Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tu būsi šokā, zinot šo par čia sēklām!

Čia sēklas, foto - Pixabay

Čia sēklas, foto - Pixabay

Pasaulē viss nāk no vienas sēkliņas! Arī spēks un veselība rodama sēklās. Aizvien vairāk uzturā cilvēki sāk lietot čia sēklas un tas ir ļoti prātīgs lēmums, zinot, ko tās dod veselībai. Arī Tu būsi tikai ieguvējs, ja uzturā lietosi čia sēklas!

Kas ir čia?

Čia ir Centrālās un Dienvidamerikas stiebraugs, ko sauc par Spānijas salviju (Salvia hispanica) un aug pavisam augiem nepiemērotos apstākļos, kur nav spējīgi izdzīvot citi augi. Tas ir tik izturīgs augs, ka tā audzēšanai nepielieto pesticīdus! Par čia sēklām, kas pēc garšas nedaudz atgādina riekstus, stāsta, ka daudzus tūkstošus gadus atpakaļ acteku un maiju karavīrus spēja diennakti cīņās noturēt tieši sauja šo sēklu. Tā tas pavisam noteikti varēja arī būt patiesi, jo čia ir viens no spēcīgākajiem, barojošākiem ēdieniem uz Zemes virsmas, bagāts ar augstvērtīgām uzturvielām. Čia satur aminoskābes, olbaltumvielas, omega taukskābes, minerālvielas, vitamīnus, šķiedrvielas un antioksidantus, bet tai pat laikā nesatur ne glutēnu, ne holesterīnu.

Būsi šokā, zinot, cik čia vērtīgas:

· Satur 20% augstvērtīgās olbaltumvielas

· 18 dažādas aminoskābes

· C vitamīns - 7 x vairāk nekā apelsīnos

· Kalcijs - 5x vairāk nekā pienā

· Dzelzs - 3x vairāk nekā spinātos

· Šķiedrvielas - 6x vairāk nekā auzu klijās

· Antioksidanti - 4x vairāk nekā mellenēs

· Kālijs - 2x vairāk nekā banānos

· Magnijs - 15x vairāk nekā brokoļos

· Satur vairāk Omega-3 taukskābes nekā lasis vai linsēklas, turklāt interesants ir fakts, ka Omega-3 un Omega-6 proporcijas ir dabiski pareizā attiecībā 3:1!

· Satur arī daudz citas vērtīgus vitamīnus, minerālvielas un mikroelementus, piemēram, cinku, boru, fosforu, varu un selēnu.

Cik daudz čia sēklu lietot uzturā?

Čia sēklu ieteicamais daudzums ir 1-2 ēdamkarotes dienā.

Enerģētiskā vērtība 100g čia sēklās ir 400 kcal. 1 ēdamkarotē čia sēklu – ap 40 kcal.

Pievienojot tikai 2 ēdamkarotes Čia sēklas maltītēs uzņemsi aptuvei 7 gramus šķiedrvielu, 4 gramus olbaltumvielu, 205 miligramus kalcija un 5 gramus Omega-3.

Ko Tavai veselībai dod čia sēklas?

· Nodrošināsi savam ķermenim vērtīgās uzturvielas, minerālvielas un dažādus vitamīnus, jo sevišķi tik ļoti svarīgās omega 3, 6 un 9 taukskābes! Jo īpaši to novērtē veģetārieši un vegāni, kuri uzturā nelieto zivis un citus dzīvnieku izcelsmes produktus, kas bagāti ar taukskābēm.

· Būsi enerģisks! Čia sēklas aktivizē organismu, palielina tā izturību un dod ilgstošu enerģiju.

· Jutīsies paēdis! Čia sēklas absorbē 9 reizes vairāk šķidrumu par savu svaru, veidojot ap sevi želejveida apvalku, kas gremošanas sistēmā rada apjomu – sāta sajūtu. Līdz ar to čia sēklas ir lielisks, uzturvielām bagātīgs produkts svara samazināšanai!

· Būsi darbspējīgāks! Čia sēklu unikāli šķīstošais un nešķīstošais šķiedrvielu sastāvs un spēja veidot želejveida apvalku lēnā procesā atbrīvo uzņemto ogļhidrātu enerģiju asinsritē. Cukura līmenis asinīs saglabājas vienmērīgā daudzumā, līdz ar to saglabājas arī darba spējas visas dienas garumā.

Kā čia sēklas izmantot pavārmākslā?

Lai arī svaigas tās nedaudz atgādina riekstus, piebriedinot čia sēklas, to želejveida apvalciņš uzņem tā ēdiena vai dzēriena garšu, kurā briedinātas, nebojājot pamatprodukta garšu. Jārēķinās gan, ka tās piebriest 9x lielākā apjomā, attiecīgi arī šķidrumam, kurā plāno briedināt sēklas, jābūt vismaz 9x vairāk par čia.

Čia sēklas ēdamas arī nebriedinātas, bet tās miksēt ar jebkuru dzērienu vai ūdeni, pievienot salātiem, jogurtam, mērcēm, putrām vai jebkam citam. Tās var pievienot pat mīklai pirms cepšanas.

Pateicoties augstajam antioksidantu līmenim, tās nezaudē savu uzturvērtību un kvalitāti, uzglabājot pat 2 -3 gadus.

Čia sēklas var izmantot, lai palielinātu ēdiena apjomu, nemazinot tā garšas īpašības. Šo vienmēr der paturēt prātā, ja negaidīti ierodas ciemiņi tieši pirms ēdiena gatavošanas, bet nav pietiekami daudz sastāvdaļu, lai pietiktu visiem. Ar čia sēklām var pavisam nelielā laikā palielināt gatavojamā ēdiena apjomu!

Cita vērtīga lasāmviela:

Omega–3 taukskābju karalienes – siļķe un skumbrija jeb makrele

Enerģiskais matchas un čia sēklu pudiņš RECEPTE

Produkti organisma attīrīšanai

Slikta atmiņa, nogurums, koncentrēšanās spēju zudums – vai jāsāk uztraukties?

10 iemesli, kāpēc burkānu sula jādzer katru dienu

Čia sēklas, foto - Pixabay

Čia sēklas, foto - Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas