You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas liecina, ka papagailim nepieciešams apgriezt nagus vai knābi?

Ir kāda nianse, ar ko jārēķinās papagaiļu kopšanā – Tev būs jāparūpējas ne tikai par būrīša tīrību, barību vai vitamīniem, bet arī par papagaiļa nagiem un knābi. Putnu īpašnieki ne vienmēr ir vienisprātis par to, vai ir, vai nav jāgriež papagaiļa nagi un knābis. Tomēr nebrīvē dzīvojošie putni nereti nespēj nodeldēt savus nagus pietiekami. Rezultātā tie izaug pārāk gari un putnam ir grūtības pieķerties pie laktiņas, pārvietoties vai rotaļāties. Līdzīgi kā nagi, arī putna knābis ir veidots no keratīna un visu mūžu nepārtraukti aug. Tādēļ arī knābim pastāvīgi jātiek nodeldētam – palīdzēt var dažādu zariņu graušana, bet reizēm, neraugoties uz visu, putna knābis izaug tik garš, ka pat duras krūtīs un tas ļoti apdraud putna spēju, piemēram, uzņemt barību.

Lai knābi un nagus nodeldētu, ir vēlams nodrošināt putnam pietiekami daudz raupju, graužamu tekstūru – piemēram, īpašas laktiņas, akmentiņus, graužamos kociņus, raupjus un nelobītus riekstus u.c., kas ir plaša klāstā atrodami gan zooveikalos, gan arī dabā. Protams, pirms tam jāpārliecinās, ka tas viss atbilst noteiktās šķirnes papagaiļa ēdienkartei. Tomēr, ja pamani, ka putna nagi vai knābis ir izauguši pārāk gari, ir apgrūtināta ēšana vai pārvietošanās – tad nevilcinies tos apgriezt.

Kā zināt, ka papagaiļa nagi varētu būt pārāk gari?

Putni izmanto kājas praktiski visam: staigāšanai, pārtikas satveršanai, kāpšanai, rotaļām ar rotaļlietām un turēšanai pie asariem – līdz ar to, ja viņu nagi netiek uzturēti labā kārtībā, var tikt ietekmēti daudzi viņu dzīves aspekti. Ja pamani, ka putna nagi iestrēgst apģērbā, pārtikas gabalos vai uz citām virsmām, tad noteikti ir pienācis laiks nagu apgriešanai. Ja putns ir vesels un tā nagi ir atbilstoši gari, tad tie netraucēs viņam veikt sadzīviskas darbības. Taču, ja pamani, ka putna uzvedībā ir kādas izmaiņas – piemēram, tas sācis dot priekšroku stāvēšanai uz vienas kājas, vai arī vairāk sācis pārvietoties pa grīdu un retāk sēdēt uz laktiņas, mazāk nododas rotaļām – iespējams, ka ir jāpievērš uzmanība tieši nagu garumam.

Kā kopt papagaiļa nagus un knābi?

Papagaiļu saimnieki var apgriezt nagus paši, tāpat var iemācīties apgriezt vai apvīlēt arī papagaiļa knābi. Taču, ja pats baidies vai neesi pārliecināts par to, vai spēj putnu apkopt pareizi, noteikti jautā padomu veterinārārstam.

Tātad, ja pamani, ka Tava putna knābis izskatās pārāk garš, nevienmērīgs vai kā citādi nenormāls, vispirms ieplāno tikšanos ar veterinārārstu. Jūsu veterinārārstam būs jāpārbauda jūsu putns, lai noteiktu knābja anomālijas cēloni un atbilstošus pasākumus, lai to novērstu un samazinātu putna ievainojuma riskus.

Kā pasargāt putnus no stresa procedūras laikā?

Protams, ka veterinārās klīnikas apmeklējums un knābja vai nagu griešana var radīt putnam stresu, tādēļ ideāli, ja varat to veikt savās mājās. Ja dodaties pie ārsta, parūpējieties, ka putnam ir sava kastīte vai būrītis, kurā viņš jūtas labi un jau ir drošs. Pēc procedūras nomierini savu mīluli, bet mēģini izvairīties no pārmērīgas glāstīšanas. Pēc pārdzīvojuma lielākā daļa putnu vēlēsies kādu laiku palikt vieni. Nodrošini svaigu ūdeni un daudz garšīga ēdiena, neļauj apmeklētājiem vai citiem ģimenes locekļiem putnu traucēt vairākas stundas vai līdz brīdim, kad tas ir atsācis savu parasto izturēšanos.

Izlasi arī:
Papagaiļi būtītī, Photo by Honey Yanibel Minaya Cruz on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas