You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai cilvēkam ir kaitīgas suņa bučas?

Suņi savu mīlestību izrāda ar bučām. Brīdis, kad ienāc mājās, un suns no laimes, Tevi ieraugot, skrien un laiza Tev rokas, seju, bučo un bučo, it tik jauks! Suns izrāda saimniekam nesavtīgu mīlestību. Pastāv mīts, ka suņa siekalas ir nekaitīgas. Vai tiešām tā ir taisnība?

Suņa mute ir tīrāka par cilvēka muti – taisnība vai mīts?

Iespējams, kādreiz savā dzīvē esi dzirdējis, ka suņu mute ir tīrāka nekā cilvēkiem — tā nav patiesība. Un tas ir tāpat kā salīdzināt ābolus ar apelsīniem. Baktēriju skaits mēdz būt līdzīgs, taču baktēriju veidi ir ļoti atšķirīgi. Gan cilvēkiem, gan suņiem mutē ir unikāla baktēriju sugu flora, lai saglabātu līdzsvaru.

Tomēr cilvēki parasti ievēro zobu higiēnu, turpretim suņi to nedara, ja vien viņu īpašnieks nepalīdz. Ja nezini, kā tīrīt zobus savam sunim, izlasi to te: Kā iztīrīt sunim zobus?

Suņi ir attīstījušies, lai kompensētu zobu aprūpes trūkumu, taču ar to vien nepietiek. Tāpēc vecākiem suņiem ir tik bieži sastopamas smaganu slimības, zobu bojājums un slikta elpa. Nemaz nerunājot par to, ka suņi no apkārtējās vides savāc daudz nepatīkamu mikrobu. Viņiem patīk nogaršot daudzas lietas — vai tās ir atkritumi, cita dzīvnieka izkārnījumi, beigti putni, netīras peļķes... sarakstu var turpināt. Kopumā no veselības viedokļa suņu mute nav tīrāka.

Baktērijas un parazīti suņu mutē var kaitēt cilvēka veselībai

Lielākā daļa baktēriju suņa mutē ir nekaitīgas, taču ir arī izņēmumi. Suņi var pārnēsāt vairākus patogēnus vai organismus, kas izplatās no dzīvniekiem uz cilvēkiem, kas izraisa slimības. Tos var iegūt no suņu bučām vai no saskares ar inficētiem izkārnījumiem. Tajos ietilpst baktērijas un parazīti, piemēram, Salmonella, āķtārpi un citi parazīti un baktērijas.

Ja Tev ir aizdomas par to, ka suns varētu būt inficējies, piemēram, viņam izmainās vēdera izeja (caureja ir biežs rādītājs), vai citas izmaiņas suņa veselībā un uzvedībā, noteikti atrādi savu mājdzīvnieku veterinārārstam!

Kāda ir iespējamība saslimt no suņa?

Tas ir atkarīgs no cilvēka individuālās veselības un suņa veselības. Cilvēki var pārnēsāt dažas no baktērijām, kuras pārņem no suņa, arī asimptomātiski, tāpēc pat tad, ja suns tās nodevis cilvēkam, tas ne vienmēr nozīmē, ka cilvēks saslimsit ar manāmiem simptomiem — īpaši, ja ir spēcīga imūnsistēma. Bet asimptomātiski baktēriju nesēji joprojām var inficēt citus cilvēkus un padarīt tos slimus.

Cilvēkiem ar novājinātu imunitāti ir lielāks risks saslimt ar zoonozes (infekcijas slimība, kas pārnēsājama dzīvnieku un cilvēku starpā) patogēniem. Tie ir vecāka gadagājuma cilvēki, grūtnieces, cilvēki ar imūndeficīta problēmām, cilvēki, kas saņem ķīmijterapiju, pacienti, kuriem veikta transplantācija utt. Šie cilvēki nedrīkst ļaut suņiem laizīt savu seju un vienmēr jāmazgā rokas pēc suņu glāstīšanas vai apiešanās ar suņiem.

Ja pastāv ir bažas par saskarsmi ar suņiem un savu veselību, vienmēr konsultējies ar savu ārstu. Tāpat regulāri jāattārpo savi mājdzīvnieki. Vairāk par mājdzīvnieku attārpošanu lasi: Kas jāzina par mājdzīvnieku attārpošanu?

Jā, suņi pakļaus cilvēkus jauniem un dažādu veidu baktērijām, taču nav pierādījumu, ka tas stiprina imunitāti. Cilvēki pat nevar iegūt imunitāti pret dažiem suņu pārnēsātajiem patogēniem, piemēram, parazītiem, tāpēc viņi var atkārtoti inficēt. Vienkārši sakot, cilvēkiem nav lemts paciest dažas baktērijas, ko suņi pārnēsā siekalās. Ja iespējams, vislabāk ir izvairīties no tām. Nav jāpārtrauc ļaut sunim sevi pilnībā laizīt, taču ir jācenšas neļaut laizīt seju un jebkādas vaļējas brūces.

Patogēni iekļūst cilvēka ķermenī caur gļotādām - tātad muti, degunu un acīm. Tāpēc turi suņa mēli tālāk no šīm vietām. Un, ja Tavs suns laiza citas sejas daļas, pēc tam nomazgā siekalas ar ziepēm un ūdeni. Rokas jāmazgā arī tūlīt pēc tam, kad suns tās laiza, vai vismaz pirms pieskaršanās sejai un ēšanas, jo tas ir vēl viens veids, kā patogēni var iekļūt ķermenī.

Nekādā gadījumā nevajag ļaut sunim laizīt seju, ja tas ir slims vai viņam ir caureja. Ja tomēr ikdienā ļauj sunim Tev laizīt seju, vienkārši pagaidiet, līdz dzīvnieks izveseļosies. Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad esi slims vai ar novājinātu imūnsistēmu — Tu vari izbaudīt sava suņa pieķeršanos, bet neļauj viņam Tevi bučot.

Kā samazināt risku saslimt no suņa?

Ir ļoti svarīgi ievērot elementāru higiēnu (piemēram, roku mazgāšanu) ne tikai pēc suņa izkārnījumu savākšanas, jo var inficēties ar izkārnījumiem, bet arī vienkārši pēc suņa glaudīšanas un tad, ja suns laiza rokas.

Ja jūsu sunim ir caureja, tad jāveic papildu piesardzības pasākumi, jo jūsu suns savos izkārnījumos izdala miljoniem mikroorganismu. Mēģiniet izolēt suni, lai tas neizplata fekālijas pa visu māju, nelaid to savā gultā, velc rokās gumijas cimdus, kad tīri pēc suņa, un vienmēr nomazgā rokas pēc pieskaršanās sunim.

Kā jau iepriekš minēts – centies izvairīties no suņa bučām. Ja tomēr to ļauj, nepieļauj viņa siekalu saskarsmi ar gļotādām – mutē, degunā, acīs. Pēc bučām nomazgā seju un rokas.

Regulāri attārpo suni un sevi, kā arī mājiniekus, un veic regulāras suņa veselības pārbaudes pie veterinārārsta. Arī Kašers un Jānis bija norūpējušies par savu četrkājaino mīluli, tādēļ veda to pie veterinārārsta. Kā viņiem gāja, noskaties zemāk pievienotajā video!

Noderīgi un interesanti:

Suņa buča, Photo by Max Harlynking on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas