Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Urīna nesaturēšanas ārstēšana ar bioatgriezeniskās saites terapiju

Sabiedrībā ierasts noklusēt par problēmām, kas saistītas ar urīna nesaturēšanu, taču ir būtiski par tām runāt, lai informētu cilvēkus par ārstēšanās iespējām, kuras palīdz mazināt diskomfortu, kas būtiski iespaido dzīves kvalitāti: ierobežo fiziskās aktivitātes, ietekmē partnerattiecības, samazina sociālo aktivitāti.

Bioatgriezeniskās saites terapija ir efektīva metode, kas palīdz ārstēt urīna un/vai fēču nesaturēšanas problēmas bez sāpēm un ķirurģiskas iejaukšanās. Tomēr, gadījumā, ja nesaturēšana ir sasniegusi kritisko attīstības stadiju, kurā var palīdzēt tikai operācija, mediķu pieredze liecina, ka 70-90% gadījumu pacientes pilnībā tiek galā ar procedūru.

Sievietes biežāk saskaras ar mazā iegurņa muskuļu atslābumu, kas izraisa urīna nesaturēšanu

Urīna nesaturēšana skar abus dzimumus, tomēr anatomisko atšķirību dēļ vairāk sievietes. Ir vairāku tipu urīna nesaturēšanas veidi. Viens no biežākajiem ir slodzes urīna nesaturēšana. Tas nozīmē, ka jebkura fiziska aktivitāte, turklāt ne tikai liela slodze, bet arī parasta šķaudīšana vai klepošana un pat smiešanās, var izraisīt nekontrolētu urīna noplūdi. Biežākais iemesls ir novājināta starpenes dziļā muskulatūra. Tieši šie muskuļi atbild par urīnpūšļa kakliņa un urīnizvadkanāla fizioloģisko stāvokli fiziskas slodzes laikā, kad vēdera dobumā paaugstinās spiediens, izraisot urīna noplūdi. To provocē arī grūtniecība un dzemdības, ļoti liela loma ir arī iedzimtībai (saistaudu vājums), liekajam svaram, smēķēšanai utt.

Sievietēm ir jāsaprot, ka urīna nesaturēšana nekādā situācijā, arī grūtniecības laikā, nav norma. Tā nav jābūt.

Ieliktnīši nav risinājums, tie tikai uz kādu laiku var palīdzēt nomaskēt šo problēmu. Noteikti ir jāgriežas pie speciālista (ginekologa vai urologa), lai veiktu kaut minimālos izmeklējumus un precizētu iemeslus. Dažkārt ir vainojams vienkāršs urīnceļu iekaisums, kuru izārstējot, problēma atrisinās. Ja diagnoze nav īsti skaidra, iespējams veikt padziļinātus uroloģiskos jeb urodinamiskos izmeklējumus, lai pielāgotu atbilstošu ārstēšanu– ar zālēm, fizioterapijas metodēm vai ķirurģisku operāciju.

Kēgela vingrinājumi dziļajiem iegurņa muskuļiem

Ir svarīgi apzināti kontrolēt muskuļus, kas atrodas dziļi iegurņa pamatnē, ja vēlamies novērst urīna nesaturēšanu. Arnolds Kēgels tam ir izstrādājis speciālus vingrinājumus. Diemžēl patstāvīgi – bez fizioterapeita un speciālām fizioterapijas ierīču palīdzības, vingrinājumus īsti nav iespējams apgūt.

Mūsdienās ir radīts jauns risinājums – biofeedback, kas tulkojumā nozīmē –atgriezeniskās saites metode. Ar datorizētas iekārtas un audiovizuālu signālu palīdzību fizioterapeits pacientei palīdz saprast, kuri muskuļi un kā ir jādarbina.

Kā norit starpenes dziļo muskuļu darbības pārbaude?

Sievietei makstī tiek ievadīta neliela zonde, kas datora ekrānā grafiku vai animācijas veidā reģistrē pacientes starpenes dziļo muskuļu darbību. Procedūra ir nesāpīga. Fizioterapeits dod norādes, kā sasprindzināt muskuļus, un paciente ekrānā redz, vai viņa to dara pareizi.

Pacientes iesaistei ir ļoti būtiska nozīme. Tā nav regulāra vingrošana pie fizioterapeita, bet gan apmācība, kā veikt vingrinājumus. Tas nenotiek vienas dienas laikā, bet ieguldītais darbs spēj dot labu rezultātu – pakāpeniski mēs varam uztrenēt tvirtākus un stingrākus dziļos iegurņa muskuļus.

Cik liela pacienta iesaiste nepieciešama, ārstējot urīna nesaturēšanu?

Ir dažādas slodzes urīna nesaturēšanas smaguma pakāpes, ko var sekmīgi ārstēt, ja vien paciente ir gatava aktīvi iesaistīties. Pacientei pašai ir jābūt ļoti motivētai, liela loma ir saiknei ar urologu un fizioterapeitu, tad rezultāti ir diezgan labi.

Atgriezeniskās saites metode dažkārt spēj sniegt būtisku uzlabojumu arī tad, ja ir smagas pakāpes slodzes urīna nesaturēšana un sieviete nevēlas ķirurģisku ārstēšanu. Protams, ir svarīgi, cik novājināti ir šie dziļie muskuļi, bet, ja ir mērķis, kāpēc regulāri ir jātrenē iegurņa muskuļi, rezultāts var būt vērā ņemams.

Bio atgriezeniskās saites metode kompleksi stiprina iegurņa pamatnes muskuļus, tā mazina arī mazā iegurņa orgānu (maksts, dzemdes, urīnpūšļa, taisnās zarnas) noslīdējumu risku.

Urīna nesaturēšanas problēmu ārstēšanai Medicīnas centrā ARS izmanto inovatīvu metodi - iegurņa pamatnes muskuļu rehabilitāciju ar bioatgriezeniskās saites terapiju (biofeedback). Lai pierakstītos uz procedūru, zvani 67201007 vai izmanto elektronisko pieraksta sistēmu!

Medicīnas centrs ARS

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas