Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas izraisa ilgstošu klepu un kā diagnosticēt alerģijas?

pixabay.com

pixabay.com

Vīrusu sezonā no agra rudens līdz pat vēlam pavasarim esam pieraduši, ka klepo visi - gan bērni, gan pieaugušie. Klepum būtu jāpāriet pašam no sevis, tomēr, ja tas nenotiek 2 -3 nedēļu laikā vai saslimšana regulāri atkārtojas un nāk komplektā ar klepus lēkmēm kā arī čīkstēšanu, pīkstēšanu un augsta kalibra trokšņiem plaušās, ir jādomā par rūpīgu izmeklēšanu, jo aptiekās nopērkamie klepus sīrupi parasti nepalīdzēs.

Kas var izraisīt nepārejošu klepu?

  • Hronisks deguna blakusdobuma iekaisums - iesnas ar tecēšanu aizdegunē
  • Kuņģa skābes atvilnis
  • Hroniskas plaušu vai bronhu slimības, astma

Kādi ir klepus ārstēšanas veidi?

  • Klepus pāriet pats no sevis bez īpašas ārstēšanas.
  • Ja klepus izraisītājs ir astma, to ārstē ar inhalējamajiem glikokortikoīdiem.
  • Ja klepus izraisītājs ir bakteriāla infekcija, tā jāārstē ar antibiotikām.
  • Ja iesaistīts atvilnis, tad skābi bloķējoša terapija.

Kā diagnosticēt īsto iemeslu, kāpēc klepus nepāriet?

Ar ieilgušu, nepārejošu klepu vislabāk doties pie pneimonologa, jo tikai pie šī speciālista ir pieejama dažāda veida izmeklēšana, kas ļauj precīzi un individuāli noteikt īsto klepus iemeslu, attiecīgi pielāgojot arī katram pacientam efektīvāko ārstēšanas metodi.

1. Plaušu funkciju mērīšana ar bronhu paplašinātāju (bronhu dilatācijas tests)

Tests notiek, veicot trīs elpas mērījumus sākumā, tad tiek ieelpotas zāles, kas paplašina bronhus, un pēc tam veikti vēl 3 elpas mērījumi. Kopumā process neaizņem vairāk par 30 minūtēm. Šis tests gan visbiežāk uzrāda, ka viss ir normas robežās, ja vien pacientam jau nav attīstījusies vidēji smaga un smaga astma.

2. NO jeb slāpekļa monoksīdu mērīšana izelpas gaisā

Šī metode ļauj konstatēt, vai izelpas gaisā ir augsta slāpekļa monoksīda jeb NO koncentrācija. NO mērīšana notiek pavisam vienkārši – tikai jāpūš trubiņā, skatoties ekrānā, kur “lido mākonītis”, cenšoties kontrolēt pūtienu, lai tā nebūtu ne par stipru, ne vāju. Process aizņem vidēji 5 minūtes. Jo lielāks NO daudzums izelpas gaisā, jo lielāka varbūtība, ka klepus saistīts ar astmu.

3. Bronhu provokācijas tests

Ja abi iepriekš veiktie testi uzrāda negatīvu rezultātu uz astmu, tomēr klepus nepāriet, nav izslēgts, ka astma tomēr ir. Bronhu provokācijas tests ir visjutīgākais, galējais pārbaudes variants. Šīs tests notiek tāpat kā bronhu dilatācijas tests un arī aizņem ne vairāk par pusstundu, tikai atšķirībā no spirogrāfijas, tiek ieelpota viela, kas izraisa bronhu spazmas, ja ir tieksme uz astmu.

Pirms šo testu veikšanas (-testa dienā) nevajadzētu lietot medikamentus, kas paredzēti astmas ārstēšanai, ja tādi iepriekš tikuši nozīmēti. Nevajadzētu dzert arī kafiju un stipru melno tēju. Neviena no izmeklēšanas procedūrām nav sāpīga. Visu testu gadījumos rezultāti ir redzami uzreiz.

Vēl viena izplatīta problēma mūsdienās ir dažādas alerģijas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Kādas ir izplatītākās alerģijas?

  • Alerģija no govs piena un tā produktiem , olām
  • Alerģija no riekstiem
  • Alerģija no inhalācijām un insektiem (putekļu ērcītes, ziedputekšņi, mājdzīvnieki, bišu un lapseņu inde)

Alergodiagnostika ir spērusi milzīgu soli uz priekšu un piedāvā molekulāro alergēnu diagnostiku. Šī metode notiek ar specifisko IGE noteikšanu asinīs un ļauj precīzāk noteikt kāda būs pacienta reakcija uz dažādiem alergēniem, iespējams arī atklāt krusteniski reaģējošos alergēnus un precīzi nozīmēt alergēnu imūnterapiju.

Tieši uz pārtikas produktu alerģijām ir iespējams noteikt katram pacientam individuālu lietošanas veidu - piemēram, pacients nedrīkst piena produktus lietot vispār vai tomēr var tos lietot termiski apstrādātus.

"Consilium Medicum" Meklīnikā strādā pieredzējuši alergoloģijas, ginekoloģijas, proktoloģijas, uroloģijas, dermatoloģijas, endokrinoloģijas un LOR speciālisti, kam rūp pacientu veselība un pareizās diagnozes noteikšana.


pixabay.com

pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas