Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Hiperpigmentācija: kā pasargāt ādu no saules pigmentācijas plankumiem?

Hiperpigmentācija, Photo by Aramudi on Unsplash

Hiperpigmentācija, Photo by Aramudi on Unsplash

Tumši plankumi uz sejas var rasties, ja āda pārproducē melanīnu, kas ir pigments, kas piešķir ādai krāsu. To sauc par hiperpigmentāciju. Ir vairākas metodes, kā pasargāt ādu no saules pigmentācijas plankumiem.

Kādēļ var rasties hiperpigmentācija?

  • Hiperpigmentācijas rašanās iemesli var būt vairāki:
  • novecošanās;
  • hormonālas izmaiņas, piemēram, grūtniecības vai menopauzes laikā;
  • saules iedarbība.

Ādas hiperpigmentācija var veidoties arī dēļ:

  • pūtītēm;
  • kodumiem, griezumiem un apdegumiem;
  • pārmērīgas vai nepareizas matiņu noņemšanas metodes;
  • ieaugušiem matiņiem;
  • skarbiem ādas kopšanas līdzekļiem;
  • rētām no psoriāzes vai citām ādas slimībām.

Hiperpigmentācija nav vienīgais tumšo plankumu cēlonis uz sejas. Šī iemesla dēļ svarīgi aprunāties ar ārstu, ja tiek pamanītas kādas izmaiņas esošajās dzimumzīmēs vai tumšajos plankumos, īpaši izmaiņas tekstūrā, krāsā un izmērā.

Kā izvairīties no saules plankumiem?

Ja cilvēkam saules bojājumu rezultātā ir tumši plankumi, ādas kopšanas rutīnai jāpievieno efektīvs sauļošanās līdzeklis. Saules aizsargkrēms pārtrauc esošās hiperpigmentācijas aptumšošanu un novērš lielāku UV starojuma seku parādīšanos.

Katram cilvēkam katru dienu jālieto sauļošanās krēms neatkarīgi no ādas toņa. Iesaka izvēlēties vienu, kas ir ūdensizturīgs, aizsargā pret UVA un UVB stariem un SPF ir vismaz 30.

C vitamīns var būt īpaši noderīgs saules bojājumu ārstēšanā. Tas palīdz novērst melanīna veidošanos un aizsargātu pret priekšlaicīgu ādas novecošanos UV iedarbības rezultātā.

Kā cīnīties ar jau esošu hiperpigmentāciju?

Cilvēkiem ar tumšiem ādas toņiem ir jābūt piesardzīgiem, lietojot hiperpigmentācijas ārstēšanu. Tas ir tāpēc, ka nepareiza produkta vai ļoti koncentrēta produkta lietošana var padarīt gaišākas pigmentācijas neskartās ādas vietas. Pastāv arī risks, ka produkti var izraisīt lielāku hiperpigmentāciju. Tādēļ pašrocīgi uzsākt ārstēšanu noteikti nevajadzētu, bet iepriekš konsultēties ar dermatologu.

Lai novērstu tumšu plankumu parādīšanos, iespējams, būs jārisina ādas slimības, kas izraisa hiperpigmentāciju, ja cēlonis nav saule. Piemēram, ja cilvēkam ādas plankumi radušies pūtīšu dēļ, ārstēšana varētu būt vērsta uz plankumu balēšanu, kā arī uz pūtīšu un rētu novēršanu.

Kosmētiskās procedūras, kas novērš ādas plankumus:

  • Lāzera terapija: izmantojot gaismas staru, lai mērķētu uz krāsas maiņas vietām. Pastāv risks, ka ārstēšana ar lāzeru pasliktinās krāsas izmaiņas, tāpēc pārbaude iepriekš ir būtiska.
  • Ķīmiskais pīlings: Profesionāli ķīmiskie pīlingi ir spēcīgākas skābes pīlingu versijas, kas iedarbojas uz dziļākiem ādas slāņiem, taču tām ir arī ilgāks atveseļošanās laiks.
  • Mikrodermabrāzija: Šajā pīlinga procedūrā tiek izmantotas nelielas daļiņas, lai noņemtu atmirušās ādas šūnas. Nav atveseļošanās perioda, lai gan tas var padarīt ādu īslaicīgi kairinātu vai pietūkušu.
  • Citas ārstēšanas metodes, ko piemēro dermatologs.

Lasi arī:

Hiperpigmentācija, Photo by Aramudi on Unsplash

Hiperpigmentācija, Photo by Aramudi on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas