Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Terases un koks - 2024. gada privātmāju būvniecības tendences

Māja. Foto: Pexels

Māja. Foto: Pexels

"Luminor" bankas novērojumi liecina, ka pēdējos gados turpina pieaugt koka karkasa privātmāju popularitāte, un šobrīd tas sasniedz jau 70% jauno privātmāju. Tāpat vērojamas arī tādas izmaiņas privātmāju būvniecības tendencēs kā mazāka iekštelpu platība, lielāka ārtelpa un dominējoši apkures risinājumi.

"Privātmāju būvniecībā pēdējos gados ir bijuši vairāki izaicinājumi - ir kāpušas izejmateriālu cenas, pieaugušas darbaspēka izmaksas, kā arī piedzīvota energoresursu krīze. Taču, neskatoties uz to, privātmāju celtniecība joprojām ir aktuāla. Novērojam arī vairākas jaunas tendences, piemēram, ir samazinājusies vidējā iekštelpu platība, kas, visticamāk, ir skaidrojams ar cilvēku vēlmi samazināt būvniecības izmaksas tieši iepriekš minēto izaicinājumu dēļ. Ja 2021.gadā privātmāja bija vidēji 145 m2 liela, tad pērn tie bija 132 m2, kas ir par 13 m2 jeb par vienu istabu mazāk," stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais. Tikmēr māju iekšējā plānojuma tendences saglabājas nemainīgas - joprojām tiek būvētas privātmājas ar nelielām guļamistabām un lielu dzīvojamo istabu, kas apvienota ar virtuvi.

Ja iekštelpu platība kļūst mazāka, tad ārtelpas (terases un nojumes) tiek izbūvētas lielākā platībā - aptuveni 48 m2, kas ir par 8 m2 vairāk nekā pirms diviem gadiem. Luminor eksperts to skaidro ar cilvēku vēlmi būt tuvāk dabai, vairāk laika pavadīt ārā, bet vienlaikus dzīvot komfortablos un ērtos apstākļos, tāpēc tiek izbūvētas dažādas terases un nojumes, kas pasargā no lietus un vēja.

"Jauna dominance, kas saistīta ar apkures risinājumiem - šobrīd lielākoties tiek izvēlēti gaiss-ūdens siltumsūkņi, ko šobrīd jau varam dēvēt par privātmāju standartu," norāda Kaspars Sausais.

Koka mājas kļūst arvien populārākas

Ja 2021.gadā no koka tika būvēta aptuveni katra otrā privātmāja, tad šobrīd pēc bankas novērojumiem koka ēku īpatsvars sasniedz jau 70% no visām jaunajām privātmājām. "Redzam, ka joprojām populāras ir rūpnīcā ražotas koka karkasa privātmājas, kas ir ergonomiskas un kurām ir daudz priekšrocību, tāpēc tās novērtē klienti. Šo māju būvniecībai tiek izmantotas jau rūpnīcā sagatavotas konstrukcijas, tāpēc šādu mājokli var uzbūvēt ātrāk nekā mūra ēkas, kas ir būtiska priekšrocība. Lielākoties šādas mājas klienti izvēlas no tipveida projektiem, kurus daudzos gadījumos var apskatīt klātienē. Tas sniedz daudz labāku ieskatu mājas plānojumā un tā niansēs, bet var ierobežot klientu iespējas radīt unikālu mājokli vai mājokli ar sarežģītākiem tehniskajiem risinājumiem. Arī būvniecības izmaksas, iespējams, būs precīzāk prognozējamas, bet tās būtiski ietekmēs galvenā izejmateriāla - tā brīža koka cenas tirgū," skaidro Luminor mājokļu eksperts Kaspars Sausais.

Lasi vēl:

Māja. Foto: Pexels

Māja. Foto: Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas