Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Interesanti fakti par cilvēka garumu

Garš cilvēks, Image by Ruwad Al Karem from Pixabay

Garš cilvēks, Image by Ruwad Al Karem from Pixabay

Vai domā, ka latvieši ir samērā īsi? Tā nebūt nav! Ja papēta kopējo pasaules cilvēku augumu garumus, var secināt, ka ierindojamies visai garu cilvēku parametros. Vai zini, kurā valstī ir garākie, bet kurā – īsākie cilvēki? Un kas ietekmē cilvēku garumu? Kā saka – zināšanu nekad nav par daudz! Lūk, interesanti fakti!

Uzturam ir nozīme!

Slikts uzturs un slimības bērnībā ierobežo cilvēka augšanu. Tā rezultātā iedzīvotāju vidējais garums ir cieši saistīts ar dzīves līmeni populācijā. Tomēr augums netiek izmantots kā tiešs labklājības mērs. Auguma svārstības noteiktā populācijā lielā mērā nosaka ģenētiskie faktori.

Attīstītībai līdzi aug arī cilvēks

Pēdējo divu tūkstošgadu laikā cilvēka augums, kas balstīts uz skeleta atliekām, ir saglabājies diezgan stabils, svārstoties ap 170 cm. Sākoties modernitātei, attīstītajā pasaulē norvērojams arī cilvēka auguma pieaugums.

Cilvēka augums pēdējo 2 gadsimtu laikā ir nepārtraukti pieaudzis visā pasaulē. Šī tendence atbilst vispārējiem veselības un uztura uzlabojumiem šajā periodā.

1840. gadā Latvijas vīriešu iedzīvotāju vidējais ķermeņa garums bijis 166,5 cm, savukārt 100 gadus vēlāk šis pats rādītājs sasniedzis jau 174,2 cm!

Kā augums ir mainījies visā pasaulē?

Cilvēki mūsdienās ir vidēji garāki nekā viņu senči pirms 100 gadiem. Tas attiecas uz katru pasaules valsti. Bet cik daudz cilvēku augums ir mainījies, un kā tas atšķiras visā pasaulē?

Ja salīdzina 1996. gadā dzimušos pieaugušos vīriešus ar gadsimtu agrāk dzimušajiem – vīriešiem, kuri 2014. gadā bija sasnieguši 18 gadu vecumu, pret 1914. gadu, redzams, ka pasaulē vidējais vīriešu garums pieauga no 162 līdz 171 cm. Sievietēm tas palielinājās no 151 cm līdz 159 cm. Vidējais pieaugušais mūsdienās ir aptuveni 8 vai 9 cm jeb par 5% garāks nekā viņu senči pirms 100 gadiem.

Bet kā ar Latvijas iedzīvotājiem? No 1896. – 1996. gadam vīriešu vidējais augums Latvijā ir pieaudzis par 7% (no 169 līdz 181 cm), savukārt sievietēm – par 9% (no 155 līdz 169 cm). Visai ātri augam, vai ne?

Garuma izmaiņu reģionālās atšķirības

Cilvēka vidējā auguma izmaiņās ir būtiskas reģionālas atšķirības. Lielākais auguma pieaugums bijis Eiropas un Vidusāzijas vīriešiem; viņu vidējais augums palielinājies par 11 cm, apsteidzot Ziemeļamerikas vīriešus. Vismazākais absolūtais pieaugums bijis Dienvidāzijas vīriešiem; vidējais ķermeņa garums palielinājies tikai par 5 cm.

Kopumā vīriešu auguma reģionālās atšķirības pagājušajā gadsimtā palielinājušās. Vīriešiem, kas dzimuši 1896. gadā, starp īsāko un garāko reģionu bija astoņu centimetru vidējā garuma atšķirība. 100 gadus vēlāk šī atšķirība palielinājusies līdz 12 cm.

Arī sieviešu auguma izmaiņām ir līdzīgas tendences: visvairāk pieaudzis Eiropas un Centrālāzijas sieviešu augums – pieaugot par 11 cm un apsteidzot Ziemeļamerikas sievietes. Salīdzinot ar vīriešiem, sieviešu auguma atšķirības pa reģioniem bijusi mazāka: 1896. gadā dzimušajām sievietēm atšķirība starp garāko un īsāko reģionu bija 9 līdz 10 cm. Gadsimtu vēlāk tas bija gandrīz tāds pats - 10 līdz 11 cm.

Latvijas izmaiņas uz kopējā Eiropas fona Tevi var pārsteigt! Un te nu pavisam tieši pierādās, ka mūsu valsts vīrieši ir diezgan gari. Latvija ieņem godpilno 2. vietu Eiropā garāko vīriešu vidū. Garākie vīrieši Eiropā ir Nīderlandes iedzīvotāji.

Kuras valstis ir piedzīvojušas lielāko absolūto garuma pieaugumu?

Dažās valstīs cilvēka vidējais augums ir pieaudzis daudz vairāk nekā citās. Lielākais pieaugums parasti bijis Eiropā un Centrālāzijā, bet ne tikai. Lielākās absolūtās izmaiņas tika novērotas Dienvidkorejas sievietēm, kuru vidējais augums palielinājās par 20 cm. Salīdziniet to ar Madagaskaru, kurai bija vismazākais pieaugums tikai 1,5 cm.

Irānas vīrieši piedzīvojuši vislielākās izmaiņas, pieaugot par 16,5 cm, savukārt vīrieši no Māršala salām pieauga tikai par 0,5 cm.

Neskatoties uz atšķirībām dažādās valstīs, vīrieši un sievietes visā pasaulē kļuvuši garāki līdzīgi – par aptuveni 8 līdz 9 cm.

Kuri vairāk paaugušies - vīrieši vai sievietes?

Atbilde ir pavisam vienkārša – kā kurā valstī. Latvijā vīrieši paaugušies vairāk kā sievietes. Pasaules līmenī relatīvais vidējā auguma pieaugums vīriešiem un sievietēm bija vienāds: aptuveni 5%.

Lasi arī:

8 stiepšanās priekšrocības

Gulēt bez spilvena - vai tas ir OK?

Skolioze – vairāk kā tikai asimetriska stāja!

Garš cilvēks, Image by Ruwad Al Karem from Pixabay

Garš cilvēks, Image by Ruwad Al Karem from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas