Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Lina audumi, austas šalles un vilnas segas – kas jāzina, tos iegādājoties?

Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Tekstilrūpniecība ir viena no senākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, kas saglabājusies līdz pat mūsdienām. Katra īsta tautieša mājās atrodams balts lina galdauts, ko klāt uz galda svētkos. Lina auduma izstrādājumi ir daļa no latviešu identitātes, tāpēc katru reizi, kad valkājam vai daiļojam māju linā, visu dienu lepojamies ar sevi un staigājam apkārt paceltu galvu.

Diemžēl, mūsdienās ne vienmēr austos rokdarbus – vai tie būtu galdauti , krekli vai tautas tērpi, pienācīgi novērtē. Nereti novērojams, ka cilvēki labāk izvēlas pirkt preces, kas ir sintētiska vai mākslīga materiāla, jo tā sanāk lētāk, kā arī dažiem šķiet, ka tāda materiāla drēbes ir modernākas. Taču aizvien atrodas cilvēki, kuri turpina iegādāties ar roku austus apģērbus vai dekorus mājai.

“LM” radošās darbnīcas pārstāve Rūta Jankaite skaidro, ka pieprasījums pēc lina izstrādājumiem nerimstas, jo cilvēki novērtē individuāli veidotos darbus. Viņa saka – “katrā šallē, galda salvetē vai aizkaros ir ieguldīts laiks, mīlestība un tradīcijas, ko arī klienti tik ļoti novērtē. Turklāt, tas viss ir ekoloģiski, un mēs visi zinām, cik svarīgi ir mūsdienās dzīvot pēc iespējas draudzīgāk dabai.”.

Vissvarīgākais pirms austu tekstiliju iegādes ir kvalitātes novērtējums. Rūta skaidro, ka vērā jāņem:

  • Auduma blīvums – tam jābūt vienmērīgam
  • Vai uz auduma ir plūksnas (plūksna - ļoti sīka, piem., atrauta, izplēsta kāda materiāla šķiedriņa, sīka daļiņa, kas rodas, saplucinot, sadriskājot kādu materiālu) – tām tur nevajadzētu būt
  • Vai nav manāmas velšanās pazīmes vilnas audumiem – ja ir, tātad izmantots kāds nesaderīgs sintētiskais piejaukums
  • Pārliecinies par materiāla sastāvu – ne vienmēr lina šalle sastāvēs tikai no lina, tam var būt dažādi piemaisījumi
  • Izvēlies pareizā izmēra galda lietas! Salvetes izmēram jābūt atbilstošam pielietojumam – vai ar to slaucīsi muti, vai tā domāta tikai galda dekorēšanai. Galdautu jāizvēlas lielāku nekā parasti, jo pēc pirmās mazgāšanas, ja audums nav īpaši apstrādāts, tas sarausies par aptuveni 3%. Taču nepārspīlē ar to izmēru, jo galdautam nevajadzētu balstīties uz kājām.
  • Piemēri šalles un lakatus – svarīga ne tikai krāsa, bet arī platums un garums.

“LM” radošā darbnīca atgādina – lina audumi jāgludina mitri, tos nedrīkst pāržāvēt, un austos audumus jāmazgā atbilstoši ražotāja norādēm, lai nesabojātu to.

Ja vēlies iegādāties kādu rokām austu produktu, tad ieskaties “LM” darbnīcas piedāvājumā, vai sazinies ar darbnīcas speciālistiem, zvanot uz 67226313 vai 67223748, un pasūti sev vai draugiem kāroto!