Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

26. februāris – Pelnu diena jeb Gavēņa pirmā diena

Pelnu diena, saukta arī par Pelnu trešdienu, ir septītā trešdiena pirms Lieldienām – un šogad tā iekrīt tieši šodien, 26. februārī. Rietumu kristietībā tā ir arī pirms Lieldienu gavēņa pirmā diena.

Ko šī diena nozīmē kristietībā?

Pelnu diena notiek 40 dienas pirms Lieldienām, un šīs 40 dienas simbolizē 40 dienas, ko Jēzus Kristus pavadījis tuksnesī lūgšanās un gavējot.

Šajā laikā netiek svinētas kāzas vai citi lieli un skaļi priecāšanās svētki, notiek īpaši dievkalpojumi un ticīgie tiek aicināti vairāk pievērsties savai garīgajai pilnveidei, nevis izpriecām. Katoļu baznīcā netiek noteikti stingri noteikumi attiecībā uz ēdienkarti, kā tas ir pareizticīgo konfesijā, taču jebkurā gadījumā ir vēlams atturēties no nevajadzīgajām laicīgajām baudām un pavērot sevi un savu dzīvesveidu, nododoties atturīgākām un mierpilnākām nodarbēm.

Pelnu diena latviešu folklorā

Pelnu diena pazīstama latviešu folklorā kā jaunu saimniecību dibināšanas diena, jaunlaulāto pārcelšanās diena un jaunā pāra derēšanas diena. Pārceļoties uz jaunām mājām, jaunais pāris ņēmis līdzi pelnus no vecās mājas pavarda svētībai. Šajā dienā arī necepa parastu maizi, jo tā pelēšot, tā vietā izcept pelnu plāceni jeb miežu un kaņepju maizes kukuli pelnos.

Pelnu dienas ticējumi

  • Ja Pelnu dienā mazgā kreklus, tie būšot koši balti.
  • Jāsēj pelni uz tīruma – tad nākamajā vasarā būs laba raža.
  • Ja Pelnu dienā kaut ko no lauka ved mājās – tad pieved peles.
  • Pelnu dienā jāatpūšas, lai kauli nesāpētu.
  • Pelnu dienā piekar pelnu kulītes, lai kāpostiem nemestos kāpuri.
  • Ja kāpuri tomēr sametas, uz kāpostiem jāber Pelnu dienā izgrābtie pavarda pelni.
  • Pelnu kulītes piekārējam Lieldienās ir jādāvina ola.

Vai mūsdienu cilvēkam vērts ievērot gavēni?

Pirmkārt jau jāuzsver, ka gavēnis nav diēta, lai gan, protams, var kalpot arī organisma atslodzei. Jebkuram cilvēkam, arī tādam, kas reliģiskām paražām neseko, laiku pa laikam ir derīgi izvētīt un pārvērtēt savus paradumus. Arī dažādu konfesiju sekotāji un mācītāji piekrīt, ka gavēnis mūsdienās ir dziļi personīgs ceļš, kurā katram pašam jāsaprot, no kā vajadzētu atteikties un kam – vairāk pievērsties. Šajā Pelnu dienā iesakām padomāt par sekojošiem jautājumiem:

Varbūt vērts samazināt gaļas patēriņu ikdienā?

Vai nevajadzētu pievērsties veselīgākam uzturam?

Varbūt jāatrod laiks meditācijai un apzinātībai?

Vai nebūtu piemērots brīdis atmest kaitīgos ieradumus?

Gavēņa laiks ir piemērots ikvienam, lai, pavasarim tuvojoties, atbrīvotu savu dzīvi no kaut kā nevajadzīga un ļautu tajā ienākt labajam.

pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas