Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

VIDEO: Lielbritānijas piekrastē atrasts okeāna lielākā dinozaura-plēsēja galvaskauss

Foto: Ekrānuzņēmums/BBC

Foto: Ekrānuzņēmums/BBC

Lielbritānijā Dorsetas piekrastes klintīs ticis atrasts milzu jūras briesmonis, vēsta britu medijs “BBC”.

Nāvējošā pliozaura galvaskauss tika atrasts šī gada decembrī. Būdams 10-12 m garš, ar četrām spēcīgām spārniem līdzīgām ekstremitātēm, kas ļāva tam sasniegt lielu ātrumu, pirms 150 miljoniem gadu tas bija lielākais plēsējs okeānā. Galvaskauss ieņems centrālo vietu īpašā Deivida Atenboro raidījumā “BBC One”, kas būs skatāms Jaungada dienā.

Pētnieks Andrē Rouvs no Bristoles Universitātes teica: "Dzīvnieks bija tik milzīgs, ka, manuprāt, tas būtu spējis efektīvi nomedīt jebko, kam būtu gadījies atrasties tā darbības zonā. Es nešaubos, ka tas bija kaut kas līdzīgs zemūdens tiranozauram."

Vietējais paleontologs Stīvs Ečs medijam stāstīja: "Tā ir viena no labākajām fosilijām, ar ko man jebkad ir nācies strādāt. Unikāli ir tas, ka tā ir pilnīga. Apakšžoklis un galvaskausa augšdaļa ir savienoti kopā, kā tas būtu dzīvē. Pasaulē gandrīz nekad nav atrasti tik detalizēti eksemplāri.”

"Un, ja arī ir, tad daudzu gabalu trūkst, turpretī šim, lai gan tas ir nedaudz izkropļots, ir visi kauli. Galvaskauss ir garāks nekā vairums cilvēku augumā, un tas ļauj saprast, cik lielai būtnei kopumā vajadzēja būt. Nevar nepamanīt tā 130 zobus, īpaši priekšpusē. Esot gariem un asiem, tie varēja nogalināt ar vienu kodienu," turpina Ečs.

Plinozaura ēdiens varētu būt bijuši arī citi rāpuļi, piemēram, tā garspalvainais radinieks pleziozaurs un delfīniem līdzīgais ihtiozaurs, un fosilās liecības atklāj, ka tas pat būtu barojies ar citiem pliozauriem.

2 m garā fosilija tika atrasta, kad Stīva Ečes draugs un fosiliju entuziasts Fils Džeikobss, pastaigājoties pa pludmali netālu no Kimmeridžas līča, uzgāja pliozaura purna galu, kas gulēja šķembās.

Nākamajā gadā galvaskausu izstādīs Ečes muzejā Kimmeridžā “Etches Collection”. Galvas aizmugurējā daļā no tās izvirzās daži skriemeļi, bet tie beidzas tikai pēc dažiem kauliem. Tie ir vilinošs pavediens, ka klintī varētu būt saglabājusies vēl kāda fosilija.

Lasi vēl:

Foto: Ekrānuzņēmums/BBC

Foto: Ekrānuzņēmums/BBC

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas