Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kas grauj imunitāti?

Imunitāte (Image by Mojca Jan from Pixabay)

Imunitāte (Image by Mojca Jan from Pixabay)

Ar vārdu "imunitāte" saprotam organisma spēju pretoties saslimšanai. Parasti veselam cilvēkam tā ir normas robežās un dažas saaukstēšanās slimības epizodes gadā nav iemesls domāt, ka tā ir novājināta un būtu "jāārstē". Taču noteikti vajadzētu rūpēties par sevi un būt veselam kopumā, tādējādi trenējot imunitāti vīrusu un baktēriju iebrukumiem. Kas imunitāti grauj un kā ar šiem cēloņiem cīnīties?

Miega trūkums

Ja miega daudzums ir nepietiekams, var palielināties vīrusu un baktēriju aktivizēšanās iespējamība, jo ķermenis nespēj radīt tik daudz antivielu jeb infekcijas apkarojošu šūnu un olbaltumvielu, kas palīdzētu pasargāties no dažādām slimībām. Atvēli gana daudz laika miegam un rūpējies, lai tas būtu kvalitatīvs.

Nepietiekams D vitamīna līmenis

Šis tautā dēvētais saules vitamīns ir nepieciešams ne tikai spēcīgiem kauliem un veselām asins šūnām, bet arī imūnsistēmai. To gan var iegūt arī ar uztura palīdzību. Tas atrodams gan taukainās zivīs, pienā, gan graudaugos un olās, vairumam cilvēku D vitamīna līmenis tomēr ir nepietiekams. Tādējādi tieši D vitamīna ziņā veselības aprūpes speciālistu vidu valda vienprātība - katram ir jānosaka šī vitamīna līmenis un, nepieciešamības gadījumā, jālieto papildus.

Pārāk maz augļu, dārzeņu un ogu uzturā

Svaigi produkti, dažādas sēklas un rieksti satur cinku, beta-karotīnu, A, C un E vitamīnus, kas ārkārtīgi nepieciešami organisma funkcionēšanai. Tāpat šie augu izcelsmes produkti var palīdzēt samazināt ķermeņa tauku procentu un stiprināt imūno reakciju, jo ir šķiedrvielām bagāti. Lieto uzturā daudz svaigu dārzeņu, augļu un ogu, un palīdzi savai imunsistēmai būt spēdcīgākai.

Ēdienkarte ar paaugstinātu tauku saturu

Augsts tauku saturs var izjaukt zarnu baktēriju līdzsvaru, bet tieši zarnu mikrofloras sekmīga darbība ir labas imunitātes pamatu pamats! Tāpat arī lieka "taukainība" kavē baktēriju iznīcināšanu ar baltajiem asinsķermenīšiem. Ikdienā vēlams lietot liesas olbaltumvielas - jūras veltes, vistas, tītara vai liellopa gaļu bez redzamiem taukiem.

Kustību trūkums

Regulāri vingrojot vai sportojot uzlabojas ķermeņa spēja cīnīties ar dažādām vīrusu un baktēriju izraisītām slimībām. Kustoties labāk tiek apasiņots ķermenis, līdz ar to baktēriju apkarojošās vielas spēj labāk nokļūt tur, kur tās ir visvairāk nepieciešamas, uzlabojot imunitāti kopumā.

Trauksme, nemiers un bēdas jeb stress

Var šķist, ka stress īsti neietekmē imūnsistēmu, taču patiesībā pietiek vien ar 30 minūšu satraukumu, lai jau spētu vājināt imūno reakciju. Pastāvīgs jeb ilgstošs stress vēl vairāk ietekmēs imūnsistēmu un apgrūtinās gripas, jostas rozes, herpes un citu vīrusu atvairīšanu. Līdzīgi kā stress un trauksme, arī skumjas ilgstošā laika periodā var mazināt organisma imunitāti.

Alkoholiskie dzērieni

Pārmērīga alkohola lietošana spēj palēnināt ķermeņa spēju cīnīties ar "iebrucējiem" līdz pat 24 stundām. Ilgstoši un regulāri dzerot, ķermenis vairs nespēj pats sevi atjaunot, tādēļ pastāv iespēja biežāk saslimt ar pneimoniju, aknu slimībām, vēzi un tuberkulozi.

Smēķēšana

Nikotīns var būt pie vainas plaušas iekaisumiem, kā rezultātā var sākties elpošanas problēmas un pastāv lielāka plaušu infekciju iespējamība. Ne tikai dūmi ir kaitīgi. Arī košļājamā tabakā (vai no cita avota) esošais nikotīns vājina ķermeņa spēju cīnīties ar mikrobiem. Arī elektroniskās cigaretes radīto "tvaiku" ieelpošana nomāc imūnreakciju.

Nepietiekams laiks svaigā gaisā

Uzturoties ārā, saules gaisma aktivizē imūnsistēmas īpašās šūnas, kas palīdz cīnīties ar infekcijām. Augi ražo fitoncīdus un citas vielas, kuras ieelpojot imūnā sistēma tiek uzturēta. Tādēļ ieplānojiet regulāras pastaigas svaigā gaisā!

Seksa trūkums

Jā, arī intīmā tuvība spēj uzlabot imūnsistēmu. Sekss paaugstina baktērijas apkarojošās vielas - imūnglobulīnu A vai IgA līmeni. Mīlestībā ir spēks! Taču nevajadzētu meklēt seksu kā panaceju no visām slimībām. Daži pētījumi rāda, ka tiem pāriem, kas ar seksu nodarbojas vairāk nekā divas reizes nedēļā, IgA līmenis bija pat zemāks nekā tiem, kuriem dzimumakta nebija vispār.

Rūpējoties par savu veselību - ēdot pareizi un veselīgi, kustoties un uzturoties svaigā gaisā - mūsu imunitāte spēj par sevi gādāt. Netraucēsim tai strādāt! Un neaizmirsīsim - uztura bagātinātājus būtu vēlams lietot, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. Tie nav brīnumlīdzekļi un nespēj aizvietot veselīgu, sabalansētu uzturu, fiziskās aktivitātes un pozitīvu attieksmi pret dzīvi.

Lasi arī šos rakstus;

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...