Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā atrast uzticamāko kolēģi - vislabāko portatīvo datoru

Portatīvais dators. Foto: Pexels.com

Portatīvais dators. Foto: Pexels.com

Kā informēja Agnese Ruberte, AS "KESKO SENUKAI LATVIA" Komunikācijas konsultante, mūsdienu digitalizācijas laikmetā bez laba datora neiztikt ne darbā, ne skolā, un daudziem tas ir arī kvalitatīvas atpūtas rīks. Bez datora kā bez rokām - tas spēj vienlaikus veikt virkni dažādu uzdevumu, savienot lietotāju gan ar interneta plašumiem, gan citām ierīcēm un eleganti noformēt jebkuru dokumentu vai prezentāciju, ietaupot daudz laika un krietni atvieglojot veicamo uzdevumu. Turklāt dinamiskajā dienas ritmā ir svarīgi to visur paņemt līdzi. Tirdzniecības tīkla "Kesko Senukai Latvia" eksperti apkopojuši noderīgus ieteikumus, kā izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko datoru.

Pirmais kritērijs - datora funkcija

Attīstoties tehnoloģijām, mainās arī nepieciešamās prasmes: reti kurš šodien var lepoties ar kaligrāfisku rokrakstu, toties daudzi pamatoti var uzskatīt par ļoti labām savas datora lietošanas prasmes. Strādāt ar datoru cilvēki mācās jau bērnībā, turklāt Covid-19 pandēmijas ietekmē tas no sava veida luksusa preces pārvērties par gluži ikdienišķu lietu - attālinātā darba un mācību apstākļos bez datora nemaz nebija iespējams piedalīties mācību procesā vai lietišķās sapulcēs.

Kā liecina "Kesko Senukai Latvia" ekspertu pieredze, vasaras otrā puse ir laiks, kad interese par portatīvajiem datoriem strauji aug, gatavojoties jaunajam mācību gadam. Pirms iegādāties datoru, pats galvenais uzdevums ir nolemt, kādai vajadzībai tas visvairāk tiks lietots - darbam, mācībām, atpūtai vai spēļu spēlēšanai, un tad arī vērtēt visus parametrus, kas katrā gadījumā ir nedaudz atšķirīgi. Kopumā portatīvos datorus var iedalīt trīs lielās kategorijās - mājas, biznesa un spēļu datori, un katrai kategorijai ir sava auditorija. Vispieprasītākie ir mājas datori un lielie biznesa datori, savukārt interese par spēļu datoriem izteikti palielinās ap Ziemassvētku laiku, lūkojoties pēc iepriecinošām un pārsteidzošām dāvanām.

Kas raksturīgs labam datoram?

Viens no pirmajiem kritērijiem, par ko interesējas "K Senukai" veikalu klienti, ir datora ražotājs. Var šķist mulsinoši, kāpēc dažādu ražotāju datoriem ar līdzīgu specifikāciju cenas atšķirība var sasniegt pat vairākus simtus eiro, taču galvenokārt to nosaka korpusa un uzbūves kvalitāte, kam visi ražotāji nepievērš vienlīdz lielu uzmanību. Datoram, kuru paredzēts nēsāt līdzi ikdienas gaitās, ir jābūt izturīgam.

Nākamais jautājums - kura operētājsistēma ir labāka. Tā gan laikam ir gaumes lieta: Apple ekosistēmas lietotāji drīzāk izvēlēsies Apple datorus, Android viedtālruņu lietotāji - Windows, tomēr tas ir svarīgāk tad, ja patiešām aktīvi lietojat dažādas savienotās ierīces un vēlaties nodrošināt tām pilnu funkcionalitāti. Kopumā abas operētājsistēmas tīri labi sadarbojas, un arī uz Windows datoriem strādā vairums Apple funkciju.

Vēl viena svarīga laba datora īpašība ir jaudīgs akumulators. Ne visur portatīvo datoru būs iespējams pieslēgt elektrības rozetei, tāpēc tam jāspēj ilgstoši darboties bez uzlādes. Kvalitatīvi datori ar vienu uzlādi spēj darboties vidēji 5 stundas intensīva darba apstākļos.

Jāizvērtē arī tas, vai datoru biežāk lietosiet mājās, vai nēsāsiet līdzi. Ja dators vienmēr atradīsies jūsu somā, ērtāk būs ar mazāku, vieglāku un plānāku datoru.

Un, protams, būtiska nozīme ir arī datora procesoram un operatīvajai atmiņai - jo jaudīgāks procesors un lielāka operatīvā atmiņa, jo vairāk darbību vienlaikus varēsiet paveikt un datora darbība būs ātrāka. Tā kā tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, 4 GB operatīvā atmiņa, kas vēl pavisam nesen lika sajūsmā noelsties, jau ir novecojis risinājums, un ar to pilnvērtīgam darbam vairs nepietiek. Iegādājoties jaunu datoru, eksperti iesaka lūkoties uz vismaz 8 GB vai lielāku operatīvo atmiņu.

Tomēr katram datoram ir arī savas priekšrocības noteiktām funkcijām, kas tam būs jāpilda. Lūk, daži galvenie ieteikumi!

Dators biroja darbam

Ja iegādājaties datoru darba vajadzībām, būtu ieteicams raudzīties pēc Intel® Core™ i5 procesora, kas orientēts tieši uz datu apstrādi. Ja vien darbs nav saistīts ar video apstrādi, būs pilnībā pietiekami ar integrēto videokarti. Jaunākajos datoros vairs netiek iebūvēts HDD cietais disks, tie nāk komplektā ar SSD disku - pusvadītāju ierīci, kas ir viens no populārākajiem datu uzglabāšanas risinājumiem un kuru var izmantot gan portatīvo, gan stacionāro datoru vajadzībām.

Toties ļoti svarīgi ir izvēlēties IPS ekrānu, kas nodrošina platāku skatleņķi, ļaujot vērot ekrānā notiekošo vienlīdz kvalitatīvi no dažādiem leņķiem, un tādējādi atslogo redzi. Pavadot pie datora astoņas stundas dienā un reizēm pat vairāk, tam ir ļoti liela nozīme. IPS ekrāni ir viens no četriem galvenajiem ekrāna paneļu tipiem līdzās TN, VA un OLED ekrāniem. Ekrāna paneļa tehnoloģija nosaka, kādām vajadzībām monitors ir vislabāk piemērots. IPS (In-Plane Switching) ekrāni darbojas ar šķidrajiem kristāliem, nodrošinot izteiksmīgas, spilgtas krāsas un platu skatleņķi.

Ja daudz laika pavadāt pārvietojoties un datoru visur gribat nēsāt līdzi, laba izvēle ir mazais biznesa dators, kas izceļas ar kompaktu izmēru - visbiežāk 14 collas, vieglu, plānu un izturīgu korpusu, tomēr nav tik jaudīgs kā mājas dators, jo maza izmēra korpusā ir pagrūti iestrādāt ļoti jaudīgus komponentus. Toties tam ir iebūvētas īpašas drošības funkcijas, piemēram, pirkstu nospiedumu sensors, un savienojumi, kas ļauj pievienot dažādas ierīces, tajā skaitā projektoru.

Dators mācībām

Datoram, ar kuru paredzēts veikt skolas uzdevumus, procesors nav svarīgākais parametrs, jo šāds dators var arī nebūt no pašas jaudīgākās grupas - īpaši tad, ja tas ir pats pirmais dators, ar kuru bērns vēl tikai mācās apieties. Tomēr operatīvajai atmiņai nevajadzētu būt mazākai par 8 GB, īpaši tad, ja datoru paredzēts lietot ilgtermiņā - jārēķinās, ka tehnoloģijas turpinās attīstīties, un arī šāds operatīvās atmiņas izmērs pēc kāda laika var izrādīties nepietiekams. Ja bērns datorā gribēs uzspēlēt arī kādu spēli un ja vecāki to atļauj, tad gan jāmeklē vismaz Intel i5 vai AMD Ryzen 5 procesors.

Toties mācību datoram ir ļoti svarīga laba kamera un mikrofons, kam var būt izšķiroša nozīme, ja atkal nāktos atgriezties pie attālinātajām mācībām.

Dators atpūtai

Ja datorā labprāt skatāties filmas, galvenie parametri ir ekrāna izmērs (lielākā ekrānā ērtāka un patīkamāka skatīšanās) un laba izšķirtspēja. Populāri ir Full HD ekrāni, taču vēl tīkamāks acīm būs 2K IPS vai OLED ekrāns. Dārgākas klases datoriem ir arī kvalitatīvi atpazīstamu ražotāju stereoskaļruņi, kas nodrošina filmai lielisku skaņu.

Dators spēlēm

Spēļu datori ir visjaudīgākie datori, kas gan prasa arī vislielākās investīcijas, toties paver veselu pasauli. Tie ir izgatavoti no pašiem izturīgākajiem materiāliem, tiem ir visātrākā attēla atjaunošanās frekvence, vismaz Intel i7 vai AMD Ryzen 7 procesors un atsevišķas videokartes, jo spēlēm ar integrētu videokarti nepietiek. Ar to viss tikai sākas: šiem datoriem ir ļoti svarīgi aksesuāri, piemēram, datorpele, jo ar skārienpaliktni nekāda prātīgā spēlēšana nesanāk; labas austiņas ar mikrofonu, jo iebūvētais mikrofons var neatbilst spēlētāja gaidām; īpaši ērts krēsls un spēļu datora galds ar regulējamu augstumu, datorpeles paliktni, uzlādes iespējām, austiņu turētājiem, speciālu galda virsmu datorpeles paliktnim utt.

Noderīgi;

Kā pareizi notīrīt datora tastatūru

Kā rūpēties par savu portatīvo datoru

Portatīvais dators. Foto: Pexels.com

Portatīvais dators. Foto: Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas