Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Narkolepsija – slimība, kas var parādīties jau pusaudžu gados

Narkolepsija (Photo by Ivan Samkov from Pexels)

Narkolepsija (Photo by Ivan Samkov from Pexels)

Narkolepsija gan Latvijā, gan pasaulē joprojām ir pārāk maz atpazīta, bet tiek lēsts, ka uz katriem 10 000 iedzīvotāju apmēram 5 – 16 cilvēkiem ir narkolepsija, turklāt tā sāk parādīties jau pusaudžu gados. Piemēram, pašlaik Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centrā diagnosticēti ir 6 pacienti. Kādas ir slimības pazīmes un kā narkolepsiju ārstēt?

Kas ir narkolepsija?

Narkolepsija ir viena no tā sauktajām retajām slimībām. Tās gadījumā smadzenes izstrādā par maz hormona oreksīna, kas parasti palīdz palikt nomodā, tādēļ cilvēki ar narkolepsiju dienas laikā nereti jūtas tik miegaini, it kā nebūtu gulējuši 36 stundas.

Vēl kāds narkolepsijas simptoms var būt katapleksija - pēkšņs īslaicīgs muskuļu tonusa zudums jeb muskuļu vājums, kas lielākoties rodas pozitīvu emociju rezultātā. Sākotnēji tas var izpausties tikai sejā, piemēram, kā noslīdējuši plakstiņi, pavērta mute, neskaidra runa. Jaunieši atzīst, ka apkārtējie dažkārt teikuši, ka viņi izskatās kā piedzērušies. Vēlāk katapleksijas lēkmes laikā var jau būt grūti rokās noturēt priekšmetus vai cilvēks pat saļimst.

Narkolepsijai ir arī tādi simptomi kā:

  • Liels nogurums;
  • Miegainība;
  • miega paralīze (pamostoties kādu laiku cilvēks nevar pakustēties);
  • halucinācijas mostoties vai aizmiegot.

Slimības sākumā simptomi ir ļoti vispārīgi - liels nogurums, miegainība – un cilvēki vienkārši narkolepsiju var sajaukt ar miega trūkumu vai vitamīnu deficītu. Speciālisti norāda, ka arī nopietnākos simptomus - miega paralīzi un halucinācijas – cilvēks var palaist garām, tāpēc slimībai ir tendence attīstīties. “Bieži vien cilvēki vairākus gadus mokās ar savu miegainību, nezinot, kas viņiem patiesībā kaiš," stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste Marta Celmiņa.

Visbiežāk simptomi parādās agrīnā pusaudžu periodā, un tie var likt justies neveikli, jo ietekmē ikdienas dzīvi, sociālās spējas un uzvedību skolā. Svarīgi saprast, ka narkolepsija neietekmē dzīves ilgumu, domāšanas spējas vai fiziskās iespējas.

Vai narkolepsiju var izārstēt?

Pašlaik zinātne vēl nav atklājusi, kā narkolepsiju izārstēt, taču ar ikdienas režīma maiņas un medikamentu palīdzību iespējams būtiski mazināt tās simptomu izpausmes un uzlabot pacientu ikdienu.

Atpazīstot kādu no simptomiem savā ikdienā, nepieciešams vērsties pie miega speciālista. Narkolepsiju diagnosticē, veicot miega izmeklējumu - polisomnogrāfiju un multiplo miega latentuma testu.

Lasi arī šos rakstus:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...