Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Grūtniecēm bīstamā toksoplazmoze. Kam vēl tā ir bīstama?

Grūtniece un kaķis, foto: Vlada Karpovich , pexels.com

Grūtniece un kaķis, foto: Vlada Karpovich , pexels.com

Toksoplazmoze ir parazītu invāzijas slimība, ko parasti saista ar mājas kaķiem un to kastītes saturu. Vieni to uzskata par urbāno mītu un konspirāciju pret kaķumīļiem, citi – par reālu draudu cilvēku veselībai. Kam patiesībā bīstama ir toksoplazmoze, un kā ar to var inficēties?

Kur var inficēties ar toksoplazmozi?

Toksoplazmozi ierosina vienšūnas parazīts – toksoplazma, kas dzīvo ne tikai kaķu un citu dzīvnieku izkārnījumos. Tā atrodama arī dārza zemē, smiltīs, uz apaviem, tāpēc to mājās ienest varam mēs paši. Tāpat var saslimt ar toksoplazmozi, lietojot uzturā jēlu gaļu, nepasterizētu pienu, jēlas olas, taču var inficēties caur ievainotu ādu un gļotādu, kā arī pilieninfekcijas ceļā.

Kā izpaužas toksoplazmozes simptomi?

Iegūtās toksoplazmozes formas un simptomi atkarīgi no tā, kur tieši organismā parazīts iemitinājies un cik dzīvelīgs tas bijis. Biežāk sastopamā būs limfmezglu forma, kam raksturīgs limfmezglu iekaisums, augsta temperatūra līdz pat 40 grādiem galvas un muskuļu sāpes. Augsta temperatūra raksturo arī izsitumu formu, līdz ar plaušu karsoni un miokardītu. Toksoplazmoze var izpausties arī meningoencefalīta, zarnu slimību un dažādu acu slimību formā.

Ārstēt šo slimību var, taču katram gadījumam jāpiemeklē atbilstošu ārstniecības terapiju un tā var būt sarežģīta. Izmeklēšana notiek laboratoriski, lai noteiktu

Grūtniecēm toksoplazmoze ir ļoti bīstama

Bieži dzirdam, ka grūtniecēm nedrīkst tīrīt kaķu kastes un pat rušināties dārzā bez cimdiem. Kādēļ tā? Jo piedzimtā toksoplazmoze, kuru ko bērns mātes vēderā invadējas no mātes organisma, var radīt smagas sekas inficētajam jaundzimušajam, sākot ar acu slimību horioretinītu, hidrocefāliju, mikrocefāliju, dzelti, eksantēmu u. c., turklāt tās var neparādīties uzreiz piedzimstot, bet tikai ar laiku. Ļaunākajā scenārijā šī infekcija var izraisīt arī spontāno abortu vai nedzīva bērna piedzimšanu. Jo agrākā grūtniecības laikā notiek inficēšanās, jo smagākas ir tās izpausmes. Tieši tāpēc grūtniecēm ir ļoti svarīgi sargāt savu veselību, ievērojot drošības pasākumus, pirms un pēc iespējamās saskares ar toksoplazmas pārnēsātāju.

Vai toksoplazmoze ir bīstama arī maziem bērniem?

Patiesībā jau toksoplazmoze var izpausties ļoti dažādos veidos un latentā formā var ilgt visu dzīvi. Bērnībā to vieglā formā lielākoties ir pārslimojuši visi, kas nav auguši pavisam sterilos apstākļos, ir bērnībā pabijuši laukos, dārzā, un citur varētu būt saskārušies ar kaķu izkārnījumu daļiņām. Bērniem ar normālu imunitāti šī slimība parasti norit bez pazīmēm.

Kam šī slimība ir bīstama? Ikvienam cilvēkam ar vāju imunitāti – kādu hronisku saslimšanu pamatā vai imūndeficītu. Tiem, kuriem ir vāja imunitāte, akūta toksoplazmoze izpaužas ar drudzi un palielinātiem, iekaisušiem limfmezgliem, tāpēc jāvēršas pēc palīdzības uzreiz, jo tā var izpausties ļoti smagi un beigties pat ar nāvi.

Kā izvairīties?

  • Ja mājās ir mājdzīvnieks, rūpīgi jāpievērš uzmanība mājdzīvnieku veselības stāvoklim. Ja ir aizdomas, ka dzīvnieks slimo ar toksoplazmozi (aborti, caureja, acu saslimšana, siekalošanās), ar steigu jāgriežas pie veterinārārsta.
  • Grūtniecēm labāk izvairīties no saskares ar kaķu kasti vispār, vai to tīrot, lietot gumijas cimdus un pēc tam rokas rūpīgi dezinficēt. Pirms bērniņa plānošanas, sieviete var drošības labad pārbaudīt, vai asinīs ir antivielas pret toksoplazmozes izraisītāju.
  • Ievērot personisko higiēnu, mazgāt rokas pirms ēšanas, pēc saskares ar dzīvniekiem, produktiem un mājdzīvniekiem.
  • Gaļa, piens un olas pirms lietošanas termiski labi jāapstrādā.

· Medicīnas personālam, gaļas kombinātu darbiniekiem un veterinārārstiem jālieto gumijas cimdi. Priekšmeti un instrumenti, kas bijuši saskarē ar slimiem dzīvniekiem vai cilvēkiem, jādezinficē.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...