Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai Tu zini, kas notiek ar ēdiena pārpalikumiem pēc tavām restorāna pusdienām?

pārtikas atlikumi, Photo by Stefan Johnson on Unsplash

pārtikas atlikumi, Photo by Stefan Johnson on Unsplash

Vai esi kādreiz aizdomājies, kur paliek restorānā pasūtītās, taču līdz galam nenotiesātās pusdienas? Un, kur ātrās ēdināšanas uzņēmumi liek cepamās eļļas desmitiem-simtiem litru, kuros cepti tavi kartupeļi frī. Uz šo patiesi noderīgo jautājumu lūdzām atbildēt pārtikas atkritumu savākšanas Baltijas tīkla uzņēmuma MOSS&MOSS pārstāvjus.

Kas ir pārtikas atkritumi, kur tie rodas

Katru gadu Eiropas Savienības valstīs liek izmesti teju 100 miljoni pārtikas. Tendence liecina, ka šis apjoms tikai aug. Tomēr katru no mums var iesaistīties, lai to mainītu.

Pārtikas atkritumi ir:

 • Ēdiena atlikumi, kas rodas no ēdienreižu gatavošanas procesa un nenotiesātās pārtikas restorānos, kafejnīcas, veikalos;
 • Augu eļļas no maizes ceptuvēm, viesnīcām, veikalu tīkliem, arī ēstuvēm;
 • Ģimeņu nepatērētais ēdiens.

Patiesības labad jāsaka, ka vairumā gadījumu pārtikas atkritumi rodas no mūsu pašu neapdomātās rīcības, tomēr uzņēmums MOSS&MOSS ir raduši risinājumu - izveidots pārtikas atkritumu savākšanas tīkls Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kas ļauj klientiem nodrošināt optimālākos pārtikas atkritumu uzglabāšanas un savākšanas risinājumus, konkrēti katram uzņēmumam.

Kas tiek darīts ar pārtikas atkritumiem

Lai veiksmīgi realizētu pārtikas atkritumu otrreizēju pārstrādi tiek sperti šādi soļi:

 • Klienta pieteikums. Katru darba dienu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā laika posmā no plkst. 9-18 tiek pieņemti potenciālo klientu pieteikumi. Seko līgums un veiksmīga sadarbība;
 • Pārtikas atkritumu savākšana. Uzņēmuma pārstāvji dodas pie klienta, piedāvājot dažāda tilpuma konteinerus un elastīgus savākšanas nosacījumus. Kas būtiski - tiek savākti ne vien atkritumi, arī to iepakojums;
 • Šķirošana. Savāktie pārtikas atkritumi nonāk sākotnējā pārstrādē, sausais atlikums – tālākā utilizācijā, eļļas un tauki – pārstrādē;
 • Separācija. Eļļas un tauki tiek attīrīti un pārstrādāti, lai tos izmantotu otrreizēji.

Uzņēmums radis risinājumu pārtikas atkritumi lietderībai, par ko varam tikai priecāties. Pārtikas atkritumi pēc apstrādes:

 • Nonāk biogāzes ražotnēs;
 • Augu eļļa un tauki tiek pārstrādāta biodegvielā;
 • Tiek kompostēti un iegūts organiskais mēslojums, ko tālāk izmanto augsnes auglības un struktūras uzlabošanai.

Pārtikas atkritumi, līdzīgi kā citi bioloģiski noārdāmie atkritumi, rada metāna gāzi, kas ir viena no siltumnīcefekta gāzēm ar 21 reizes spēcīgāku ietekmi uz klimata mainību nekā oglekļa dioksīds. Lai pilnvērtīgi izmantotu biogāzes pārvēršanu elektroenerģijā un/vai siltuma enerģijā, tos nepieciešams dalīt pašos pirmssākumos.

Kādēļ jāveic pārtikas atkritumu savākšana

Pārtikas atkritumi jāvāc, jāsašķiro un jāpārstrādā, jo:

 • Pārtikas atkritumi kopējā nešķiroto atkritumu konteinerā vienmēr rada nepatīkamu smaku, piesaista grauzējus un kukaiņus. Tie jāpārstrādā teritorijas sanitārijas, sabiedrības drošības un darba vides veselības apstākļu dēļ;
 • Pārtikas atkritumiem ir liels vietējās pārstrādes un patēriņa potenciāls;
 • Pārtikas atkritumus var izmantot biogāzes (biometāna) ražošanā, kura patērētāji ir gan transporta nozare, gan enerģētikas sektors.

Pārtikas atkritumi jāsavāc un otrreiz jāpārstrādā, jo tā rodas iespēja ietaupīt resursus, radīt pievienoto vērtību un rūpēties par dabu, apkārtējo vidi, savu ikdienas soli.

Katrs no mums nes atbildību par pieņemtajiem dzīves lēmumiem. Cik labi, ka ir MOSS&MOSS, kas palīdz mums atrisināt atbildību, ar ko saskaramies ik dienas – pārtikas atkritumiem.

pārtikas atlikumi, Photo by Stefan Johnson on Unsplash

pārtikas atlikumi, Photo by Stefan Johnson on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas