Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nātres veselībai

Nātru novārījums veselībai, Image by Marina Pershina from Pixabay

Nātru novārījums veselībai, Image by Marina Pershina from Pixabay

Mūsu mīļa daba ir piepildīta ar dažādiem augiem, kas ir gan izmantojami veselībā kā ārstnieciskie līdzekļi, gan pielietojami skaistumkopšanā. Ar lielo nātri esam savā ceļā kādreiz sastapušies visi. Kurš gan nezina, cik dzēlīgi tā mēdz iekost! Bet, cik dzēlīga tā ir, tik ļoti veselīga arī.

Kad ievākt nātri un ko no tās izmantot?

Nātres veselībā un skaistumkopšanā izmantojamas daudzējādi, turklāt izmantot var visas šī auga daļas. Lapas iesaka ievākt ziedēšanas laikā vai pirms tam, bet saknes vēlams vākt vai nu pavasarī, vai rudenī.

Kam nedrīkst lietot nātres?

Jāatceras ir, ka cilvēkiem, kam ir novērota pastiprināta asins recēšana, paaugstināts asinsspiediens, ateroskleroze, tromboflebīts, dzemdes un tās piedēkļu audzēji, cistas un polipi, nieru veselības un darbību traucējumi, kā arī grūtniecēm pēdējā trimestrī, nātres izmantot uzturā nav vēlams!

Kā jau ar visiem dabas augiem, ko vēlies lietot uzturā jebkādiem mērķiem, ir vērts pirms tam apjautāties ārstam. Ja nolem, ka nātres ir tas, ko vēlies iekļaut savā ēdienkartē vai kā papildlīdzekli veselības ārstēšanas nolūkos, sāc ar mazumiņu.

Kas vērtīgs nātrēs?

Nātres ir ļoti bagātīgas ar dažādiem vitamīniem, vērtīgām skābēm, miecvielām, un dažādām minerālvielām.

Nātru lapas satur hlorofilu, flavonoīdus, olbaltumvielas, kumarīnus, skudrskābi, C vitamīnu, K vitamīnu, B1 vitamīnu, organiskās skābes, aminoskābes, glikozīdus, proteīnu, kāliju, kalciju, dzelzi, taukus, karotinoīdus, cieti, miecvielas.

Nātru saknes ir bagāts kalcija un miecvielu avots.

Nātru sēklās - C vitamīns, tauku eļļa, organiskās skābes, hlorofils.

Kādos gadījumos izmanto nātres veselībai ārstniecisko nolūkos?

Dažādus nātru preparātus lieto pie hroniskām saslimšanām gadījumos, ja ir novājinātas organisma aizsargspējas pret dažādiem apkārtējās vides kairinājumiem.

Nātrēm ir antiseptiska, pretiekaisuma, sāpes remdinoša, urīnu un žulti dzenoša, viegli nomierinoša iedarbība. Tās lieto, lai samazinātu cukura saturu asinīs, uzlabotu sirds – asinsvadu sistēmas, elpošanas sistēmas tonusu, kā arī veicinātu visa organisma vielmaiņu, palielinātu hemoglobīna un eritrocītu daudzumu asinīs, sašaurinātu paplašinātus asinsvadus, sekmētu asins recēšanu, audu granulāciju un epitelizāciju. Nātres ieteicamas arī klimaksa periodā.

Nātru tēju lieto, lai attīrītu asinis. Tā ir vērtīga, ja ir mazasinība, vispārējs spēka izsīkums, aknu un žultsceļu slimības, tai skaitā, ja ir žultsakmeņi. Lieto arī gremošanas sistēmai - kuņģa spazmu, hronisku vēdera aizcietējumu gadījumos. Arī, ja cilvēkam ir meteorisma, dizentērijas, urīnpūšļa saslimšanas, poliartrīts, reimatisms, podagra. Nātru tēja samazina muskuļu sāpes, hronisku bronhītu, plaušu tuberkulozi, klepu un garo klepus. Tās lieto arī anēmijas slimnieki.

Kā lietot nātres veselībā – tautas medicīnas receptes

  • Podagras gadījumos lieto nātru lakstu vai sēklu novārījumu:

1 tējkaroti sēklu vāra ar 1 glāzi ūdens līdz puse no tā iztvaikojis. Šo novārījumu lieto pa 1 ēdamkarotei 3 – 4 reizes dienā.

10 g nātru lapas pārlej ar glāzi verdoša ūdens, atstāj uz stundu ievilkties, izkāš. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 – 5 reizes dienā.

  • Pret neregulārām menstruācijām, pie aizdusas, cukura diabēta, ekzēmas lieto nātru sakņu novārījumu. Tas noder arī pret zarnu parazītiem un kā sirdsdarbību veicinošs preperāts:

10 g saknes pārlej ar glāzi ūdens un vāra līdz iztvaiko puse no tā. Profilaktiski lieto pa 3 ēdamkarotēm novārījuma 3 – 5 reizes dienā.

  • Pie locītavu reimatisma, krustu sāpēm, neiralģijām, miozītiem rīvējas ar nātru lapām, pirtī lieto verdošā ūdenī plaucētas nātru slotas.
  • Asiņošanas apturēšanai un laktācijas veicināšanai iekšķīgi lieto nātru uzlējumu:

Ēdamkaroti kaltētu nātru lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens un nostādina to 10 minūtes. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā.

  • Pie apdegumiem un dažādām brūcēm jālieto nātru uzlējuma kompreses:

2 ēdamkarotes nātru lapas pārlej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Kad atdziest, klāj nepieciešamajā vietās uz ķermeņa kompreses.

  • Pret ādas slimībām, kā arī pret asiņojošām un strutojošām brūcēm klāj sausas vai svaigas lapas vai uzkaisa sausu lapu pulveri vai lieto apsēju, kas izmērcēts svaigā nātres sulā.
  • Akūtu un hronisku tievo zarnu iekaisumu gadījumos lieto:

2 ēdamkarotes kaltētas, smalcinātas nātru lapas, kas iejauktas glāzē kefīra.

  • Kā nomierinošu līdzekli nātrenes gadījumos vai profilaktiski epilepsijas, histērijas, paralīzes samazināšanai lieto svaigu nātru lapu sulu:

1 – 3 tējkarotes svaiga nātru lapu sula 3 reizes dienā pirms ēšanas.

  • Lai vairotu enerģiju arī dzer nātru lapu sulu pa pusglāzei dienā. Būtiskas izmaiņas jūtamas jau pēc piecām nātru lietošanas dienām!
  • Asins attīrīšanai izmanto nātru – pieneņu lapu maisījumu:

Vienādās devās sajauc smalcinātas pieneņu un nātru lapas. 2 ēdamkarotes maisījumu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, nostādina siltā vietā pāris stundas. Šis ir jāizdzer 2 dienu laikā, katru dienu divu nedēļu garumā. Dzerot šo līdzekli, ieteicams lietot uzturā vienīgi piena produktus, atteikties no gaļas ēdieniem, olām, zivīm, kā arī alkoholiskiem dzērieniem.

  • Iekšķīgo resnās zarnas hemoroīdu gadījumā var lietot uzlējumu no nātru lapām un krūkļu mizas:

80 g nātres lapas un 80 g krūkļu mizu vāra litrā ūdens. Kad maisījums uzvārījies, to vāra vēl 5 minūtes. Lieto pa pusglāzei 3 - 4 reizes dienā, 20 minūtes pirms ēšanas.

  • Drudža gadījumos var iedzert nātru un ķiploku spirta (degvīna) izvilkumu:

Nātres un ķiplokus ievieto spirtā un nostādina vienu nedēļu. Jādzer pa vienai karotei 3 reizes dienā, kā arī jāierīvējas.

  • Lai uzlabotu sirdsdarbību, var dzert nātru uzlējumu:

5 ēdamkarotes kaltētu nātru lapu pārlej ar puslitru verdošu ūdens un uz lēnas uguns vāra pāris minūtes. Šo uzlējumu lieto pa pusglāzei 4 reizes dienā.

  • Ja sāp kuņģis un ir vemšana, lieto nātru sakņu – piena novārījumu.

1 ēdamkaroti kaltētas nātru saknes iejauc glāzē piena un vāra 5 minūtes. Ceturto daļu no novārījuma vēl siltu, bet pēc tam ik pa 2 stundām dzer pa 2 ēdamkarotēm līdz izzūd kuņģa sāpes.

  • Lai uzlabotu aknu darbību, dzer novārījumu:

4 ēdamkarotes nātres kopā ar puslitru ūdeni vāra 5 min. Novārījumu dzer 4 reizes dienā, siltu! Ja pārāk rūgts un nedzeras, pievieno 1 ēdamkaroti medu.

  • Pie nierakmeņiem, žultsakmeņiem dzer nātru sulu. Tā šķīdina un izvada akmeņus:

2-3 reizes dienā vai pa ēdamkarotei ik pēc 2 stundām dzer nātru sulu, līdz 50 ml.

  • Nieru darbības uzlabošanai dzer nātru novārījumu ar medu:

1 tējkaroti kaltētas nātru lapas pārlej ar glāzi ūdens. Nevāra, bet 15 minūtes karsē vāroša ūdens peldē. Novārījumu dzer pa trešdaļai glāzes pirms ēšanas.

  • Laktācijas veicināšanai dzer šķaidītu, vārītu nātres sulu:

Nātru sulu atšķaida ar ūdeni (1:2), uzvāra, nostādina. Novārījumu lieto ēšanas laikā, pa 1 - 2 tējkarotēm 3 reizes dienā.

Lasi arī:

Nātru novārījums veselībai, Image by Marina Pershina from Pixabay

Nātru novārījums veselībai, Image by Marina Pershina from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas