Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā palīdzēt bērnam atrast hobiju, kas viņam patīk?

Bērnu pulciņi, Photo by Gustavo Fring from Pexels

Bērnu pulciņi, Photo by Gustavo Fring from Pexels

Visi vecāki vēlas, lai viņu bērni atrastu kādu hobiju, ar kuru viņi var aizrauties un kas sagādā prieku. Hobiji ne tikai attīsta bērna pašvērtību un pašapziņu, bet arī veicina sociālu, fizisku un garīgu attīstību. Dažādu pulciņu un nodarbju mūsdienās netrūkst, ir grūti izvēlēties. Daudzi vecāki pārdomāti izvēlas tādus pulciņus un veicina hobijus, kas “var noderēt” lielajā dzīvē – piemēram, aktiermāksla, dejošana, sporta veidi vai klavierspēle… Nereti bērni tiek pievērsti tām lietām, kas patiesībā aizrāvušas pašus vecākus. Lai gan ikviena lieta, ko mēs ļaujam bērnam pamēģināt, paplašina bērna redzesloku un ir ieguldījums viņa attīstībā, ir ļoti svarīgi arī spēt pamanīt tās intereses un talantus, kas ir pašā bērnā. Ne vienmēr izcilu dejotāju bērns jutīsies sajūsmināts slīpēt deju grīdu, kā arī fakts, ka māmiņa mīl mūziku, nenozīmē, ka bērns vēlēsies ar to nodarboties… Lūk, daži padomi, kā palīdzēt bērnam atrast hobiju, ko viņš patiešām iemīlēs un kas viņu aizraus daudzus gadus.

Veicini sarunu ar bērnu

Runājot ar bērnu, pievērs uzmanību lietām, kas viņam patīk, kas nepatīk – saruna ir īstais starta posms, lai mēģinātu atklāt bērna patiesās intereses. Uzdod jautājumus par dažādām jomām un necenties tos apzināti un kontrolēti virzīt vienā, sev tīkamā gultnē. Ja vēlies patiesi uzzināt, kas bērnu interesē, esi atvērts domāt par visām jomām, nevis tikai tām, kas interesē vecākus vai draugus.

Pieraksti mīļākās lietas

Uzdod bērnam pierakstīt vai uzzīmēt savas piecas iecienītākās lietas un vēlāk tās pārrunājiet, lai saprastu, vai kādu no tām ir iespējams pārvērst hobijā. Pierakstot lietas, bērns rūpīgi apdomās, tādēļ no piecām vismaz viena noteikti būs tāda, ar kuru var nodarboties jau hobija līmenī. Iespējams, nāksies padomāt ārpus rāmjiem – piemēram, ja bērnam patīk lasīt komiksus – varbūt noder uzzināt, ko viņš teiktu, ja pats iemācītos zīmēt karikatūras vai veidot stāstiem sižetus?

Neesi uzstājīgs

Ir tik svarīgi ļaut bērnam pašam izvēlēties savus vaļaspriekus un aizraušanās. Nav nekā sliktāka par to, ka viņus pamudina uz aktivitāti, kas aizrauj nevis bērnu, bet vecākus. Patiesi hobiji veidojas tikai tad, ja bērns tiek uzklausīts, iesaistīts un izvēle balstās uz lietām, kas viņam patiešām patīk.

Izpēti, kādas ir iespējas pulciņiem un nodarbībām

Ja nedaudz papētīsi, būsi pārsteigts, cik daudzveidīgas nodarbības un pulciņi ir pieejami bērniem. Sākot no cīņas māklsas un skrituļslidošanas, beidzot ar zīmēšanas nodarbībām. Pastāsti par šīm iespējām bērnam un paskaties, kāda ir viņa reakcija un viedoklis. Bērnam nav iespējas sākt interesēties par ko tādu, par ko viņš nav informēts. Tādēļ ir svarīgi, lai vecāki nodrošina pietiekami daudz informācijas bērnam, lai viņš varētu sākt domāt par lietām, ko vēlas pamēģināt.

Vispirms īstermiņa izmēģinājums

Ja bērns vēlas reģistrēties jaunam pulciņam, iesakām vispirms pārbaudīt šīs intereses noturību īstermiņā. Pieraksties uz nelielu skaitu nodarbību un pavēro, vai pēc pāris reizēm bērna viedoklis nav mainījies. Ja pēc pāris nodarbībām bērns joprojām vēlēsies apmeklēt pulciņu, iespējams, esat trāpījuši desmitniekā. Savukārt reizēm izsapņotā vīzija nesakrīt ar realitāti. Neuzliekot bērnam par pienākumu visu gadu turpināt nepatīkamu nodarbi, Tu vari lieliski veicināt viņa iespējas pamēģināt vairākas un dažādas lietas, līdz atrodat īsto, sev piemēroto.

Lūk, dažas idejas, kas Tev varētu interesēt:


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...