Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

7 svarīgas lietas, kas jāatrisina pirms žoga uzstādīšanas

Žogs. Photo by william f. santos on Unsplash

Žogs. Photo by william f. santos on Unsplash

Žoga uzstādīšana ne tikai piešķirs privātumu, bet arī palielinās tava īpašuma vērtību, pasargās no nejaušiem ienācējiem pagalmā, kā arī vizuāli nokomplektēs mājas apkārtni. Tomēr lēmums par žoga uzstādīšanu nebeidzas tikai pie dizaina un materiāla izvēles.

Laba plānošana ir puse no uzvaras, tādēļ esam sagatavojuši 7 punktus, kurus vajadzētu apskatīt pirms žoga uzstādīšanas – tas pasargās no liekām un nevajadzīgām izmaksām nākotnē.

1. Pārrunā savu ieceri ar kaimiņiem

Izstāsti kaimiņiem savu ieceri izveidot žogu, pastāsti par iecerētajiem žoga materiāliem, augstumu, dizainu, bet – pats svarīgākais – tieciet skaidrībā ar robežām! Daudzi cilvēki kļūdaini uzskata, ka viņu īpašumam ir skaistas taisnstūrveida formas, ka viņu zemes robeža beidzas tur, kur atrodas sēta u.c. Ja nepanāksiet vienošanos ar kaimiņiem, konflikts var pāraugt jau juridiskā strīdā. Tādēļ vislabākais, ja esi nolēmis uzstādīt žogu – veic zemes pārmērīšanu un īpašuma robežu noteikšanu.

2. Izvēlies vēlamo žoga augstumu

Pirms žoga augstuma izvēles noteikti iepazīsties ar vietējās pašvaldības noteikumiem attiecībā uz žogu izbūvi Tavā reģionā. Ir ļoti iespējams, ka sākotnēji iecerētais necaurredzamais 2 metrus augstais žogs nemaz nav atļauts, tāpat pastāv dažādi nosacījumi attiecībā uz dizainu konkrētos pilsētu kvartālos, žoga caurredzamību, kā arī izmantojamajiem materiāliem.

Lai vieglāk iegūtu sajūtu par to, cik lielu privātumu dos tavs izvēlētais žoga augstums, vari izmēģināt no kartona izgriezt loksni, kuras augstums atbilst Tavam plānotajam žoga augstumam un novietot to iedomātajā žoga vietā – tas palīdzēs saprast, cik augsts žogs izskatīsies un cik lielu daļu redzamības tas aizklās. Tāpat vari mēģināt novilkt auklu plānotajā žoga augstumā un paskatīties pa gabalu – kā dabā tas izskatās.

3. Ieplāno divus pietiekami platus vārtus

Vai esi kādreiz mēģinājis izspraukties ar ķerru vai zālespļāvēju caur ļoti šauriem vārtiem? Tas nav īpaši ērti un sabojā garastāvokli ikreiz, kad to dari. Plānojot vārtu izbūvi, obligāti paredzi vismaz divas vārtu ieejas, no kurām viena ir pietiekami plata, lai caur to varētu iekļūt lielgabarīta aprīkojums. Standarta gājēju vārtiņi ir laba lieta, taču platāka ieeja sadzīvē ļoti noderēs – piemēram, atkritumu tvertnes izvešanai, zālespļāvējiem, velosipēdam, ķerras stumšanai un citām līdzīgām iekārtām.

4. Padomā par noņemamu žoga daļu

Reizēm, īpaši, ja nožogojums ir ap dārzu vai teritoriju, kur reizēm nākas iebraukt ar smago mašīnu, piemēram, lai atvestu mēslojumu, malku u.c., ir vērts padomāt par ērtu piebraukšanu. Ja Tev tas ir aktuāli, tad, uzstādot žogu, padomā par kādu tā daļu, kas būtu ērti noņemama vai atverama. Ja tev ir teritorija, kuru izmanto biznesam un komerctransportam, tad noteikti jādomā par industriālo žogu un īpašiem teritoriju vārtiem.

5. Paredzi elektrības pievadu vārtiem

Cilvēku prasības pēc ērtībām aug un daudzi māju īpašnieki izvēlas automātiskos vārtus un to atvēršanu ar pulti. Šī ir lieliska ērtība. Pat, ja pašlaik Tavi vārti ir parasti, ar roku atverami, tomēr tu nekad nevari zināt to, kādas prasības tev būs, piemēram, pēc pāris gadiem. Agrāk arī bez mobilā telefona un veļasmašīnas dzīve likās pietiekami laba, tomēr prasības pret komfortu aug un tas, ka šodien tev nav automātisko vārtu, nenozīmē, ka tādus negribēsi rīt. Tādēļ padomā par elektrības kabeļa ierakšanu, lai nākotnē nav jāārda laukā pagalms, ja vēlēsies uzstādīt vārtu automātiku.

Par automātisko vārtu darbību vairāk jau esam rakstījuši iepriekš, izlasi!

6. Pārdomāti izvēlies žoga materiālu

Vispirms jau ir jāsaprot, kāda materiāla žogu izvēlēsies. Tas atkarīgs gan no gaumes, gan funkcionalitātes. Noteikti apsver katra materiāla plusus un mīnusus. Kaut arī dažas iespējas var šķist lētākas, tomēr ilgtermiņā labākas kvalitātes materiāli kalpos ilgāk un būs vieglāk uzturami. Tāpat ir svarīgi izvēlēties labas kvalitātes naglas, skrūves, eņģes – izvēlies tādas, kas apstrādātas ar cinku un būs ar labākām pretkorozijas īpašībām. Esam jau iepriekš rakstījuši par dažādu materiālu žogiem un to priekšrocībām.

Tāpat ir svarīgi aprēķināt, cik daudz žoga būs vajadzīgs – cik būs stabu, cik paneļu, kur atradīsies ieejas vārti. Vislabāk, ja tev ir konkrēts īpašuma plāns, kurā vari iezīmēt plānotos stabiņus. Ņem vērā, ka attālums starp vārtu stabiem nedrīkst būt pārāk liels, to lielā mērā nosaka arī izvēlētais materiāls. Vislabāk pakonsultēties ar žoga ražotāju par to, cik ir ieteicamais attālums starp stabiņiem tavā gadījumā.

7. Iegūsti atļauju žoga uzstādīšanai

Žoga uzstādīšanai būvatļauja nav nepieciešama, taču ir obligāti vajadzīgs saskaņojums ar kaimiņiem, ar kuru zemi robežojas īpašums, kas tiks norobežots. Pēc tam ir jāsaņem pašvaldības atļauja žoga ierīkošanai. Ja kaimiņi savu piekrišanu žoga uzstādīšanai nedos, tad visticamāk, arī pašvaldība neļaus žogu būvēt. Tāpat pašvaldība izvērtēs, vai Tavs izvēlētais žoga augstums, materiāls un dizains atbilst visiem konkrētā reģiona noteikumiem. Papildus ir nepieciešams izvērtējums, vai Tev būs nepieciešama rakšana un vai žogs netraucēs inženiertīkliem un komunikācijām un piekļuvei tām. Ja žogu uzstādīsi patvaļīgi, bez šīs atļaujas saņemšanas, tā būs nelikumīga būvniecība un jārēķinās, ka tev var likt to nojaukt vai arī maksāt soda naudas.

Izlasi arī:


Žogs. Photo by william f. santos on Unsplash

Žogs. Photo by william f. santos on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas