un izplatās visā organismā.

Zāļu "Eurneffy" iedarbīgums un drošums tika novērtēts klīniskajos pētījumos. Klīniskajos pētījumos nav ziņots par būtiskām šo zāļu blakusparādībām. Biežākās blakusparādības zālēm "Eurneffy" bija līdzīgas tām, kas novērotas injekcijām, piemēram, slikta dūša, galvassāpes, kakla kairinājums un reibonis, bet šīm zālēm blakusparādības bija arī diskomforta sajūta degunā un iesnas.

Ieteikumu zāles reģistrēt pieņēma Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu reģistrācijas komiteja, kurā darbojas arī Latvijas ZVA pārstāvji.

Iesnas, zāles. Foto: Freepik

Iesnas, zāles. Foto: Freepik

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas